Jak na krabičkování: 6 tipů, které vám pomůžou do začátku

Komentáře
1
Jak na krabičkování: 6 tipů, které vám pomůžou do začátku
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Krabičkování nabízí jedinečný a efektivní způsob, jak si udržet kontrolu nad stravováním a ještě ke všemu ušetřit peníze i čas. Jestliže s ním však dosud nemáte žádné zkušenosti, může vám příprava zdravé a chutné krabičky připadat minimálně jako jaderná fyzika. Jak tedy s krabičkováním začít, vydržet u něj a zároveň z něj vyždímat co nejvíce? Máme pro vás 6 tipů, které vám u krabičkování usnadní život

1. Začněte postupně

Pokud se s krabičkováním setkáváte poprvé, netlačte se hned do složitých a časově náročných receptů. Zkuste si raději pro začátek naplánovat jen několik jednoduchých svačinek a postupně se dopracovat k větším a výživnějším jídlům. Skvělými startovačkami mohou být např:

Uvidíte, že jakmile se trochu rozkoukáte, začnete si naplno užívat všech výhod, které krabičkování přináší. Více informací najdete v našem článku s názvem Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?

2. Hlídejte si složení svého jídla

Obsahem krabičky nemusí vždy automaticky být správně poskládané a nutričně vyvážené jídlo. Ať už je vaším cílem zhubnout, nabrat svaly, nebo být prostě jen zdravý a fit, složení vašeho jídelníčku hraje ve všech těchto ohledech klíčovou roli. V každém jídle se proto snažte o to, aby obsahovalo dostatek kvalitních bílkovin, komplexní sacharidy a také kvalitní tuky. Zapomínat byste neměli ani na vlákninu, kterou najdete zejména v celozrnných výrobcích, ovoci a zelenině, luštěninách nebo ořeších a semenech. Na závěr byste pak měli ke každému jídlu přidat odpovídající množství ovoce nebo zeleniny. 

Pokud stále ještě tápete a nemáte představu o tom, jak by měla vaše krabička správně vypadat, inspirujte se v našich článcích: 

3. Dbejte na rozmanitost

Stereotyp je zabijákem vztahů a jinak tomu není ani ve vztahu k jídlu. Koho by bavilo jíst to samé jídlo dokola a dokola, obzvláště když se kolem nabízí tolik nových a lákavých možností. Jedině pestrá strava vám navíc zajistí všechny důležité makro i mikroživiny, jejichž množství a poměr se v různých potravinách liší.

Zapomeňte proto na kuře s rýží a brokolicí 5x denně. Pravidelně střídejte přílohy a druhy masa, obměňujte je za vejce, mléčné výrobky, luštěniny nebo vegetariánské a veganské produkty a dopřejte si klidně i jídla nasladko. Další tipy na rychlá krabičková jídla najdete v našem článku Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídlo do 20 minut.

4. Uchovávejte si své oblíbené recepty

I když se můžete snažit být stále kreativní, vařit pestře a vymýšlet nová a nová jídla, jednou za čas dojdou nápady zkrátka každému. Své oblíbené recepty si proto sepisujte nebo jinak ukládejte, abyste i v takových chvílích měli kde načerpat inspiraci. Jídla si navíc můžete rozdělit do různých sekcí, např. na sladká a slaná, masová a vegetariánská nebo rychlá či složitější. Podle vašich aktuálních chutí, surovin i volného času pak budete hned přesně vědět, kde hledat, a vyhnete se tak nudnému stereotypu.

5. Naplánujte si jídla dopředu a sepište si nákupní seznam

Asi jen málokomu by se chtělo každý den tlačit v obchodě a čekat dlouhé fronty na pokladnu. Opakovaným návštěvám potravin můžete zabránit tak, že si naplánujete jídla např. na 3 dny nebo i na týden dopředu, sepíšete si potřebné suroviny, vše si v klidu nakoupíte najednou, a nebudete tak muset denně po práci něco shánět. Kromě nervů navíc ušetříte i čas, který můžete investovat právě do vaření, sportování, odpočinku či chvilky s rodinou. 

Jak na krabičkování: 6 tipů, které vám pomůžou do začátku

6. Navařte si více porcí najednou

Jestliže opravdu nemáte času nazbyt, vyzkoušejte možnost navařit si krabičky na více dní dopředu. K plotně se tak postavíte jednou za čas a zbylé dny si hotové krabičky prostě jen vytáhnete z lednice. Ač se to může zdát neuvěřitelné, ani takto připravené krabičky nemusí být všechny stejné. 

Připravte si např. větší množství rýže a zeleniny, ze kterých můžete přidáním různých surovin vytvořit naprosto odlišná jídla. Do jedné krabičky můžete přidat maso, do další Šmakouna či vejce, u třetí varianty si k zelenině přihoďte krájená rajčata, tofu a hrst luštěnin a rázem máte rajčatovou omáčku plnou bílkovin. Pokud navíc máte dostatečně velký sporák, souběžně s rýží si můžete uvařit ještě další přílohu, a tak dát kombinacím surovin zase jiný rozměr. 

Co si z toho vzít?

Přestože nám krabičky poskytují mnoho výhod, nezasvěcenému člověku se může zdát jejich příprava až nadmíru složitá. Pokud tedy s krabičkováním začínáte, zkuste si s sebou napřed připravit pár jednoduchých a rychlých svačinek. Postupně se dostanete k větším a výživnějším jídlům, u kterých však nesmíte zapomínat na správné složení a poměr živin. Stejně tak je vhodné jídla pravidelně střídat. Svůj jídelníček si tím uchováte pestrý a zábavný. 

Vhodné je také ukládat si své oblíbené recepty, abyste i v nejvyšší nouzi věděli, kde rychle najít inspiraci. Jestliže chcete ušetřit ještě více času, naplánujte si jídla dopředu a všechny potřebné suroviny si nakupte najednou. Do krabiček si také můžete navařit více porcí naráz a s pomocí různých surovin vytvořit z jednoho základu pestrou škálu výborných a nutričně vyvážených pokrmů. 

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy
Ne každý má to štěstí, že si může veškerá jídla nachystat v průběhu dne. Pokud máte na oběd jen pár minut, a často jej tak řešíte někde v rychlém občerstvení, máme pro vás řešení v podobě krabiček. Pomocí krabičkování můžete i pohodlně a jednoduše hubnout.
Domácí krabičková dieta pro muže i ženy: Týdenní inspirace na dokonalý meal prep
Domácí krabičková dieta pro muže i ženy: Týdenní inspirace na dokonalý meal prep
Do krabiček si snadno připravíte jídlo, které máte rádi a zároveň máte pod kontrolou jeho kvalitu, množství a složení, což pomáhá snadněji a efektivněji hubnout. Vzorový jídelníček na celý týden najdete uvnitř článku.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Krabičkování určitě znáte. Víte ale, jaké výhody vám může přinést? Napadlo vás někdy, že kromě kontroly nad stravováním třeba ušetříte? Více se dočtete v uvnitř článku.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.