10 nejčastějších výmluv, kvůli kterým necvičíš a nehubneš

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 4. 9. 2022 Poprvé publikováno 25. 10. 2019
Aktualizováno 4. 9. 2022
9 min. 18 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
10 nejčastějších výmluv, kvůli kterým necvičíš a nehubneš

"Chtěl/a bych žít zdravěji nebo zhubnout, ale…" Je to vážně těžké. Tak moc byste chtěli, ale copak můžete za ty zpropadené geny? A kde na to všechno brát čas? Bohužel taky nemáte v dosahu žádné fitko?

Zdravý životní styl je učiněné peklo. Člověk se musí akorát omezovat, jíst nedobré jídlo a mučit se pohybem. Takový obrázek má o vylepšování svého zdraví a postavy stále velká část populace. Proto se často a rádi vymlouváme, když už dojde na věc. Kdo by se chtěl dobrovolně pouštět do takového utrpení?

Pokud alespoň část vašeho já takhle přemýšlí, je dost pravděpodobné, že budete chtít hledat nějakou tu výmluvu. Přitom to může být při správném a rozumném přístupu vlastně docela zábava.

Máte pocit, že na ten zdravý životní styl tak nějak nemáte čas a stojí to moc peněz? 

Předně je důležité říct, že motivace k jakékoliv změně musí vycházet z vás. Jednoduše se vám musí chtít vystoupit z pohodlného zaběhnutého stereotypu. Chcete se jen pochlubit hezkými fotkami na Instagramu nebo být opravdu silnější, zdravější a mít výkonnější tělo? Pokud vyberete jako možnost za A, spíše budete sklouzávat k výmluvám než k činům. A jaké že jsem pro vás vybrala nejčastější výmluvy a co na ně říkám?

1. Nemám čas

Tohle je snad naprosté "number one" všech výmluv. Ve skutečnosti to znamená spíše "momentálně to pro mě není důležité, nejsem dostatečně motivovaná/ý, a tak dávám přednost jiným činnostem." Pokud se už doopravdy odhodláte, další překážkou může být to, že vlastně nevíte, jak začít.

Dobře jíst a hýbat se ani nemusí být časově náročné. Jíst a vařit musíte tak jako tak. Proč tedy nepřemýšlet nad použitými surovinami? Ani cestování do práce se nevyhnete. Proč si nenaplánovat alespoň část cesty pěšky? Nemusíte si dělat více času, jen jej jinak využijete a staré návyky vyměníte za nové.

Zajímavé také může být kruté uvědomění si množství stráveného času u obrazovky televize nebo mobilu. Tak už víte, kam ten čas pořád mizí? Co třeba ukrojit půl hodiny času z trávení času u Instagramu a věnovat ji přípravě jídla na další den? Taky sledování nejnovějších seriálů na Netflixu spolkne nějaký ten čas a je lepší hodinka u seriálu v teple domova, nebo makačka v gymu?

2. Žít zdravě je moc drahé

Pravdou je, že jíst lépe a hýbat se rozhodně nestojí spoustu peněz. Máte snad pocit, že ovesné vločky jsou dražší než přeslazené cereálie? Nehledě na to, že člověk, který o jídle přemýšlí, ve finále sní mnohem méně potravin než ten, který nakupuje bezhlavě, jídlem plýtvá a často vyhazuje.

Ani tvrzení, že pohyb je drahý, vám neprojde. Platí se snad něco za procházku v lese na čerstvém vzduchu? Ne.

10 nejčastějších výmluv, kvůli kterým necvičíš a nehubneš

3. Netuším, co jíst a jak se hýbat

S každou změnou přichází krapet bolestivé zvykání si na nové věci. To ale bude o to bolestivější, pokud tak trochu tápete a vlastně nevíte, co a jak…

Pak máte možnost obrátit se na lidi, kteří tomu opravdu rozumí, jako jsou trenéři nebo specialisté na výživu v čele s nutričními terapeuty. Doporučí vám konkrétní a individualizované úpravy, které budou vhodné a zároveň i udržitelné, aby se z vaší snahy nestala jen pár dní trvající "nárazovka".

Pozor dejte hlavně u pohybu. Často se totiž lidé bezhlavě pouští do nového sportu bez ohledu na svoji fyzičku a zdravotní stav. Což může nadělat více škody než užitku. Nebo vás takové pokusy spíše odradí než povzbudí. Přepálit start umí každý, ale opravdovým uměním je vydržet.

10 nejčastějších výmluv, kvůli kterým necvičíš a nehubneš

4. Musím brát ohledy na svoji rodinu

Máte doma milovníka tučné české kuchyně, který je ještě ke všemu lenošný? Nebo snad malé děti, kvůli kterým nemůžete najednou měnit svoje návyky? Jasně že je jednodušší večer lenošit u televize s pytlíkem chipsů nebo dětem k večeři ohřát párek, ale.. Nezasloužili by si pozitivní změnu všichni?

Možná to bude vypadat jako příliš velká revoluce, ale postupný přechod na lepší životní styl může pomoci všem kolem nás. Nechtějte ale všechno hned, spíše se snažte hledat alternativy klasických receptů.

