10 nejčastějších mýtů o koronaviru. Věříš jim i ty?

Petr Loskot
Petr Loskot 24. 3. 2020
Uložit článek
10 nejčastějších mýtů o koronaviru. Věříš jim i ty?
obrázek z thethaiger.com

Onemocnění COVID-19 způsobené novým typem koronaviru je a ještě zřejmě bude na dlouhé týdny a měsíce nejčastěji skloňovaným tématem ve všech hromadných sdělovacích prostředcích. Ruku v ruce s tím se však o koronaviru objevuje také řada polopravd a mýtů, kvůli kterým se onemocnění může dále nekontrolovatelně šířit. Pojďme si proto některé mýty uvést na pravou míru.

1. Mýtus: COVID-19 je velmi podobný obyčejné sezónní chřipce

Ze začátku se mnoho z nás snažilo koronavirus bagatelizovat tvrzením, že je to pouhé nachlazení, přinejhorším nemoc podobná chřipce. Nicméně odborníci tušili už poměrně záhy, že tak jednoduché to nebude.

Koronavirus se od běžné sezónní chřipky mimo jiné liší ve 4 základních vlastnostech:

 1. Smrtnost, tedy % úmrtí z počtu nakažených je u koronaviru podstatně vyšší než u chřipky. U chřipky se udává 0,05–0,1 %, zatímco u koronaviru je aktuálně udáváno 3,4 %. Současně se však počítá s tím, že ve skutečnosti je smrtnost koronaviru nižší, neboť číslo 3,4 % je vypočítáváno z potvrzených případů koronaviru. Za pozornost však stojí i zcela rozdílné smrtnosti v různých zemích světa – např. hrozivá situace v Itálii (smrtnost cca 8,5 %) vs. Německo (0,3 %).
 2. I počet osob, které se od již nakažené osoby v průměru nakazí, je vyšší než u chřipky (tzv. transmission rate). U chřipky je to 1,3 osoby, u COVID-19 2–2,5 člověka.
 3. Celosvětově je také mnohem vyšší výskyt těžších případů, které potřebují hospitalizaci, což může vést k neúměrnému zatížení zdravotnického systému.
 4. Velmi záludná je i inkubační doba koronaviru, která se udává v rozmezí 1–14 dnů, zatímco u běžné chřipky zhruba 1–4 dny.

10 nejčastějších mýtů o koronaviru. Věříš jim i ty?

2. Mýtus: Člověk je pro ostatní infekční pouze tehdy, když trpí příznaky koronaviru

U koronaviru se prokázalo, že člověk bez zjevných příznaků choroby už může být infekční i pro ostatní ve svém okolí. Udává se, že takto postižený člověk začíná vylučovat virus ve svých kapénkách zhruba 24 hodin před propuknutím projevů choroby, k čemuž se kloní i čeští odborníci.

To je o to nebezpečnější u jedinců, u kterých má nemoc bezpříznakový průběh, a jsou tedy schopni nemoc roznášet dlouhou dobu bez toho, aniž by si byli vědomi, že jsou nemocní.

3. Mýtus: Člověk podle příznaků na 100 % pozná, že trpí COVID-19

Projevy koronaviru jsou velmi nespecifické, což znamená, že je lze v počátcích jen velmi těžko odlišit od běžné chřipky, nachlazení nebo dalších chorob horních a dolních cest dýchacích.

V dnešní době tedy platí, že pokud na sobě tyto symptomy zaznamenáme, měli bychom se chovat, jako bychom koronavirus skutečně měli, tedy zůstat doma v izolaci a dát vědět spádové hygienické stanici. Ta rozhodne, zda u vás bude naplánován test na prokázání koronaviru, nebo dále zůstanete v domácí karanténě.

4. Mýtus: Dodržovat karanténu má smysl pouze tehdy, pokud prokazatelně trpíte koronavirem

Z výše uvedených důvodů je tedy logické, že i když prokazatelně nevíte, že trpíte koronavirem, je důležité zůstat v izolaci.

To se tedy týká hned několika situací:

 1. U všech lidí, kteří aktuálně trpí příznaky chřipky a nachlazení.
 2. Preventivně také u těch z vás, kteří se dříve setkali s člověkem, u kterého byl poté prokázán koronavirus a mohl být pro vás v době setkání již infekční, vy jste ale zatím bez příznaků.
 3. Lidé, kteří se setkali s lidmi ve výše uvedeném případě. Je totiž možné, že u nich choroba zatím probíhá bez příznaků, a i přesto mohou vylučovat koronavirus a nemoc šířit dál. Data získaná z používání platebních karet ukázala, že více než polovina Čechů po návratu z Itálie porušila karanténu.
 4. Pro získání přesných informací ve vašem specifickém případě je vždy vhodné zatelefonovat na příslušnou hygienickou stanici.

10 nejčastějších mýtů o koronaviru. Věříš jim i ty?

