10 maličkostí, které dnes můžete udělat pro své zdraví

Komentáře
10 maličkostí, které dnes můžete udělat pro své zdraví
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Všichni si jistě znáte pravidla zdravého životního stylu. Někdy však může být takřka nemožné je všechny do puntíku splnit – znamená to tedy, že od toho musíte dát ruce pryč? Ani náhodou! Dnešní článek vám představí 10 maličkostí, které můžete pro své zdraví udělat každý den.

1. Jezte v klidu a soustředěně

Hltání a jedení společně svyckonáváním dalších činností je problém – vaše tělo si totiž neuvědomí, že jste vlastně něco snědli. Mozku trvá cca 20 minut, než zaregistruje pocit sytosti. Pokud do sebe tedy naházíte oběd během 5 minut a ještě koukáte, čím byste to korunovali, spořádáte ve finále mnohem více jídla, než skutečně potřebujete

Nadměrný příjem stravy pak může být překážkou nejen v hubnutí, ale rovněž vést k rozvoji dalších zdravotních problémů souvisejících s nadváhou a obezitou. 

2. Nahraďte džusy a smoothie čerstvým ovocem 

Ovoce a zelenina jsou pro vaše zdraví zcela nezbytné – denně byste jich měli přijmout alespoň 600 g, z čehož 200 g je vyhrazeno pro ovoce. Spolu s množstvím je však důležitá i forma, v jaké si tyto superpotraviny dopřáváte. 

Džusy a smoothies totiž obsahují ovoce v koncentrované formě, kvůli minimálnímu množství vlákniny vás ale zasytí jen pramálo. Snažte se proto ovoce konzumovat výhradě v čerstvém stavu – společně se zdrojem bílkovin (kefír, jogurt, proteinová tyčinka atd.) z něj vykouzlíte ideální a praktickou svačinku.

3. Naložte si porci zeleniny

Otázka zeleniny byla nakousnuta už v předchozím bodu. Obsahuje zdraví prospěšné vitaminy, minerální látky, antioxidanty a v neposlední řadě i vlákninu, která vás pomůže zasytit a podpoří funkci vašich střev. 

Denně byste tak měli sníst alespoň 400 g zeleniny. Zdá se vám to hodně? Zkuste ji přidat ke každému jídlu, střídat její úpravu a budete se divit, jak rychle vám doma začne mizet před očima.

obrázek z freepik.com/senivpetro

4. Pracujte se stresem

Stres je každodenní součástí dnešního stylu života a pokud je dlouhodobý, negativně ovlivňuje vaše zdraví. Je tomu tak např. v oblasti imunitních funkcí, kardiovaskulárního systému či duševního zdraví, stres může být navíc častým spouštěčem bolestí hlavy a migrén.

Co tedy s tím? Je třeba si uvědomit, že stres z vašeho života jen tak nezmizí – musíte se s ním proto naučit pracovat. Nejlepšími prostředky jsou v tomto případě kvalitní spánek, efektivní organizace dne a všech nezbytných úkolů, pobyt na čerstvém vzduchu, odpočinek, relaxace, meditační techniky nebo prosté omezení sledování médií. Pomoci mohou i rostlinné adaptogeny, jako např. Rozchodnice růžová nebo Ashwagandha.

5. Najděte si čas pro sebe

I během náročného dne plného pracovních/studijních úkolů máte nárok na chvíli pro sebe. Odpočinek a relaxace jsou totiž pro zdraví a optimální výkon nezbytné – zkrátka to bez nich nepůjde. 

Je celkem jedno, jak tyto okamžiky strávíte – jestli si půjdete zacvičit, zameditovat, projít se, uvaříte si skvělou kávu, sednete si na terasu s knížkou, nebo se sejdete s rodinou/přáteli. Důležité je na chvíli vypnout a věnovat se něčemu, co vám dělá radost.

6. Socializujte se

I když si možná nejlépe odpočinete o samotě, sociální kontakty jsou pro vás stále důležité. Domluvte si proto workout/kávu s přáteli, zajeďte za rodiči, nebo alespoň zavolejte někomu, koho zrovna nemůžete fyzicky vidět. 

