Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Bolesti zad (I.část)

Jan Caha
Jan Caha 27. 2. 2010
Bolesti zad (I.část)

Bolestí zad trpí aspoň jednou za život asi 80% Čechů. Tento problém je daní za vzpřímenou chůzi, v průběhu vývoje se totiž původně prohnutá páteř zvlnila na dvakrát esovitě prohnutou. Z toho vyplívá, že jako taková má daleko větší nároky na stabilitu a správné postavení. Číslo z úvodu odstavce má jen přiblížit o jak závažnou nemoc jde. Vždyť bolesti zad jsou častější než bolest hlavy a jsou také nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

Kde se bere bolest v zádech?

Bolesti zad trpíme z mnoha různých příčin. Jednotlivé příčiny se navíc často navzájem kombinují, není proto dost dobře možné vystačit s podáním jednoho léku, opíchnutím určitého místa nebo jiným jednoduchým a účinným zákrokem.

Bolesti zad nejčastěji vychází ze svalového korzetu obklopujícího kostěnou páteř. Těmto svalům se říká vzpřimovače páteře. Tyto svaly mají tendenci ke zkrácení. Je tedy nutné je protahovat i posilovat se zátěží vlastního těla. Stejně tak jsou pro bolest zad důležité břišní svaly. Nacházejí se sice na opačné straně, než cítíte bolest, ale pokud je břišní stěna ochablá přenáší se veškerý nadbytečný stres právě do oblasti bederní páteře. Náprava této svalové dysbalance obnáší pravidelné provozování speciálních cviků a odborné masáže.

Další skupinou příčin jsou obtíže vycházející z poruchy meziobratlových plotének. Nejznámější poruchou je tzv. "houser" (lumbalgo). Vyhřeznutí ploténky může zapříčinit uskřinutí nervu, který v její blízkosti probíhá. S nápravou těchto problémů se svěřte do rukou odborných lékařů.

Další obsáhlou skupinou příčin bolestí oblasti kolem páteře je postižení samotné struktury kostěné páteře. Může být porušena struktura obratle, nebo klouby mezi jednotlivými obratli. Tyto změny na páteři nastávají zpravidla úrazem, nebo dlouhodobým degenerativním procesem.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________