5 faktorů, které maskují váš pokrok při hubnutí

Komentáře
5 faktorů, které maskují váš pokrok při hubnutí
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pravidelně cvičíte, dodržujete jídelníček i pitný režim, dostatečně spíte a děláte zkrátka všechno správně, ale pořád ne a ne zhubnout. Není proto divu, že mnoho snah o snížení hmotnosti tak končí ještě dřív, než vůbec začne - koho by to taky bavilo, donekonečna se snažit, když výsledek je pořád kdesi v nedohlednu. Možná je někde opravdu chyba, ale možná své pokroky jenom nevidíte, protože je nevědomky sami před sebou skrýváte. Na co si tedy dát při kontrolách svého progresu pozor?

1. Soustředíte se jen na hmotnost 

Znáte ten pocit, kdy s nadějí vstupujete na váhu, v duchu se modlíte, aby se čísla konečně pohnula dolů a zase nic? Hlavou vám hýří myšlenky, co děláte špatně a že to možná vlastně ani nemá cenu. Číslo na váze však zdaleka není jediným a nejlepším ukazatelem, co může poukázat na váš pokrok. Tělesná hmotnost je totiž sama o sobě velmi nepřesným údajem Je ovlivňována mnoha faktory, jako např. obsahem vašeho trávicího traktu, zadržováním vody v závislosti na menstruačním cyklu nebo také změnami v tělesném složení. Ne nadarmo se totiž říká, že svaly váží víc než tuk. Přestože se tedy vaše tělo mění k lepšímu, na váze nemusíte tuto změnu vůbec zaznamenat.

Co s tím?

Společně s vážením zkuste zapojit i další ukazatele, která vám mohou odhalit míru vašeho pokroku. Skvělými a velmi názornými způsoby jsou např. pořizování srovnávacích fotografií nebo měření tělesných obvodů, díky nimž poznáte, že vaše tělo se může měnit i nezávisle na hmotnosti. Nejčastěji se měří obvod pasu a boků, popř. stehna. 

Všímejte si však také dalších změn, jako je např. volné a nepadnoucí oblečení, které vám bylo kdysi těsné, nebo také zlepšení fyzické výkonnosti. Vyšli jste právě 5 pater schodů, přičemž před časem jste ve druhém poschodí mysleli, že vypustíte duši? To už o něčem svědčí ne?

2. Kontroly neprovádíte za stejných podmínek 

Výše zmíněné kontroly vašeho pokroku by měly vždy probíhat za stejných podmínek. U žen je vhodné, aby měření probíhalo ve stejné části cyklu, protože voda zadržovaná před menstruací může vaše výsledky výrazně zkreslit. Problematická může být i fyzická aktivita. Jestliže se jednou změříte po půlmaratonu, během kterého se intenzivně potíte a podruhé po vypití 2 l limonády na ex, stav celkové tělesné vody bude v obou případech pravděpodobně někde jinde. Shodná by měla být i denní doba měření, tzn. všechny kontroly provádět buď ráno, nebo večer. Ideální podmínky pro kontrolu jsou ráno, nalačno a po vyprázdnění.

Tyto podmínky je mimochodem vhodné dodržovat i před měřením tělesného složení pomocí bioimpedance. Více informací naleznete v článku Jak se připravit na měření tělesného složení?

Co s tím?

Zaměřte se na to, aby byly podmínky každého jednotlivého měření co nejvíce podobné. Jedině tak totiž dostanete zcela pravdivé a ničím nezkreslené údaje. 

obrázek z istockphoto.com

3. Kontrolujete se příliš často 

Je pochopitelné, že se čas od času potřebujete přesvědčit o svém pokroku a ujistit se, že děláte vše správně.  Pokud se však budete měřit 2x denně a po týdnu se budete hroutit z toho, že nevidíte žádný výsledek, vašemu odhodlání to pravděpodobně příliš nepřidá. Musíte si uvědomit, že hubnutí je běh na dlouhou trať a nabraná kila prostě neshodíte během pár dnů. Náhlé a nepřiměřené zhubnutí by navíc nebylo pro vaše tělo vůbec prospěšné.

Co s tím? 

Měřte se proto cca 1x za 14 dní, ideálně vždy za stejných podmínek (viz výše). Nezapomínejte, že důležitý je především dlouhodobý vývoj vašeho snažení a jedno konkrétní měření není samo o sobě příliš vypovídající. Pokud se vám tedy stane, že se po několika týdnech skvělých výsledků najednou pokles váhy zastaví, nemusíte se tímto ojedinělým výkyvem příliš zabývat. Teprve v případě, že by se váš postup zastavil na delší dobu, je na místě začít pátrat po tom, kde se mohla stát chyba. 

