10 důvodů, proč si dnes zacvičit

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 27. 7. 2021
Uložit článek
10 důvodů, proč si dnes zacvičit

Všichni jistě tak nějak podvědomě tušíte, že byste se měli pravidelně hýbat. Zároveň mi ale určitě dáte za pravdu, že ne vždy se vám do tréninku chce. Pokud i dnes váháte, zda si zacvičit, odpověď zní – rozhodně ano! A přinášíme vám k tomu hned 10 důvodů.

10 důvodů, proč si dnes zacvičit

1. Budete o krok blíž ke svému cíli

Pokud se pravidelně hýbete (za což vás chválím), máte jistě v rámci svého snažení stanovený nějaký cíl – hubnutí, budování svalů, udržení hmotnosti, zlepšování svých výkonů nebo pevnější zdraví. Pamatujte tedy na to, že každým jednotlivým tréninkem budete tomuto cíli o krok blíž – a to i v případě, že se vám dnešní workout nevyvedl zrovna podle představ. Špatný trénink totiž může být jen takový, který se vůbec nestal.

 • Rádi byste pravidelně cvičili a začali zdravě jíst, ale nevíte, jak začít? V našem článku pro vás máme hned 10 jednoduchých tipů

 • Jak pomocí malých změn dosáhnout velkých cílů? Přečtěte si zde

2. Zvednete si sebevědomí

Kromě reálných změn na těle, jako je budování svalové hmoty, redukce tuku nebo celkové zpevnění, ovlivňuje cvičení i vaše vnímání sebe sama. Koho by po tréninku netěšil dojem z dobře odvedené práce a pozitivních výsledků – z nabytého pocitu sebedůvěry pak navíc můžete těžit i v dalších oblastech života.

 • Proč je při cvičení důležité sledovat svůj progres a jak jej správně měřit? Dozvíte se v našem článku

 • Zdá se vám, že pro hubnutí děláte první poslední, ale výsledky nikde? V našem dalším článku jsme pro vás shrnuli 5 faktorů, které mohou váš pokrok maskovat 

3. Pohyb vám vlije energii do žil

Na první pohled by se možná mohlo zdát, že hodinka cvičení z vás vysaje i ten poslední zbytek energie, co vám ještě po celém dni zbývá. Opak je ale pravdou! Pohyb, zejména o nízké až střední intenzitě, trvající alespoň 20 minut totiž vnímání hladiny energie naopak zvyšuje a k tomu všemu vám pomůže zapomenout na mnohé strasti a problémy z celého dne (viz dále).

 • Trápí vás únava hlavně v období po obědě? Podívejte se, jak se jí vyhnout – zde

obrázek z thenounproject.com/Flamingo Images

4. Zlepšíte si náladu

Možná jste se už někdy setkali s pojmem “runner's high”, neboli v českém překladu “běžeckou euforií”. Jedná se o stav hluboké relaxace a euforie, který může být navozen intenzivní a/nebo déletrvající fyzickou aktivitou. 

Za těmito příjemnými pocity stojí tzv. endorfiny, neboli hormony štěstí, které se vylučují právě během cvičení a reagují s receptory v mozku. Kromě toho však napomáhají i se snížením vnímání bolesti. Z tohoto efektu mohou těžit např. i ženy trpící bolestivou menstruací, jak ukazuje studie zabývající se vlivem cvičení zumby na menstruační bolesti. 

 • Jak a proč cvičit i během menstruace, najdete v našem dalším článku

5. Cvičení vám pomůže snížit míru stresu a úzkosti

Cvičení vám nabízí jedinečnou možnost na chvíli zapomenout na starosti každodenního života a naplno se věnovat aktuálním okamžikům – ať už si užíváte zpěv ptáků při běhu v lese, nebo se snažíte nenechat plíce na podlaze v gymu.

Je navíc ověřeným pomocníkem v boji proti pocitům úzkosti a depresi (ačkoliv pohyb samozřejmě nemůžeme pokládat za jedinou a 100% léčbu). Za tyto účinky jsou, stejně jako v případě navození dobré nálady a euforie, odpovědné endorfiny (viz bod 4).

