10 nezbytných fitness potravin

18. 8. 2015
5 min. 4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
10 nezbytných fitness potravin

Co by nemělo chybět ve vaší kuchyni z pohledu fitness výživy? To není zpravidla velmi těžká otázka, mnozí z nás si představí kuře a rýži. No, nemusí to být tak zcela pravda a vy byste měli vědět, že to není jen a pouze o tomto váš jídelníček může být daleko pestřejší.  

Jak jsem říkal již v úvodu článku. Mnoho lidí se až zbytečně ve své fitness výživě zužuje na jedny a tytéž potraviny. Je to velká škoda, protože fitness jídelníček může být i velice pestrý a nemusí vás začít nudit hned po prvním uzmutí sousta. Nebojte se experimentovat, stejně tak se nebojte toho, že byste mohli začít i trochu pohodově vařit a užívat si dokonalé chuti nových potravin. 

1 / Celozrnný chléb

Celozrnný chléb je povětšinou velmi často démonizovát a sportovci se mu vyhýbají, jak jen mohou. Pravdou však je, že většina obsahu celozrnného chleba jsou komplexní sacharidy, takže se nemusíte starat o přílišný nárůst hladiny cukru v krvi. Pokud chcete něco pikantního, posypeme chléb strouhaným sýrem s nízkým obsahem tuku a přisypeme trochu chilli, můžeme lehce zapéct. Pokud máte chuť na něco sladkého, dopřejte si opečený chléb přelitý sirupem z Agave a posypte je skořicí. Můžete použít také nízkotučný tvaroh. 

2 / Banány

Sladké a s vysokou sytící schopností, to jsou banány. Jsou bohaté na minerální látky draslík, hořčík a na vlákninu. Ideálním stavem, jak banány konzumovat je, jíst je vcelku bez úpravy. Samozřejmě můžeme najít mnoho velmi chutných a jednoduchých úprav, které nám zajistí dostatek energie a živin z banánů. Ba co více, tato fitness potravina se zařadila do jedné skupiny společně s ovocem, které napomáhá lepší náladě a dlouhodobému zasycení organismu. 

3 / Miso

Že tuto potravinu neznáte? Ani se nedivím, na český trh se teprve dostává a hledá si cestičku ke spotřebiteli, nicméně do naší fitness lednice se velmi hodí. Miso jsou fermentované sójové boby pocházející z Japonska. Tato potravina mimo to, že chutná velmi nezvykle, bude pro vás ideálním lékem nebo prevencí v zimních obdobích. Miso velmi dobře podporuje imunitu. Pokud Miso smícháte s horkou vodou, rozpustí se a stane se z ní polévka. V obchodě s potravinami vždy volte ty, které mají snížení obsah sodíku.

4 / Vejce

Dají se označit jako malá balení proteinu. Jsou nejvšestrannějším výtvorem matky přírody, a to pro jejich nízkotučnou a vysokoproteinovou vlastnost. Jedno vejce vám dodá 6 g bílkovin a 6 g tuku. Je ideálním řešením, pokud chcete rychle zahnat hlad nebo do svého organismu dostat kvalitní živiny pro růst svalové hmoty. Dbejte ale na to, abyste zvolili správnou formu přípravy, která je bez použití tuku.

5 / Mléko

Je vždy užitečné mít krabici vápníkem nacpaného mléka při ruce, a to ať je odstředěné, polotučné nebo tučné. Velmi často budete slýchat, že do fitness tato potravina nepatří, nicméně pokud netrpíte laktózou intolerancí, můžete ji velmi směle využít. Dá se předpokládat, že jako lidé z fitness, budete volit odstředěnoou verzi. Klidně si dopřejte "kakao" v podobě syrovátkového proteinu s čokoládovou příchutí rozmíchaného v mléce, nebo mléko s kakaem na pečení a sladidlem. Tento shake vám dodá pomalu i rychle vstřebatelné bílkoviny, které prohloubí vaši noční regeneraci. 

6 / Mandle

Hrst syrových mandlí je zdravou alternativou k mastnému a křupavému občerstvení, které se velmi často objevuje při sledování televize (čtěte máslové sušenky a chipsy). Mandle jsou ale také velmi dobrým doplňkem k jogurtu nebo různým obilovinám. Ukládejte je do ledničky, abyste zamezili přirozené oxidaci. Ta v mandlích vytváří škodlivé volné radikály.

7 / Arašídové máslo

Dnes je tato vyloženě americká pochutina bez problému dostupná i u nás. A to jak ve své sladké podobě, tak i v příchuti natural, tedy s chutí pravých ořechů. Velmi často je řazeno mezi zakázané tučné potraviny, ale nemusí tomu tak být, pokud ho jíte střídmě. Arašídovým máslem můžete zcela bez problému nahradit klasické máslo nebo margaríny. Jistě to bude vhodnější volba i pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Pro svoji oxidační schopnost je také výhodnější skladovat ho v chladničce.

8 / Sýr cottage

Cottage sýr nebo také tvaroh obsahují vysoké množství kaseinu. Ten je velmi pomalu stravitelný a dodává do našeho organismu aminokyseliny po dlouhou dobu. Tato doba se rovná až osmi hodinám. Tento kvalitní zdroj bílkoviny využijete zejména v době těsně před spaním nebo při své noční návštěvě lednice.

9 / Houby

Do našeho seznamu se dostaly i houby. Velmi často přehlížená potravina, která ale má v našem jídelníčku svoje nezastupitelné místo. Houby jsou bohaté na antioxidanty a obsahují velmi mnoho výživných látek. Ať už dáváte přednost klasickým houbám jako hřiby nebo volíte exotičtější druhy, kterými jsou například houby shitake, měli byste vědět, že u hub je velmi mnoho možností, jak je připravit. Můžete z nich udělat omeletu nebo je připravit pouze s lehkou omáčkou.

10 / Zelenina

Zelenina nemusí být nutně skladována pouze v chladničce, velmi dobře vydrží i na čerstvém vzduchu. Zelenina je nutností fitness výživy. Je plná čisté vody, obsahuje spoustu vlákniny, vitamíny, minerální látky a minimum energie. 

Fitness potraviny vybírejte velmi pečlivě, ne nadarmo se říká, že vaše postava je odrazem toho, co jíte. Proto pokud budete vybírat zdravé a kvalitní potraviny, budete i vy žít zdravý a kvalitní život. 

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek