10 nejhorších způsobů, jak hubnout

Komentáře
10 nejhorších způsobů, jak hubnout
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jestliže patříte k těm, kteří už se někdy pokoušeli nějaké to kilo zhubnout, jistě mi dáte za pravdu, že cesta je to opravdu dlouhá a klikatá. Nepomohou vám na ní žádné “ověřené” zázraky, ani šílené krátkodobé diety – svůj úspěch si zkrátka musíte vydobýt malými a dlouhotrvajícími krůčky, které vás nasměrují k celkové změně vašeho životního stylu. 

V dnešním článku se podíváme na to, jakými cestami se při hubnutí rozhodně NEubírat. Pokud vás naopak zajímá, jak by redukce hmotnosti vypadat měla, podívejte se na naše další články:

1. Zeleninové detoxy

Zeleninové očistné kůry, kdy se zelenina stává v podstatě jediným zdrojem potravy, jsou (bohužel) dodnes populární metodou – dávají člověku pocit lehkosti a svěžesti. Jak by taky ne, když během nich nepřijmete téměř žádné živiny! Zelenina je sice zdrojem vitaminů, minerálních a dalších zdraví prospěšných bioaktivních látek, vaše tělo však ke správnému fungování potřebuje základní makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky. A těmi zelenina rozhodně neoplývá. 

Zeleninu tedy při hubnutí rozhodně nevyužívejte jako jediný zdroj potravy – raději ji přidejte k plnohodnotnému jídlu. Jedině tak vám totiž může poskytnout všechny své benefity.

2. Vynechávání jídel

Máte dojem, že nejlepším způsobem, jak redukovat hmotnost, je vynechání snídaně/oběda/večeře? Pak rychle zpátky nohama na zem – hlad, který na sebe při takovéto radikální změně jistě nenechá dlouho čekat, vás totiž při následujícím jídle nutí zkonzumovat větší množství kaloricky bohatých potravin. Kalorický deficit, kterého bylo (zřejmě) cílem tímto krokem dosáhnout, se tak zase rychle rozplyne. 

K vytvoření kalorického deficitu a úspěšnému hubnutí se nemusíte denních jídel vzdávat – stačí jen upravit jejich složení, frekvenci či velikost. Podrobné informace o kalorickém deficitu a fungování svého těla při hubnutí najdete v článku Hubnutí a kalorický deficit: Poznejte, jak vaše tělo funguje, a hubněte.

obrázek z istockphotos.com

3. Eliminace lepku

Možná jste už slyšeli o tom, že lepek je pro vaše tělo toxický – po jeho vyřazení se tedy “očistíte” a jako zázrakem se rázem ztratí i přebytečné tuky. Tak takhle taky ne. Lepek, jakožto skupina bílkovin nacházející se v obilovinách, vám může uškodit pouze v případě, že trpíte jejich intolerancí či alergií. Podrobnější informace o tomto tématu najdete v našem článku Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?

Nesnažte se proto zbytečně omezovat výběrem potravin bez lepku – jejich složení, které má zajistit podobnou texturu jako u lepkového výrobku, totiž často není žádná výhra. Např. v případě pečiva se poohlédněte po celozrnných variantách, které vašemu zdraví prospějí rozhodně více. 

4. Vyřazení celých skupin potravin (pečivo, přílohy atd.)

Zkoušeli jste někdy během hubnutí vyloučit celé skupiny potravin? Např. pečivo nebo dokonce přílohy? Či snad všechno, co obsahuje tuk? Pokud ano, vsadím se, že prvotní nadšení vám dlouho nevydrželo. Toto vyřazování celých potravinových skupin je totiž velmi omezující a ve finále zcela zbytečné – k hubnutí totiž potřebujete zejména výše zmíněný kalorický deficit. 

Jestliže vám omezení/vyřazení sacharidů vyhovuje, je to samozřejmě jedna z možností, jak snížit svůj energetický příjem. Pokud však k snídani milujete čerstvý a křupavý chléb, těžko se ho dokážete dlouhodobě vzdát.

