Znaménka: jak vznikají, a je důvod se jich obávat?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Znaménka: jak vznikají, a je důvod se jich obávat?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Znaménka vznikají nahromaděním melanocytů v daném místě.
  • Tzv. mateřská znaménka se vytváří již při vývoji plodu a jsou přítomna od narození.
  • Melanom je při pozdějším záchytu nebezpečný zejména svou schopností metastazovat.

Co jsou znaménka, a která jsou označována jako “mateřská”? 

Znaménka se odborně nazývají pigmentové névy, a představují kožní útvary, které vznikají nahromaděním pigmentových buněk na jednom místě. Tyto buňky (melanocyty) se nacházejí v bazální vrstvě pokožky, a svůj název mají právě kvůli produkci melaninu (pigmentu). Melanocyty se v pokožce nacházejí přirozeně, za normálních okolností jsou však poměrně rovnoměrně rozloženy.

Pigmentové névy můžeme podle doby vzniku rozdělit na 2 základní skupiny – vrozené (mateřské) a získané.

Mateřská znaménka 

Vznikají už v děloze při vývoji plodu, a jsou tedy přítomna od narození (proto mateřská). V některých případech však mohou být v rané fázi života barevně těžko odlišitelná od okolní kůže, a “vybarvit” se mohou až později. Tato znaménka mají často hnědou až hnědočernou barvu, a ve většině případů jsou menší, s pravidelnými okraji. Riziko zhoubných změn do velké míry závisí na velikosti névu – uvádí se, že u malých znamének do 0,5–1,5 cm je riziko velmi malé a nejvíce rizikové jsou velké névy s velikostí > 20 cm. 

Získaná znaménka

Tvoří se až v průběhu života, přičemž jejich množství závisí mimo jiné na fototypu daného člověka, tedy stavu kožní pigmentace. V průběhu života se jich mohou vyvinout desítky až stovky, a udává se, že největší počet se na těle obvykle nachází kolem 30. roku života. Velikost těchto névů je obvykle menší, často nepřesahují průměr 2 cm. Největší počet tohoto typu znamének se tvoří u osob se světlou kůží, tedy fototypem I. nebo II. typu. 

Co je melanom, a jak souvisí se znaménky? 

Melanom je maligní (zhoubné) nádorové onemocnění způsobené abnormální proliferací melanocytů. Nejčastěji se vyskytuje právě na kůži, ale vzácněji může postihnout i sliznice nebo oko. U melanomu se rozlišují 4 základní typy:

  • povrchově se šířící melanom – nejčastější ze všech typů, zpočátku roste spíše na povrchu kůže a počáteční fázi nemá příliš tendenci metastazovat, postupně však proniká i do hlubších vrstev
  • nodulární melanom – rychle proniká do hlubších vrstev pokožky a má sklon metastazovat
  • akrolentiginózní melanom – narozdíl od ostatních typů se vyskytuje u populace s tmavším typem pleti, a není závislý na sluneční expozici
  • lentigo maligna melanom – rozvíjí se převážně u starší populace, váže se s chronickou expozicí slunečnímu záření a mnoho let může setrvat v “klidové” fázi 

Melanom je poměrně agresivním typem nádoru a může rychle metastazovat, což znamená, že se nádorové buňky z místa svého vzniku šíří do dalších částí těla. Nejčastěji se tak děje pomocí oběhového nebo lymfatického systému a jedná o stav, který velmi komplikuje následnou léčbu. Nádorové buňky je totiž pak mnohem obtížnější lokalizovat a zcela odstranit. Při včasném odhalení je však naděje na uzdravení vysoká, s čímž souvisí také podpora prevence a pravidelných lékařských prohlídek (viz dále). 

Co se týče souvislosti melanomu se znaménky, pravdou je, že u osob se světlejším fototypem a vyšším počtem pigmentových név toto riziko roste. Nezpochybnitelná je také role UV záření, kdy jsou více ohroženi lidé, kteří se v průběhu života opakovaně spálili na slunci, nebo pravidelně navštěvovali solária. Roli hraje i již zmiňovaný fototyp a také genetické faktory. Neplatí však, že se melanom musí vždy vyvinout v místě již existujícího znaménka – některé případy se dokonce zakládají na dříve zdravé kůži. 

Znaménka: jak vznikají, a je důvod se jich obávat?

