10 tipů, jak letošní léto stihnout v top formě

Ondřej Klein
Ondřej Klein 17. 6. 2020 Poprvé publikováno 29. 5. 2018
Aktualizováno 17. 6. 2020
Uložit článek
10 tipů, jak letošní léto stihnout v top formě

Již začátkem května jsme mohli zaregistrovat doslova letní počasí, které nám připomnělo, že léto je již za chvíli tady! Hrůzostrašné uvědomění si faktu, že do léta nebudeme vypadat jako z obálky Muscle&Fitness nebo poslední výherci physique soutěží, nás tvrdě zasáhlo. V zoufalém stavu mysli tak máme tendence zkoušet módní diety ve stylu jezení syrových vajíček pouze za úplňku, tréninky ve "vesmírné komoře", kde je asi tisíc stupňů Celsia, a pro jistotu se ještě necháme "wrapnout" na mumifikačních body wrap procedurách. Co má skutečně smysl a kde už jde o vyhozené peníze?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Že ideál krásy z obálek časopisů je pomíjivý a že nesmyslné diety a celotělové zábaly nám nepomůžou
 • Kde najdeme nejrychlejší a nejoptimálnější cestu ke své momentálně nejlepší formě
 • Proč je důležité se přes den co nejvíce hýbat, královsky se vyspat a jíst vzhledem k našim potřebám
 • Jestli nám nějak pomůže studená voda nebo spalovače tuku
 • Jak by mohl vypadat takový akční plán k tomu, abychom stihli léto v té nejlepší možné formě

Buďte tou nejlepší verzí sama sebe a nesnažte se být nikým jiným. Našich 10 tipů vám pomůže dostat ze sebe to nejlepší 

Venku už vládnou téměř letní teploty, den je dlouhý a dovolená klepe na dveře. To znamená odhození přebytečného oblečení, koupák, bazén, moře a léto jak má být. Jako novoroční předsevzetí jsme si dali za cíl být se sebou spokojeni a vypadat v nadcházejícím létě o něco lépe než v tom předchozím. Protože na sobě makáme, tak se nám to přirozeně daří, ale pořád se sebou nejsme spokojeni na 100 %? 

Tak to je příležitost na sobě pořádně v nadcházejících týdnech máknout a být v létě nejlepší možnou verzí sebe sama. Zapomeňme na vysekané "kluky a holky z plakátů", protože taková forma je často pouze krátkodobou soutěžní, filmovou nebo foto záležitostí. Jasně je dáno datum, kdy bude soutěž, natáčení filmové scény nebo focení na obálku časopisu, takže všechno snažení se upíná k tomuto datu a pak top formu s 5 % tělesného tuku odvane čas. 

Pointou je, že bychom se neměli snažit dosahovat výsledků idealizovaných bikin, physique a instagramových vzorů, ale být nejlepší verzí sama sebe, a nikoliv snažit se být někým jiným! 

10 tipů pro léto v té nejlepší možné formě 

1. Zapomeňte na nesmyslné diety, procedury a zázračná "tuk-spalující" cvičení

Na trhu existuje spoustu nesmyslných programů na hubnutí. Od hubnoucích koktejlů a instantních ketodiet po zaručeně účinné pití ovocných a zeleninových šťáv. Jaký mají společný jmenovatel? Krátkodobě zhubneme, ale vzhledem k tomu, že jsme se o výživě nic nedozvěděli, přibereme všechno zpět s bonusem pár kilogramů navíc. Skončíme tak s větším množstvím tukové a menším množstvím svalové tkáně, než když jsme s programem začínali. 

Body wrapy, zábaly, absurdními fóliemi na cvičení ze stories na Instagramu od populárních osobností taky nezhubneme. A co ta komora s milionem stupňů ke cvičení? Jediné, čeho tím vším docílíme, je větší ztráta vody společně s vyčerpanými zásobami glykogenu a maximálně nějaká energie spálená během cvičení. To, že po takové proceduře máme třeba o 3 kilogramy méně, je jen vypocenou a ztracenou vodou společně s glykogenem. Kdo si bude dál platit, aby hubnul vodu?

10 tipů, jak letošní léto stihnout v top formě

2. Dejte si stravu do latě a začnou se dít zázraky. Je to opravdu jednoduché

Dlouhodobých a trvalých výsledků docílíme pouze rozumně vyváženou stravou, nikoliv jablečnou, octovou nebo bezlepkovou dietou. Nepomůže nám v tom ani nová knížka od hollywoodských celebrit a pár článků v magazínech pro ženy. 

Jak správně zlepšit stravu vstříc úspěšnému hubnutí? 