5. Mýtus: COVID-19 je nebezpečný pouze pro starší a nemocné lidi

Ačkoliv je smrtnost i počet vážných případů vyžadujících hospitalizaci v nemocnici vyšší u lidí nad cca 60 let věku, těžšímu průběhu se bohužel nemusí vyhnout ani mladý a zdravý člověk, i když je v tomto ohledu riziko nižší.

Onemocnění COVID-19 tak představuje riziko skutečně pro každého, navíc má každý z nás známé a příbuzné i v tomto vyšším věku, které určitě nechce ohrozit, takže dodržování všech nařízení a základů hygieny je rozhodně na místě.

 • Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) doktora Tedrose jsou to právě mladí lidé, kteří preventivní opatření proti šíření koronaviru porušují nejčastěji.

6. Mýtus: Doplňky stravy mají prokázaný účinek proti koronaviru

V poslední době se šíří různé zprávy o “zázračném” působení některých konkrétních látek v naší stravě na prevenci, nebo dokonce léčbu COVID-19.

Nic takového neexistuje. Ovšem je pravda, že některé nutrienty obecně přispívají k optimální obranyschopnosti organismu. Mezi takové látky můžeme zařadit vitamin D nebo zinek. Rozhodně bychom je ale neměli nazývat přímou prevencí a ochranou proti koronaviru, nebo dokonce léčbou.

7. Mýtus: Vakcína proti koronaviru bude k dispozici v řádu týdnů nebo měsíců

Někteří nemusí plně rozlišovat mezi účinky léčiv a vakcíny, proto si je vysvětlíme:

 • První skupinou jsou léčiva na “pouhé” zmírnění příznaků nemoci, kam se řadí např. paracetamol (Paralen) nebo ibuprofen (Nurofen). Mohou tak snižovat tělesnou teplotu nebo zmírňovat bolest.
 • Druhá skupina patří lékům, které se zatím spíše experimentálně používají pro přímou léčbu COVID-19. Sem můžeme řadit léčivou látku, jako je např. remdesivir, která bude použita k léčbě pacienta, který leží ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici.
 • Mechanismus účinku vakcíny je však odlišný. Funguje na imunizaci člověka, aby choroba vůbec nepropukla, v podstatě se tak jedná o klasické očkování. Vakcína však zatím vyvinuta není a zřejmě podstatně dlouhou dobu ani nebude, první odhady hovoří o polovině roku 2021.

10 nejčastějších mýtů o koronaviru. Věříš jim i ty?

8. Mýtus: Až se venku oteplí, koronavirus samovolně vymizí

Možná jste se setkali s tvrzením, že až se ještě více oteplí, koronavirus zmizí. Podle aktuálních důkazů to však není pravda a s nástupem letních měsíců nemůžeme očekávat spontánní vymizení koronaviru.

O tom svědčí masové rozšíření koronaviru v různých částech světa, kde panují rozdílné klimatické podmínky. Aktuálně se začínají zvyšovat počty případů např. v Malajsii, Austrálii, Brazílii nebo zemích Afriky.

9. Mýtus: Alkoholické nápoje zabíjí koronavirus

Oblíbeným tvrzením pijáků alkoholu je, že alkoholické nápoje dezinfikují náš organismus zevnitř, takže se pitím těchto nápojů chráníme před propuknutím choroby.

Pití alkoholu však nemůžeme zaměňovat s přímým působením alkoholu na virus v podobě dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu, které jsou používané k ničení koronaviru na různých površích, jako jsou madla v městské hromadné dopravě nebo na dalších veřejných místech.

 • Užívat alkoholické nápoje při prevenci COVID-19 tak postrádá jakýkoliv význam.

10. Mýtus: Jednou nakažený a vyléčený člověk už koronavirem nemůže znovu onemocnět

Aktuálně není jasné, zda jednou vyléčený člověk získává trvalou imunitu vůči další nákaze. Podle odborníků z Nemocnice Na Bulovce mírný průběh nemusí vést k významné tvorbě specifických protilátek, což znamená, že člověk i po prodělané infekci může zůstat k nákaze vnímavý a může znovu onemocnět.

Naopak po středně těžce až těžce probíhající nemoci se protilátky téměř jistě vytvoří a imunita je pak dlouhodobá.

Co si z toho vzít?

Každé téma budící u lidí emoce zároveň vede k neúmyslnému, nebo dokonce záměrnému šíření dezinformací, které mohou celou situaci ještě zhoršit. Potenciálně nebezpečné mohou být i tzv. konspirační teorie, které se v souvislosti s koronavirem rozšiřují. Jejich hlavním cílem je především vyvolat u lidí paniku.

Abyste takovým nepravdám nenaletěli, je potřeba ještě větší obezřetnosti při vyhledávání informací než obvykle. V opačném případě byste šířením takových zpráv mohli zbytečně ohrožovat nejen své psychické zdraví, ale i zdraví lidí ve vašem okolí. 

Zároveň se snažte dodržovat nařízení stanovená vládou. Naprostou samozřejmostí by mělo být plnění základních hygienických návyků. Společnými silami tuto chorobu zvládneme.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
15 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________