Diagnostika melanomu

Diagnostiku melanomu provádí dermatolog, a to skrze vizuální zhodnocení a poté biopsii (odběr buněk z exponovaného místa za účelem podrobného vyšetření v laboratoři). Pro rychlý klinický screening zachycující potenciálně rizikové útvaru pak slouží tzv. ABCDE systém:

  • A – asymetrie pigmentové skvrny
  • – nepravidelné ohraničení pigmentové skvrny
  • C – různé odstíny zbarvení pigmentové skvrny
  • – průměr pigmentové skvrny větší než 6 mm 
  • – změny pigmentové skvrny v čase

Jednotlivé změny, ani jejich kombinace ještě nemusí nutně znamenat přítomnost melanomu. Na základě zhodnocení těchto rizikových faktorů je pak potřeba provést specializovaná vyšetření zmíněná výše. 

Prevence proti rozvoji melanomu 

Riziko rozvoje melanomu můžete snížit preventivními opatřeními – informace jsou převzaty z webu Stan proti melanomu, kde najdete také další užitečné informace týkající se této problematiky. 

1. Omezení nadměrné expozice slunci

Přestože expozice slunečnímu záření není zdaleka jediný faktor, který se na rozvoji melanomu podílí, patří mezi ty nejlépe ovlivnitelné. Z hlediska prevence se vyvarujte intenzivnímu a přímému slunění, a to zejména v letních měsících mezi 11. a 15. hodinou. Zvýšenou pozornost je v tomto ohledu vhodné věnovat také dětem, protože zejména v dětském věku může nadměrná expozice slunci zvyšovat riziko rozvoje melanomu v dospívání a dospělosti. Snažte se také vyvarovat spálení kůže – zčervenání, tvorbě puchýřů. Pozor také na to, že riziko UV záření přetrvává také ve stínu nebo při zatažené obloze.

2. Používání ochranných pomůcek a kosmetiky

Nejdůležitější je v tomto ohledu volba opalovacího krému s vysokým SPF faktorem, který chrání před UVA i UVB zářením. Většina těchto krémů však začíná působit až po cca 30 minutách, a je také nutné je nanášet opakovaně. 

Ochranu vám může poskytnou také oděv, klobouk nebo sluneční brýle.

3. Prevence v podobě pravidelných lékařských prohlídek

V rámci prevence a včasného záchytu kožních abnormalit je vhodné pravidelně podstupovat lékařské prohlídky – v ideálním případě každoročně. Existují různé metody, které může lékař využívat, od ručního dermatoskopu, přes digitální přístroje až po moderní skenování celého těla. Některé soukromé kliniky se vás možná budou snažit přesvědčit, že “staré dobré” vyšetření pomocí dermatoskopu není dostatečné. Věřte však tomu, že zkušený dermatolog je schopen případné změny odhalit, obzvláště pokud má k dispozici srovnání z vašich předchozích vyšetření. Celotělové skennery jsou pak vhodné zejména pro pacienty s velkým počtem znamének, což by při ručním vyšetření zabralo mnoho času, a také by se zvyšovalo riziko přehlédnutí některé z név. 

Ve většině případů si takové vyšetření hradíte sami, pojišťovny vám jej však v rámci svých preventivních programů alespoň částečně proplatí, nejčastěji se jedná o částku 500 Kč. Každoročně se pořádá také akce Stan proti melanomu, kde je ve větších městech možnost nechat se vyšetřit zdarma. Tyto akce čas od času pořádají i některé sítě lékáren. Při návštěvě těchto akcí se však obrňte trpělivostí, protože zájem je veliký (a je to tak dobře). 

Co si z toho vzít? 

Znaménka, neboli pigmentové névy, se nacházejí na těle většiny populace světlé pleti. Jejich tvorba závisí mimo jiné na genetických faktorech nebo fototypu kůže. Některá znaménka mohou vznikat již při vývoji plodu a jsou přítomny od narození, jiná se tvoří v průběhu života. 

V souvislosti se znaménky se často skloňuje také riziko rozvoje melanomu, je však třeba si uvědomit, že toto onemocnění se nemusí rozvinout jen na základě existujícího znaménka, ale i na místě dříve zdravé kůže. V rámci prevence je vhodné používat ochranné pomůcky a krémy s vysokým SPF faktorem, vhodně zvolit dobu a intenzitu expozice slunci a neposlední řadě podstupovat pravidelná lékařská vyšetření. 

Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Energy drinky: Kdy pomáhají, kdy škodí a kolik jich maximálně můžete vypít?
Energy drinky: Kdy pomáhají, kdy škodí a kolik jich maximálně můžete vypít?
Někteří na "energeťáky" nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Možná mají pravdu obě strany. Ale pouze částečně. Energetické nápoje mají své negativní stránky, ale také ty pozitivní. Jak je tedy využít ve svůj prospěch?