5. Práškové diety

Reklamu na práškové diety, slibující zázračné a rychlé výsledky, jste už jistě někde zaznamenali. Propagované jsou zejména díky své jednoduchosti, vysokému obsahu bílkovin, vitaminů, nebo minerálních látek – jednotlivé výrobky se však samozřejmě dramaticky liší. Tyto diety však mohou při špatném nastavení, zpravidla podhodnocení energetického příjmu, vážně poškodit vaše zdraví. A i kdyby se snad zrovna do puntíku trefili, strava v podobě prášku z umělohmotného pytlíku dlouhodobě láká jen málokoho

Místo předražených rychlokvašek se snažte zaměřit na dlouhodobé změny ve svém životním stylu a přehodnotit své stravovací a pohybové návyky.

6. Hladovění

Máte dojem, že k vysněné postavě se musíte doslova vyhladovět? Tento způsob “hubnutí” je nejen nesmyslný, ale zároveň také nebezpečný – vaše tělo ke správnému fungování energii zkrátka potřebuje. Nemluvě o tom, že o nějakém dlouhotrvajícím účinku nemůže být v tomto případě řeč. 

Namísto hladovění si proto raději správně nastavte kalorický deficit, s jehož pomocí budete efektivně hubnout a zároveň vám zbyde spousta energie na sport a další aktivity denního života. Jak na jeho výpočet krok za krokem, se dozvíte v článku Kalorický deficit. Jak ho snadno vypočítat?

7. Zákaz jedení po 6. hodině večerní

Večerní jedení je pro hubnoucí jedince častým strašákem – i vám už určitě někdy někdo tvrdil, že s úderem 6. hodiny večerní se vám všechno uloží do tuku. I tady vás ale uklidním – kalorie v jídle netuší, kolik je zrovna hodin a onen banán//jogurt/plátek chleba bude v organismu metabolizován stejně, jako kdykoliv jindy během dne. 

Soustřeďte se proto raději na celkový energetický příjem během dne – zůstanete‑li v kalorickém deficitu, rozhodně večer nemusíte zamykat ledničku. Kdy tedy před spaním naposledy jíst a co? Přečtěte si v našem dalším článku.

obrázek z freepik.com

8. Snaha přecvičit stravu

Cvičíte od rána do večera, při pohledu na běžecké boty se vám málem dělá mdlo a kila pořád ne a ne dolů? Dostatečná míra fyzické aktivity je při snaze o hubnutí chvályhodná, vždy však musí jít ruku v ruce s vyváženým a vhodně nastaveným jídelníčkem

Pokud byste se totiž dlouhodobě přejídali, může se stát, že ani intenzivním cvičením nedosáhnete kalorického deficitu a nebudete proto hubnout. Zkuste si proto spojit pohyb i stravu dohromady a vašemu hubnutí už nebude stát nic v cestě.

9. Přílišné omezování

Chcete být ve svém jídelníčku 100% a k čokoládě nebo pizze se bojíte i přičichnout? Pevná vůle se sice cení, takový přístup vám však pravděpodobně dlouho nevydrží. A není to ani potřeba – vyzkoušejte třeba pravidlo 80/20, při kterém budou 80 % vaší stravy tvořit kvalitní a nutričně bohaté potraviny, zatímco zbylých 20 % věnujete těm méně vhodným – dortíku, burgeru s hranolkami nebo třeba sklence vína. 

Při snaze zhubnout je totiž důležité najít si takový způsob stravování, který vás nebude omezovat v běžném životě a u kterého vydržíte dlouhodobě.

10. Vynechávání ovoce kvůli obsahu cukru

Určitě víte, že ovoce obsahuje nějaký ten cukr. Mohu vás však ujistit, že i během hubnutí je cukr v ovoci tím posledním, co by vás mělo zajímat. Čerstvé ovoce totiž obsahuje poměrně velké množství vody (70–90%) a na cukr v něm proto mnoho místa nezbývá. Navíc je zdrojem vlákniny, vitaminů, antioxidantů a minerálních látek, díky čemuž vás dobře zasytí a prospěje i vašemu celkovému zdraví

Ovoce se tedy nemusíte bát a denně si jej bez obav dopřejte cca 200 g, což je množství odpovídající Výživovým doporučením pro obyvatelstvo České republiky. Podrobnější informace o konzumaci ovoce a redukci hmotnosti se dočtete v našem dalším článku Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?