6. Zvýšíte svou pozornost a výkonnost

Pravidelné cvičení nezvyšuje jen fyzickou výkonnost, ale i tu mentální. Po hodinách prosezených za počítačem/na přednáškách se nemůžete divit, že je váš mozek úplně “vysosaný”. I krátká procházka nebo protažení přitom podpoří vaše myšlení a kognitivní funkce, zlepší pozornost a opět nakopnou produktivitu.

 • Mohou mít sportovci opravdu rozvinutější a výkonnější mozek než nesportující jedinci? Přečtěte si náš další článek

7. Uděláte si chvíli pro sebe

Přiřítili jste se právě z práce/školy, v hlavě vám běhá jen seznam věcí, které ještě dnes musíte stihnout a cvičení je tím pádem automaticky pasé? Může to sice znít zvláštně, ale právě v takových situacích je pohyb tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat

Cvičení vám totiž nabízí příležitost soustředit se chvíli jen na sebe, potěšit se a udělat něco pro své zdraví – fyzické i duševní. Neodsouvejte proto fyzickou aktivitu na druhou kolej. I ten sebemenší pohyb, kterému se dnes budete věnovat, vám v konečném měřítku přinese velké benefity. 

obrázek z istockphoto.com

8. Navýšíte svůj denní energetický výdej 

Možná je vaším cílem snížení hmotnosti, nebo její udržení. Máte ale dojem, že jedinou cestou k jejich dosažení je hladovění a příprava cukety na 100 způsobů? Ale kdeže – s vytvořením kalorického deficitu, který je alfou a omegou úspěšného hubnutí, vám totiž nejlépe pomůže právě dostatek pohybu

Každý trénink vám zase o kousek navýší denní energetický výdej a vy si tak budete moci dopřát více jídla, aniž by se miska vah překlopila do kalorického nadbytku. Jak si kalorický deficit správně spočítat a nastavit, se dozvíte v našem článku.

9. Budete lépe spát

Určitě už se vám někdy po dobře odjetém a vyčerpávajícím tréninku stalo, že to jediné, po čem jste toužili, byla voňavá postel. Jak je to ale s vlivem cvičení na kvalitu spánku? Review z roku 2017 popisuje u fyzicky aktivních osob statisticky významné zlepšení doby usínání, vlastního hodnocení spánku samotnými respondenty nebo i jeho celkové kvality. Dobrý spánek je tedy dalším důvodem, proč si dnes rozhodně zacvičit!

 • Proč se zaměřit na kvalitní spánek? Dozvíte se v našem dalším článku

10. Upevníte své zdraví

Báli jste se, že na otázku zdraví už dnes nedojde? Opakování je matkou moudrosti – připomínám tedy, že cvičení je nezbytným prostředkem pro zdravé tělo i ducha. Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a hodnoty krevního tlaku, zlepšuje citlivost tkání k inzulinu a může pomoci i v prevenci některých nádorových onemocnění. Mimo to se pohyb osvědčil i při terapii různých duševních onemocnění (viz bod 5).

WHO doporučuje alespoň 150–300 minut pohybu o střední intenzitě (chůze, úklid, rekreační jízda na kole) nebo 75–150 minut pohybu o vysoké intenzitě (běh, intenzivní jízda na kole, silový trénink) týdně, popř. jejich kombinaci. Pro maximalizaci zdravotních benefitů pak doporučuje aktivitu navýšit ještě nad tuto hranici (tedy u aktivity o střední intenzitě nad 300 minut a u intenzivní aktivity nad 150 minut týdně). 

 • Kolik pohybu je tak akorát? Podívejte se na náš další článek

Co si z toho vzít?

Pohyb má na tělo i mysl mnoho pozitivních účinků a není proto divu, že by měl být každodenní součástí vašeho života. Dnešním tréninkem totiž budete zase o krok blíž svému cíli, zvednete si sebevědomí, zlepšíte náladu a navíc spolehlivě nastartujete své soustředění a produktivitu. 

Při cvičení si rovněž uděláte čas jedn pro sebe, zapomenete na problémy všedního dne a ke všemu spálíte nějaké ty kalorie navíc. Ruku do ohně můžete dát i za to, že se vám bude v noci lépe spát a v neposlední řadě podpoříte i své zdraví. Výmluvy tedy odložte stranou a směle do toho!

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________