 • Samozřejmostí je optimální příjem bílkovin (10–35 % z CEP (celkového energetického příjmu) nebo zhruba 2 g/kg) pro udržení co největšího množství svalové tkáně. Příjem bílkovin můžeme navýšit syrovátkovým nebo kvalitním rostlinným vegan proteinem.
 • Tuky by měly být ve stravě zastoupeny ve výši 20–30 % CEP. 
 • Sacharidy by měly zhruba tvořit 45–65 % CEP. Tento trojpoměr však není vytesán do kamene, můžete například upřednostňovat tuky, nebo sacharidy, to je čistě na vás a vašem sebepoznávání.

3. Bez silového tréninku to nepůjde – nebojte se ani těžkých vah

Při hubnutí do plavek dochází k celé kaskádě hormonálních změn, z nichž by nás nejvíce mohlo zajímat to, že se nám snižuje testosteron a hormony hladu a sytosti (leptin a ghrelin) nás nutí více jíst. Ale nám by se líbilo, aby se testosteron snížil co nejméně, a proto musíme jíst minimálně 20 % energie z tuků a zvedat těžké váhy, které jsou pro nás dostatečnou výzvou.

Je to právě královská trojkombinace dřepu, benchpressu a mrtvého tahu, na kterou bychom se měli alespoň jednou týdně zaměřit a přiblížit se k hranici maximálky. Tím dáme tělu najevo, že není dobrým nápadem zbavovat se svalové tkáně, protože je potřebná a používáme ji. Zamezíme tak i většímu snížení testosteronu. Zlatým středem se tak jeví použití zátěže o velikosti 70–80 % 1RM (maximálky) s 8–12 opakováními v sérii. 

4. Přidejte do svého režimu HIIT tréninky

Vysoceintenzivní intervalový trénink je dobrou volbou, když zrovna nemáme chuť nebo čas na klasické kardio. Za pár minut dokážeme spálit slušnou porci energie a "dospalování" energie v podobě EPOC nadále trvá dalších zhruba 24 hodin, stejně jako dospalování v případě silového tréninku (kdy je EPOC ještě větší). Dvacet minut za den si snad najde na rychlý a intenzivní trénink každý, takže žádné výmluvy!

Jak může takový vzorový HIIT vypadat?

 • Sprinterský HIIT bychom si mohli představit například na 400metrovém běžeckém ovále, kde absolvujeme sprintem 200 metrů a následně dalších 200 metrů poklusem doběhneme na start. Celý cyklus opakujeme dle stupně trénovanosti. Řekněme, že deset cyklů by mohlo být jakési minimum.
 • K domácímu nebo venkovnímu HIITu nám postačí telefon s intervalovou aplikací. Jednoduše si nastavíme například interval v podobě tabaty (20 (30) vteřin zatížení, 10 (15) vteřin odpočinku) a zkombinujeme plyometrická cvičení s cvičeními s vlastní váhou. Jak na to prakticky? Vybereme si například angličáky, dřepy, kliky a sed-lehy. V 5 kolech absolvujeme každý cvik pětkrát s maximální intenzitou, ale neflákáme techniku! Trénovanější jedinci si pak mohou přidat ještě jedno kolo s tricepsovými kliky, dřepy s výskokem, výdrží v prkně a výpady. Inspiraci najdete třeba i ve videu v článku Domácí HIIT trénink celého těla pro ženy #makamdoma

[Instagram]

5. Co nejvíce se během dne hýbejte! Každý krok se počítá

Běžná denní fyzická aktivita je často obrovským rozdílem mezi lidmi se sedavou prací a manuálními pracovníky, kteří jsou celý den na nohou. Snažme se proto do svého dne zakomponovat co nejvíce běžného přirozeného pohybu, který v celkovém denním součtu může znamenat až několik stovek spálených kcal, a být tak zajímavým rozdílovým hráčem. 

 • Pokud jezdíte do práce autem a je to jen trochu možné, vyměňte auto za kolo nebo využívejte k "sebetransportu" MHD a několik zastávek běžte pěšky.
 • Zůstaňte aktivní během celého dne a čas od času se zvedněte od počítače, protáhněte se, projděte se, a když to jde, tak si udělejte takový "kancelářský workout" se základními cviky. 
 • Máte čtyřnohého miláčka? Uděláte mu jistě radost, když ho každý den vezmete na intenzivnější půlhodinovou procházku.

