10 skvělých věcí, které se v roce 2021 staly ve sportu i mimo něj

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 30. 12. 2021
Uložit článek
10 skvělých věcí, které se v roce 2021 staly ve sportu i mimo něj

Rok 2021 je pomalu na svém konci a nejeden z nás už vyhlíží lepší zítřky v podobě toho dalšího s třemi dvojkami. Ačkoliv to s ohledem na stále přetrvávající covid-19 nebyl rok úplně jak z pohádky, stalo se během něj spousta skvělých událostí. Pojďme si připomenout některé z momentů, které nám v paměti zůstanou i do dalších let. 

V roce 2021 se posouvaly lidské hranice

1. Norský fenomén překonal světový rekord téměř o vteřinu

Karsten Warholm je norský běžec na 400 m překážek. Je mu 25 let a už se stihl stát dvojnásobným mistrem světa z let 2017 a 2019. Zkrátka atlet par excellence

To co předvedl v roce 2021 se ovšem jen tak nevidí. Hned 1. července vymazal ze světových tabulek amerického atleta Kevina Younga a stal se novým držitelem světového rekordu v běhu na 400 m překážek v čase 46,70 s. Už to je běh průměrnou rychlostí přes 30 km/h, navíc s pravidelnými překážkami na dráze. 

To ale ještě zdaleka není vše. Hned měsíc na to totiž vyhrál olympijské finále v čase 45,94 s. Svůj vlastní ani ne měsíc starý světový rekord tak překonal téměř o vteřinu a tabulky se přepisovaly znova.

2. Americký vrhač koulí letos ovládl dva světové rekordy 

Ryan Crouser je silák původem z amerického Portlandu, který se profesionálně věnuje vrhu koulí. Že je Ryan nadaný na rekordy ukázal už několikrát. Do roku 2020 jde o vrhače s největším počtem vrhů delších než 22 metrů, je to také jediný koulař v historii, kterému se povedlo v jedné soutěži (celkem 6 pokusů) vrhnout každým pokusem za hranici 22 metrů. 

Také on zazářil v roce 2021, když ovládl světové tabulky jak v hale, tak venku na dráze. V hale drží světový rekord výkonem 22,82 m, venku dosáhl výkonu 23,37 m. 

zdroj obrázku: AP (https://www.ap.org/)

3. Jacob Kiplimo ovládl Lisabonský půlmaraton v novém světovém maximu

Historické tabulky se přepisovaly také v portugalském Lisabonu. Pro první místo na půlmaratonu si totiž doběhl Uganďan Jacob Kiplimo v čase 57 minut a 31 sekund, čímž o jednu sekundu překonal dosavadní nejlepší světové maximum. 

Úspěšnou sezónu zahájil Uganďan už během olympijských her, kde si doběhl pro bronzovou medaili. Jelikož je Jacobovi zatím pouhých 21 let, dost pravděpodobně o něm ještě v budoucnu uslyšíme. 

4. Nepřekonatelný vzpěrač jen těžko hledá konkurenci

Lasha Talakhadze je gruzínský vzpěrač. Narodil se v roce 1993, ale zlomový pro něj byl až rok 2012. To bylo totiž naposledy, kdy na světových či evropských soutěžích nevyhrál. Od té doby na velkých soutěžích posbíral celkem 14 medailí, všechny z toho zlaté. V roce 2016 se mu zalíbilo překonávání světových rekordů, a tak je od té doby zvládl překonat celkem 23x

Své nejlepší výkony si schoval na letošní olympijské hry v Tokiu. V trhu zvládl zdolat 223 kg, v nadhozu 265 kg a jelikož šlo v obou případech o světové rekordy, i součet se nesl v duchu světového rekordu (488 kg). 

Také Češi předvedli v roce 2021 světové výkony

5. Markéta Davidová a zlatá medaile z MS v Pokljuce

Česká rodačka z Jablonce nad Nisou předvedla hned zkraje roku výkon, na který všichni biatlonoví nadšenci rádi vzpomínají. Na Mistrovství světa v Pokljuce si totiž ve vytrvalostním závodu dojela pro 1. místo

6. Barbora Krejčíková a její cesta pařížským turnajem 

Bára Krejčíková si v letošním roce doslova podmanila francouzský grandslamový turnaj French Open. Nastoupila totiž hned ve třech kategorií: v ženské dvouhře, čtyřhře a ve smíšené čtyřhře. 

