10 nezbytných fitness potravin

18. 8. 2015
Komentáře
10 nezbytných fitness potravin

Co by nemělo chybět ve vaší kuchyni z pohledu fitness výživy? To není zpravidla velmi těžká otázka, mnozí z nás si představí kuře a rýži. No, nemusí to být tak zcela pravda a vy byste měli vědět, že to není jen a pouze o tomto váš jídelníček může být daleko pestřejší.  

Jak jsem říkal již v úvodu článku. Mnoho lidí se až zbytečně ve své fitness výživě zužuje na jedny a tytéž potraviny. Je to velká škoda, protože fitness jídelníček může být i velice pestrý a nemusí vás začít nudit hned po prvním uzmutí sousta. Nebojte se experimentovat, stejně tak se nebojte toho, že byste mohli začít i trochu pohodově vařit a užívat si dokonalé chuti nových potravin. 

1 / Celozrnný chléb

Celozrnný chléb je povětšinou velmi často démonizovát a sportovci se mu vyhýbají, jak jen mohou. Pravdou však je, že většina obsahu celozrnného chleba jsou komplexní sacharidy, takže se nemusíte starat o přílišný nárůst hladiny cukru v krvi. Pokud chcete něco pikantního, posypeme chléb strouhaným sýrem s nízkým obsahem tuku a přisypeme trochu chilli, můžeme lehce zapéct. Pokud máte chuť na něco sladkého, dopřejte si opečený chléb přelitý sirupem z Agave a posypte je skořicí. Můžete použít také nízkotučný tvaroh. 

2 / Banány

Sladké a s vysokou sytící schopností, to jsou banány. Jsou bohaté na minerální látky draslík, hořčík a na vlákninu. Ideálním stavem, jak banány konzumovat je, jíst je vcelku bez úpravy. Samozřejmě můžeme najít mnoho velmi chutných a jednoduchých úprav, které nám zajistí dostatek energie a živin z banánů. Ba co více, tato fitness potravina se zařadila do jedné skupiny společně s ovocem, které napomáhá lepší náladě a dlouhodobému zasycení organismu. 

3 / Miso

Že tuto potravinu neznáte? Ani se nedivím, na český trh se teprve dostává a hledá si cestičku ke spotřebiteli, nicméně do naší fitness lednice se velmi hodí. Miso jsou fermentované sójové boby pocházející z Japonska. Tato potravina mimo to, že chutná velmi nezvykle, bude pro vás ideálním lékem nebo prevencí v zimních obdobích. Miso velmi dobře podporuje imunitu. Pokud Miso smícháte s horkou vodou, rozpustí se a stane se z ní polévka. V obchodě s potravinami vždy volte ty, které mají snížení obsah sodíku.

4 / Vejce

Dají se označit jako malá balení proteinu. Jsou nejvšestrannějším výtvorem matky přírody, a to pro jejich nízkotučnou a vysokoproteinovou vlastnost. Jedno vejce vám dodá 6 g bílkovin a 6 g tuku. Je ideálním řešením, pokud chcete rychle zahnat hlad nebo do svého organismu dostat kvalitní živiny pro růst svalové hmoty. Dbejte ale na to, abyste zvolili správnou formu přípravy, která je bez použití tuku.

5 / Mléko

Je vždy užitečné mít krabici vápníkem nacpaného mléka při ruce, a to ať je odstředěné, polotučné nebo tučné. Velmi často budete slýchat, že do fitness tato potravina nepatří, nicméně pokud netrpíte laktózou intolerancí, můžete ji velmi směle využít. Dá se předpokládat, že jako lidé z fitness, budete volit odstředěnoou verzi. Klidně si dopřejte "kakao" v podobě syrovátkového proteinu s čokoládovou příchutí rozmíchaného v mléce, nebo mléko s kakaem na pečení a sladidlem. Tento shake vám dodá pomalu i rychle vstřebatelné bílkoviny, které prohloubí vaši noční regeneraci. 

6 / Mandle

Hrst syrových mandlí je zdravou alternativou k mastnému a křupavému občerstvení, které se velmi často objevuje při sledování televize (čtěte máslové sušenky a chipsy). Mandle jsou ale také velmi dobrým doplňkem k jogurtu nebo různým obilovinám. Ukládejte je do ledničky, abyste zamezili přirozené oxidaci. Ta v mandlích vytváří škodlivé volné radikály.

7 / Arašídové máslo

Dnes je tato vyloženě americká pochutina bez problému dostupná i u nás. A to jak ve své sladké podobě, tak i v příchuti natural, tedy s chutí pravých ořechů. Velmi často je řazeno mezi zakázané tučné potraviny, ale nemusí tomu tak být, pokud ho jíte střídmě. Arašídovým máslem můžete zcela bez problému nahradit klasické máslo nebo margaríny. Jistě to bude vhodnější volba i pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Pro svoji oxidační schopnost je také výhodnější skladovat ho v chladničce.

8 / Sýr cottage

Cottage sýr nebo také tvaroh obsahují vysoké množství kaseinu. Ten je velmi pomalu stravitelný a dodává do našeho organismu aminokyseliny po dlouhou dobu. Tato doba se rovná až osmi hodinám. Tento kvalitní zdroj bílkoviny využijete zejména v době těsně před spaním nebo při své noční návštěvě lednice.

9 / Houby

Do našeho seznamu se dostaly i houby. Velmi často přehlížená potravina, která ale má v našem jídelníčku svoje nezastupitelné místo. Houby jsou bohaté na antioxidanty a obsahují velmi mnoho výživných látek. Ať už dáváte přednost klasickým houbám jako hřiby nebo volíte exotičtější druhy, kterými jsou například houby shitake, měli byste vědět, že u hub je velmi mnoho možností, jak je připravit. Můžete z nich udělat omeletu nebo je připravit pouze s lehkou omáčkou.

10 / Zelenina

Zelenina nemusí být nutně skladována pouze v chladničce, velmi dobře vydrží i na čerstvém vzduchu. Zelenina je nutností fitness výživy. Je plná čisté vody, obsahuje spoustu vlákniny, vitamíny, minerální látky a minimum energie. 

Fitness potraviny vybírejte velmi pečlivě, ne nadarmo se říká, že vaše postava je odrazem toho, co jíte. Proto pokud budete vybírat zdravé a kvalitní potraviny, budete i vy žít zdravý a kvalitní život. 

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo si získává stále větší popularitu. Jaký má vliv na lidské zdraví?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.