5. Mám to v genech

Genetika je bezesporu složitá věda, nicméně oprávněně jí argumentuje jen malé procento z nás. Mnohem podstatnější je totiž to, jak nás rodiče naučili jíst, hýbat se, jak přistupovat k sobě a svému zdraví. To doopravdy stojí za tím, jak vypadáme. Zatímco genetiku nezměníte, svoje návyky ano.

Pouze zhruba 1 % populace má v genech nějaký kód, který je doopravdy předurčuje k obezitě.

[Instagram]

6. Nemám pevnou vůli

Tak trochu výmluva skrytá za upřímnost. Zdravý životní styl rozhodně není o vůli. Možná ze začátku je opravdu třeba pevné vůle, aby se z nových návyků staly zvyky. Pak už máte vyhráno.

Faktem ale je, že bez vůle se nedočkáte nikdy ničeho. Kdyby lidé netoužili po zázracích a dopřáli sami sobě potřebný čas, vyhrávali by třeba nad kily navíc mnohem více. Je třeba si zvykat na nové potraviny v jídelníčku a pravidelný pohyb. Stejně jako s otužováním – neskočíte rovnou do kádě plné studené vody, ale nejprve zkusíte studenou sprchou. Proto buďte trpěliví a ten čas sami sobě dopřejte.

Hlavně v začátcích vám může pomoci lepší promýšlení a plánování sportovních aktivit i jídelníčku. Pokud najdete svým aktivitám pravidelné místo ve svém diáři, budete je snáze plnit, než když se budete snažit je vmáčknout do nabitého týdne. Co třeba velký nákup v pondělí, fitko ve středu a v pátek a plavání v neděli?

10 nejčastějších výmluv, kvůli kterým necvičíš a nehubneš

7. Mám pomalý metabolismus

Tohle zaklínadlo použil alespoň jednou za život nejeden tlouštík. Metabolismus je složitá záležitost, obsahuje nespočet biochemických pochodů, ale pro jeho správné fungování postačí respektování zásad zdravého životního stylu

Pokud patříte mezi věčné dietáře a experimentování s příjmem energie pomocí drastických diet vám není cizí, mohou se tyto pochody narušit, nikoliv však nevratně. O skutečně zpomaleném metabolismu pak mohou doopravdy mluvit třeba pacienti s onemocněním štítné žlázy, ale i s tím si odborník dokáže poradit.

8. Hubnutí pro mě znamená stres

Je chvályhodné, že se snažíte vyhnout tak velkému civilizačnímu strašákovi jménem stres. Ale jídelníček a pohyb by spíše mohl pomoci jej zvládnout, nemyslíte?

Dobře nastavený pestrý jídelníček dodá tělu energii a všechny potřebné látky na jeho fungování. Pohyb zase vyplavuje endorfiny, tzv. hormony štěstí.

Se stresem souvisí ještě jedna oblíbená výmluva – mnoho mých klientů tvrdí, že když jsou ve stresu, tak nehubnou. Stres ale kalorie nemá. Spíše je potřeba zaměřit se na chování, ke kterému pod vlivem stresu dochází. Nesaháte pak po té čokoládě nějak častěji? Stres ze svého života neodstraníte nikdy, můžete se ale naučit s ním lépe pracovat.

Na druhou stranu, pokud v důsledku stresu nejíte a čekáte, že zhubnete, ani tenhle přístup zrovna nepochválím. Po návratu k běžnému režimu budete mít kila zpět a možná i s dalším plusovým bonusem.¨

9. Pořád jím zdravě a stejně nehubnu

Všichni v sobě máme zakořeněnou představu, že po zdravém jídle se přece hubne! A tak se u televize vesele nacpáváme oříšky namísto chipsů a v kavárně s velkým sebezapřením objednáváme raw dortíček namísto poctivého čokoládového. Děláme dobře?

Chybou je rozdělovat potraviny na ty, po kterých se hubne, a po kterých se naopak přibírá. Žádné takové dělení totiž neexistuje. Kouzlem nadále zůstává kalorický deficit. A pro mnohé je stále velkým překvapením, že zdravým jídlem se nelze ládovat neomezeně, protože má kalorie.

Že k hubnutí nestačí jen vyřadit z jídelníčku sladkosti a pečivo, zjistíte ve článku Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?

I na zdravé stravě můžete tloustnou. Více ve článku Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou

[Instagram]

10. Bojím se zranění

Patříte mezi ty, co na tělocviku stovku doběhli poslední? Kteří zůstali poslední, když se vybíraly týmy na vybíjenou? Od té doby uběhla velká spousta času a trápí to možná vás samotné.

Jediné, co budete potřebovat do začátku, je vlastní tělo. Cvičit totiž můžete i s vlastní vahou, stačí ji jen chytře využívat. Přikoupit můžete pár pomůcek: odporové gumy, podložku, TRX, švihadlo, overball... Takže tím odpadá i výmluva, že nikde poblíž nemáte fitko nebo že je moc drahé.

10 nejčastějších výmluv, kvůli kterým necvičíš a nehubneš

Co si z toho vzít?

Dnešním článkem možná "šlápnu na kuří oko" nejednomu čtenáři. Vsadím boty, že každý z nás kolem sebe takové věčné začátečníky a výmluváře má, nebo tím výmluvářem dokonce sám je.

Proto je třeba vystoupit z bludného kruhu otřepaných klišé a raději se konečně pustit do akce, ne? 

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
18 Líbí se mi Uložit článek