A že se to zrovna nikomu nehodí? Vyražte do města nebo na nějakou kulturní či sportovní akci – poznáte nové lidi a kdo ví, třeba se s některými začnete scházet pravidelně. Zkuste zkrátka přesunout život ze sociálních sítí trošku víc do reality

7. Buďte aktivní

Pravidelný pohyb vám přinese spoustu benefitů – vypracujete si díky němu pevnější zdraví, ochrání vás před některými typy onemocnění, zlepší vám náladu, pozornost a produktivitu, zvedne sebevědomí, zlepší spánek a umožní vám udělat si chvíli jen pro sebe.

Nezapomínejte také na to, že pro aktivní způsob života nemusíte zvedat kamiony a běhat maraton – každý pohyb se počítá. A může se jednat třeba o “prostou” chůzi, práci na zahradě, nebo domácí úklid.

obrázek z freepik.com/senivpetro

8. Při sedavé práci kompenzujte sezení

Ideálním stavem je být během celého dne tak nějak v pohybu. Co ale ti, kteří mají sedavé zaměstnání? Ani tady není zdravý a aktivní životní styl nemožný. Myslete zejména na to, že dlouhé sezení se vašemu tělu prostě nelíbí – z toho pak pramení např. bolesti za krkem, zad nebo ramen. V průběhu pracovního dne se proto snažte sedět správně a čas od času se trochu protáhnout.

9. Jděte na čerstvý vzduch 

Po celém dni stráveném v práci/škole je pro vás pobyt venku jedinečnou příležitostí, jak si trochu oddechnout, nasát čerstvý vzduch a užít si přirozeného denního světla. Okolní svět vám navíc nabídne spoustu podnětů, které vám pomohou zapomenout na starosti, stimulují vás a nabíjejí energií. Letní večery navíc přímo vybízejí k setkávání s přáteli nebo nějakému tomu randíčku.

10. Dopřejte si kvalitní spánek

To nejlepší na konec – spánek je nejen veledůležitou součástí zdravého životního stylu, měkká a voňavá postel vám navíc jistě poskytuje i pocit bezpečí a možnost odprostit se od reality v podobě sladkého snění. Pokud však není jeho kvalita či kvantita optimální, negativně se to projeví na vašem zdraví, fyzickém i duševním. 

Nastavte si proto pravidelný spánkový režim, před usnutím se vyhněte zářícím obrazovkám a vytvořte si večerní rutinu, která vám zajistí kvalitní a ničím nerušený spánek. 

Co si z toho vzít?

Zdravý životní styl je cílem mnoha lidí, někdy je však těžké se jeho pravidly řídit. Pamatujte však, že k celkovému zdraví vás dovedou malé krůčky, se kterými můžete začít už dnes. Jezte v klidu a soustředěně, přidejte si ke každému jídlu zeleninu a džusy a smoothies nahraďte raději čerstvým ovocem. Najděte si v denním shonu čas pro sebe, choďte mezi lidi, učte se pracovat se stresem a buďte aktivní – trocha pohybu někdy pomůže rozluštit zdánlivě neřešitelné problémy. I při sedavém zaměstnání myslete na občasné pauzy a kompenzační cvičení, choďte na čerstvý vzduch a všem těmto snahám nasaďte korunu kvalitním spánkem. 

Nesnažte se však zvládnout vše najednou – začněte zvolna a pokud se budete s jednotlivými tipy cítit dobře, postupně jich do své každodenní rutiny přidávejte víc a víc.

10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
Každý z nás má bezpochyby stanoveny cíle, kterých by jednou rád dosáhl. Mohou nám k nim pomoci nové zvyky. Jak je ale snadno zakomponovat do svého života?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání
15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání
Když máte sedavé zaměstnání, může být hubnutí pořádným oříškem. Když se zaměříte na tyto jednoduché rady a tipy, vše půjde hned snadněji.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Poradíme vám 5 tipů, díky kterým se naučíte jíst vědomě, a zjednodušíte si tak i hubnutí.
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Znáte to, jak si koupíte půl litru smoothie nebo ovocné šťávy, dáte si první hlt, ani nemrknete a všechno je pryč? A hlad vás za chvíli otravuje zas? Jsou sice z ovoce, ale mají svá úskalí. Jaká to jsou?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Věděli jste, že někteří lidé při honbě za oceněním na Instagramu dokáží vytvářet falešný obsah v podobě zinscenovaných fotografií? Touha po ocenění se nyní přenesla do rovin sociálních sítí a dnešní palec nahoru u fotografie je včerejší pochvala od reálné osoby. Je to však skutečné a opravdové?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!