6. Udělejte si aktivní víkend. Mimo psychického znovuzrození vás čeká i spousta spálené energie 

 • Máte-li alespoň trochu volné víkendy, využijte krásného venkovního počasí a vyrazte na výlet. Čerstvý horský vzduch, krásná příroda a víkendová pohoda, kdy máte šanci "vypnout", společně s výšlapy do horských masivů nebo projížďkami na kolech po cyklostezkách, dokáží zázraky jak na duši, tak na těle. 
 • Nemáte celý víkend? Nevadí! Vlakem se dneska prakticky dostanete na druhou stranu republiky za pár hodin. Zavřete oči, položte prst na mapu České republiky, naložte kolo do vlaku a vydejte se poznávat neznámou krajinu. Možností je spousta, stačí si jen vybrat.

7. Zaměřte se na kvalitní spánek. Bude se vám lépe hubnout, regenerovat a budete svěží jako nikdy

Zhruba jednu třetinu života prospíme, nejedná se však o ztracený čas. Během spánku náš organismus regeneruje a upevňuje si nově naučené vědomosti a ukládá si vzpomínky. Role spánku je pro optimální zdraví a hubnutí klíčová. Pokud nebude spánek při hubnutí dostatečný, může jít větší podíl ztracené hmotnosti zcela zbytečně ze svalové tkáně namísto z tkáně tukové (Nedeltcheva, 2010). 

Průměrný dospělý člověk by měl spát zhruba 7–9 hodin denně. Některým z nás však může stačit i 6 hodin spánku, pokud je spánek dostatečně kvalitní a hluboký. Vylučování růstového hormonu je závislé právě na spánku. Bez kvalitního spánku se nám nebude dařit hubnout a budeme se cítit unavení a podráždění během celého dne (Watson et al., 2015). 

Zároveň bychom si měli vytvořit pevnou rutinu, kdy budeme chodit spát a vstávat. Pomůže nám to tak s nastavením tělesných hodin a podaří se nám také rychleji usnout.

8. Pijte dostatečné množství vody a vyhněte se slazeným nápojům

Není žádným tajemstvím a utajovaným trikem, že vypití 1–2 sklenic vody před jídlem dokáže snížit množství jídla, které sníme. Celkově je důležité zůstat během dne správně hydratovaný, protože nejen voda s citrónem dokáže lepší hydratací podpořit buněčné procesy, a tím pádem také mírně zlepšit spalování tuků. 

Proč nepít limonády a soft drinks? Obsahují zbytečnou energii ve formě cukru

 • Průměrnou slazenou minerální vodou (1,5 l) přijmeme naprosto zbytečných 262 kcal (1 100 kJ).
 • Slazenou limonádou ve stylu Coca Coly vypijeme 595 kcal (2 500 kJ). 
10 tipů, jak letošní léto stihnout v top formě

9. Řekněte NE sladkostem a nahraďte je třeba proteiny nabitou zmrzlinou

Noční můrou všech fit lidí jsou sladkosti, pochutiny, cukrovinky a čokoláda! Kdekdo při pohledu na čokoládu dostane "zatmění" a je zpět při smyslech až poté, co drží prázdný obal od čokolády a říká si, co se to sakra stalo? Ano, vítej zpět neutišený hlade a 548 kcal (2 300 kJ) k tomu.

Jak se na nezvladatelné chutě během hubnutí připravit?

 • Pokud se nedokážeme držet na uzdě při pohledu na čokoládu, tak je lepší vyklidit bitevní pole a ze spíže odstranit všechny nadměrně lákavé dobroty jako sladké tyčinky, bonbóny, čokolády a slané pochutiny, jako jsou brambůrky nebo tyčinky.
 • Chutě na sladké nám spolehlivě dokáže zahnat také ovoce v podobě borůvek, jahod, melounu a dalších dobrot, ze kterých si můžeme poskládat ovocnou misku zalitou řeckým jogurtem.
 • Není lepší pochoutky k zahnání chutí na sladké než proteinového pudingu! Jaké je kouzlo? Klasický puding za 6 korun v místním obchodě zalijeme 500 ml mléka a přidáme odměrku (25–30 gramů) proteinu. Recepturu můžeme vylepšit polévkovou lžící ovesných vloček a chia semínky. Jako pomyslnou třešničku na dort použijeme jakýkoliv kousek ovoce. Necháme několik hodin v lednici a voilà, dobrota je na světě.
 • Mějte vždy po ruce v mrazáku proteinovou zmrzlinu. V mixéru rozmixujeme dva banány (200 g) společně s dvěma odměrkami proteinu (70 g) a řeckým jogurtem (140 g). Můžeme přidat dle chuti oblíbený Cheat Spread, strouhaný kokos nebo kakaový prášek. Vše společně rozmixujeme a necháme uležet v mrazáku alespoň 3 hodiny. Podávat můžeme, kdykoliv je chuť.