4. “Mám ten pocit” není efektivní srovnávací kriterium

Na škodu nemusí být jen příliš časté měření, nýbrž i druhý extrém, tedy žádná kontrola. Pokud totiž očekáváte, že budete po 14 dnech vypadat jako úplně jiný člověk, kalhoty vám budou plandat u kolen a svůj postup proto nemusíte nijak sledovat, pak vás nejspíš zklamu.

Kilo dole nebo o 2 cm menší obvody totiž na oblečení velmi pravděpodobně nepoznáte. Namísto toho, abyste se radovali z progresu zachyceného při pravidelném měření, se budete utápět v tom, že na sobě nevidíte žádnou změnu. Pravděpodobně pak budete frustrovaní, nebude se vám chtít pokračovat ve snažení a možná to dokonce i vzdáte. A to vše proto, že “máte pocit”, že nevidíte žádný posun. On tam přitom dost pravděpodobně i byl. Vy jste ho jen neviděli. 

Co s tím? 

Přestože jisté změny na sobě samozřejmě pozorovat můžete, je potřeba mít nějaký záchytný bod, který vám řekne, zda vaše snaha opravdu nese ovoce, nebo je třeba něco změnit. 

obrázek z istockphoto.com

5. Váš pokrok maskuje samotný proces hubnutí

Jakkoliv neuvěřitelně to zní, váš pokrok může být zastíněn i samotným procesem hubnutí. Představte si, že začínáte na 100 kg a za měsíc zhubnete 4 kg. To znamená, že výsledná rychlost hubnutí bude 4 % tělesné hmotnosti za měsíc, což je velmi slušné číslo. 

Za nějaký čas bude vaše hmotnost 70 kg a při kontrolách opakovaně zjistíte, že hubnete “pouhých” 2‑3 kg za měsíc. Logicky začnete přemýšlet nad tím, proč to jde najednou pomaleji a kde jste udělali chybu, protože tohle přece nemůže být normální. Nebo může?

Co s tím? 

Když se nad tím zamyslíte, 4 % z 70 kg jsou právě ony zmiňované 2‑3 kg. Hubnete tedy pořád stejnou rychlostí, se snižující hmotností se však snižují i váhové úbytky. Čas od času je tedy vhodné se na váš pokrok podívat i z úhlu rychlosti hmotnostního úbytku v % a neřídit se pouze absolutními kilogramy.

Co si z toho vzít?

Snaha o lepší a zdravější tělo je dlouhá cesta, která s sebou přináší mnoho těžkostí a zádrhelů. Pokud na sobě navíc nevidíte žádný progres, není divu, že vaše motivace padá prudce dolů. Důvodů může být mnoho - možná skutečně děláte chyby, možná ale svůj pokrok jenom nevidíte. I kontrola výsledků hubnutí má totiž svá pravidla, která je potřeba dodržovat.

Za prvé byste se neměli soustředit pouze na hmotnost, ale pomoci si i dalšími ukazateli, jako jsou tělesné obvody, volné oblečení, nebo lepší fyzická výkonnost. Měření by také mělo vždy probíhat za stejných podmínek a v časovém odstupu cca 14 dnů. Pamatujte také na to, že “mám pocit, že nehubnu” není vhodným ukazatelem vašeho zlepšení a vždy je potřeba mít k dispozici data, o která se můžete opřít. 

Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Je na hubnutí lepší kardio, nebo silový trénink?
Proč je nejlepší hubnout s pomocí kardia a silového tréninku zároveň? Prozradíme, jak perfektně nakombinovat obojí pro nejlepší výsledky.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Měření tuku (složení těla) je jednou z nejlepších metod jak si stanovit postupné pokroky při snaze posunout se výkonnostně dále. Jak se k měření postavit a připravit se na něj?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
12 tipů, díky kterým zhubnete trvale a bez jojo efektu
12 tipů, díky kterým zhubnete trvale a bez jojo efektu
Jak přerušit bludný kruh jojo efektu a trvale zhubnout? Podívejte se společně s námi na hlavní zásady hubnutí a udržení štíhlé postavy za jakýchkoliv okolností.
Jak zpevnit vnitřní stranu stehen? Nejlepší cviky, které zvládnete i doma
Jak zpevnit vnitřní stranu stehen? Nejlepší cviky, které zvládnete i doma
Mít krásná, pevná stehna je sen spousty žen. Správně nastaveným tréninkem a jídelníčkem toho může dosáhnout opravdu každá z nás! Jak na vnitřní stranu stehen? To si povíme v dnešním článku.