Vzpomínka na tento pařížský příběh vás určitě zahřeje na duši. Bára totiž se svou parťačkou Kateřinou Siniakovou ovládla nejen finále ženské čtyřhry, ale jako první ženě v historii samostatného českého státu se jí podařilo vyhrát French Open i v ženské dvouhře

zdroj obrázku: ČTK/AP (https://www.ctk.cz/)

7. České putování olympijskými hrami v Tokiu

Olympijské hry v Tokiu byly pro Českou republiku nejúspěšnějšími hrami v historii. Češi totiž přivezli dohromady 11 medailí, z nichž 4 byly zlaté. 

Skvělého úspěchu dosáhl Lukáš Krpálek, který podobně jako na OH v roce 2016 vybojoval pro Česko zlatou medaili. Skvělými výsledky s příchutí zlatých medailí ho doprovodili kanoista Jiří Prskavec, tenistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou a samozřejmě také střelec Jiří Lipták, který společně s Davidem Kosteleckým ovládli finále sportovní střelby. 

Za hranicemi sportu. Co dalšího se stalo v roce 2021?

8. Nobelova cena za fyziologii a medicínu s příchutí chilli

Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu si v roce 2021 odnesli vědci David Julius a Ardem Patapoutian. Své ceny získali za objevy hmatových a tepelných receptorů

Zatímco Ardem Patapoutian se zaměřil na hmatové receptory, David Julius zkoumal ty tepelné. Používal přitom kapsaicin, což je ona pálivá látka přítomná v chilli papričkách. Ve svých experimentech ukázal, že kapsaicin aktivuje stejné receptory jako ty, které se aktivují při zvýšené teplotě. Díky chilli tedy dnes víme, proč nás ruka pálí, když se polijeme horkou vodou. Mozek totiž vnímá prakticky stejné signály. 

9. Probiotika byla v centru dění i během roku 2021

Ačkoliv Human Microbiome Project (rozsáhlá vědecká iniciativa probíhající od roku 2007 do roku 2016, která měla za cíl zvýšit úroveň pochopení lidského mikrobiomu) byl úspěšně ukončen, i v dalších letech zájem o lidský mikrobiom a používání probiotik nijak nepolevil. Naopak se zdá, že zájem stále roste. 

V jedné letošní studii vědci zjistili, že užívání probiotik (v dávce 1 miliardy CFU denně, Bifidobacterium longum a Bifidobacterium bifidum) pomohlo seniorům udržet či dokonce podpořit fungování mozku. Studie během necelého roku sklidila bezmála 30 citací, což je úctyhodné číslo. Objevy spojené s užíváním probiotik tak stále hledají svůj vrchol.

 • Zajímá vás více o tom, jak vypadá střevní mikroflóra? Komplexní článek si můžete přečíst na tomto odkazu

 • Jaký je rozdíl mezi probiotiky, prebiotiky a synbiotiky? Vše přehledně vysvětlujeme zde

obrázek z gettyimages.com

10. Kofein jako účinný pomocník při podpoře výkonnosti

Mezinárodní společnost pro sportovní výživu si v roce 2021 posvítila na kofein. Mimo jiné ukázala, že jeho používání může podpořit nejen vytrvalostní výkon, ale také zvýšit sílu. V nových doporučeních se tak můžeme dočíst, že kofein je vhodné užívat asi hodinu před výkonem, nejnižší účinná dávka je asi 2 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti nebo že optimální je užívat asi 3–6 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti.

Výzkumy ukazují, že z užívání kofeinu může profitovat celá řada amatérských i profesionálních sportovců. Vedle běžců a cyklistů jde také o skokany, vrhače, sprintery nebo hráče kolektivních sportů. 

 • Chcete se dozvědět více informací o tom, jak se dá kofein využít při sportu? Konkrétní rady a tipy naleznete v našem dalším článku

Co si z toho vzít?

Rok 2021 je pomalu u konce. Ačkoliv stále v částečném sevření covidu-19, i přesto se podařilo dosáhnout spousty skvělých událostí nejen ve sportu, ale i mimo něj. Doufejme, že ten další bude minimálně stejně tak úspěšný jako ten letošní.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________