Co si z toho vzít?

Hubnutí je věčné téma – existuje proto spousta způsobů a postupů, které slibují v redukci hmotnosti zaručený výsledek. Ale zdaleka ne všechny tyto způsoby jsou ve skutečnosti vhodné. Mezi ty nejhorší postupy se řadí např. zeleninové detoxy, vynechávání lepku a celých skupin potravin, hladovění, práškové diety nebo zákaz jedení po 6. hodině večerní. Mnoho zdaru vám nepřinese ani přílišné omezování se ve stravování, vynechávání denních jídel, snaha přecvičit svůj jídelníček nebo vyloučení ovoce kvůli obavám z obsahu cukru. 

Pro efektivní a dlouhotrvající hubnutí si proto raději nastavte rozumný kalorický deficit a najděte si takový způsob stravování, který pro vás bude příjemný a dlouhodobě udržitelný. 

7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte
7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte
Ovoce je předmětem dohadů a koluje o něm celá řada neopodstatněných mýtů. Kdo se v tom má vyznat? V dnešním článku uvedeme ty nejčastější mýty na pravou míru.
6 mýtů o pečivu, kterým možná věříte i vy
6 mýtů o pečivu, kterým možná věříte i vy
Pečivo je asi nejvíce démonizovanou skupinou potravin, se kterou se můžete na trhu setkat. Opravdu po něm však musíte nevyhnutelně přibírat a je lepek skutečně tak nebezpečný, jak se říká? Nový článek vám v tom udělá konečně jasno.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
12 tipů, díky kterým zhubnete trvale a bez jojo efektu
12 tipů, díky kterým zhubnete trvale a bez jojo efektu
Jak přerušit bludný kruh jojo efektu a trvale zhubnout? Podívejte se společně s námi na hlavní zásady hubnutí a udržení štíhlé postavy za jakýchkoliv okolností.
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pečivo je strašákem moderní doby, může za to, že se nám nedaří hubnout nebo dokonce tloustneme? Poznejte pravdu a naučte se vybrat opravdu kvalitní pečivo.
Pravidlo 80/20: zdravá a udržitelná dieta na celý život
Pravidlo 80/20: zdravá a udržitelná dieta na celý život
Dost už bylo všech salátů na milion způsobů každý den s vidinou hubené postavy. Objevte svobodu v jídle díky pravidlu 80/20, které obrátí váš život o 180 stupňů. Vy budete šťastnější, spokojenější a v lepší formě než kdy dřív!
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Jak trvale zhubnout? Stačí dodržovat těchto 5 pravidel
Jak trvale zhubnout? Stačí dodržovat těchto 5 pravidel
Informací o hubnutí je kolem nás mnoho. Často se však zapomíná na ty nejzákladnější pravidla, která by měl dodržovat každý, kdo usiluje o redukci hmotnosti. Jaká to jsou?
Low-carb dieta: co je zač a jaký má vliv na hubnutí?
Low-carb dieta: co je zač a jaký má vliv na hubnutí?
O nízkosacharidové dietě jste už jistě slyšeli – jaká jsou pravidla jejího dodržování, proč je tak populární a jaké výhody/nevýhody vám může přinést?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
Snídat nebo nesnídat?
Snídat nebo nesnídat?
Někteří vidí ve snídani symbol zdravého životního stylu, druzí úhlavního nepřítele, který kazí jakékoliv snahy o redukci hmotnosti. Jak to se snídaní je ve skutečnosti?
Nemůžete usnout? Pozor na tyto stravovací návyky!
Nemůžete usnout? Pozor na tyto stravovací návyky!
Regenerace a kvalitní spánek jsou základní potřeby, bez kterých se žádný (aktivní) člověk neobejde. Proč se ale pořád nemůžete dospat? Zaměřte se na svoje večerní stravovací návyky, které vám možná noční odpočinek akorát tak zhoršují.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?