10. Objevte kouzlo studené vody a spalovačů tuků

Jedním ze zajímavých nástrojů, jak podpořit proces hubnutí, jsou koupele a sprchy ve studené vodě. Pokud vydržíme studenou vodu, tak mimo příjemné osvěžující schopnosti docílíme lepší regenerace, snížení bolestivosti svalů, pevnějšího imunitního systému a vzhledem k tomu, že je tělo nuceno produkovat více tepla, tak spálíme i nějakou tu kalorii navíc, ale rozhodně tuto metodu nelze přeceňovat. 

Bude se v tomto případě jednat opravdu jenom o pár kalorií. Aby spálených kalorií bylo více, museli bychom v tomto chladném prostředí vydržet opravdu dlouho. Jako třeba 3 hodiny, které znamenaly spálení 250 kcal v případě studie Ouelleta (2012).

Mají spalovače tuku smysl?

 • Spalovače tuků jsou třešničkou na dortu hubnutí a kalorického deficitu. Pomůžou nám v případě, že máme kvalitní základ v podobě správně nastaveného stravovacího a tréninkového plánu. V čem tkví kouzlo? Zvyšují výdej energie v klidu i během sportovní aktivity, kdy fungují nejlépe i proto, že nás na výkon nabudí a my díky lepší koncentraci i zápalu do tréninku spálíme o něco více kalorií než bez použití spalovače. Komplexní spalovač tuku by měl obsahovat minimálně kofein a synefrin. Mezi další účinné látky můžeme zařadit forskolin, kapsaicin nebo extrakt ze zeleného čaje

Co si z toho vzít?

Nic jako zázračný 4týdenní program, během kterého se vysekáme stejně jako Michelangelovy sochy, neexistuje. Téměř všechny tyto zázračné plány stavějí na velice přísné nízkokalorické stravě společně s vysokým tréninkovým objemem. Není pak divu, že jedinci často dost zhubnou, ale váhu si poté nedokáží udržet. Klíčem k nejlepší formě, které jsme schopni dosáhnout, je konzistentnost ve stravování a tréninkovém plánu. 

Žádnou jinou magii v tom nemusíme hledat. Zároveň bychom si neměli brát za vzor nereálně vysekané frajery a bikiny z Instagramu, to nám v dlouhodobém měřítku může akorát uškodit. Klíčem je být nejlepší verzí sebe sama, nikoliv se snažit vypadat jako Franta od vedle, co jde zrovna na kulturistickou soutěž.

Závěrečná doporučení pro léto v nejlepší formě

 • Zanalyzujeme svoji současnou stravu, a pokud si udržujeme stabilní hmotnost, ubereme 15–20 % energie ze stravy.
 • Sacharidy a tuky si rozložíme dle preferencí, avšak můžeme se odrazit od již zmíněného příjmu sacharidů ve výši 45–65 % z CEP a tuků 20–30 % z CEP a následně s rozložením makroživin experimentovat dle preferencí. Základním stavebním kamenem je kalorický deficit.
 • Do kolika jídel si stravu rozložíme, je čistě na nás. Můžou to být dvě jídla nebo šest jídel během dne. Většinou bývají nejlepší variantou tři větší jídla během dne doplněná o svačiny, protože se pak většina lidí necítí doslova přecpaná k prasknutí po jednom či dvou velkých jídlech za den. Pitný režim se bude skládat z vody, neslazených minerálních vod, kávy a zeleného čaje.
 • Během týdne můžeme dle stupně trénovanosti (typicky 1–2x) zařadit již popsaný HIIT trénink, kterým spálíme další kalorie a zlepšíme si stav oběhových systémů.
 • Tréninkový režim v posilovně vhodně doplníme zvýšením úrovně každodenní pohybové aktivity, jako je cesta do práce a z práce, procházky se psem. Vyjdeme všechny schody, které můžeme, namísto toho, abychom jeli výtahem.
 • Kvalitní spánek v délce trvání alespoň 7–9 hodin nám ráno zajistí úsměv na tváři a usnadní nám to i proces hubnutí.
 • Aktivním víkendem na kole, v horách nebo na procházkách dokážeme celodenní aktivitou spálit značné množství energie a opět naklonit misky vah na naši stranu.
 • Pamatujme, že bychom se měli dostatečně věnovat také regeneraci a alespoň jeden den v týdnu bychom si měli dopřát úplný odpočinek v podobě nenáročných sportovních aktivit, jako je chůze a procházka.
 • Spalovače tuků a terapie studenou vodou jsou podpůrné prostředky, které mohou pomoci spálit nějakou tu kalorii navíc.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
73 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________