10 tipů, jak se doma zabavit a nečumět jen na Netflix

Agáta Szturcová
Agáta Szturcová 19. 3. 2020
Uložit článek
10 tipů, jak se doma zabavit a nečumět jen na Netflix

Nemusíš mi nic říkat, to Love Is Blind na Netflixu je úplně stupidní. Sice ti s každým dalším dílem trochu klesne IQ, ale prostě to musíš dokoukat. Ne, ale teď vážně – jasně, klidně koukni na nějaký seriál, který jsi dlouho chtěl/a vidět, ale tahle karanténa, která nás aktuálně nečekaně postihla, je jedinečná (doufejme) once-in-a-lifetime příležitost k tomu zase dělat něco jiného než běžně.

Relaxujme, odpočiňme si od běžného každodenního kolotoče, ale proč tuto dobu nevyužít i k něčemu, z čeho můžeme posléze těžit?

Přinášíme 10 tipů, co můžeš kromě Netflixu dělat, aby sis po karanténě nerval/a vlasy, žes to celé jen tak zbůhdarma proflákal/a.

1. Zacvič si doma

Jasně, jsme na Aktinu, tohle je první, co ti doporučíme! Zůstat fit, alespoň v rámci možností. Je to snadné. Kromě našich cvičících videí a infografik, kterými tě na Instagramu zásobujeme (a další neustále chystáme), článků, co jsme již sepsali, určitě sleduj i jedinečný český program od Andy Pavelcové – Fit Fab Strong. Tahle skvělá energická partička sympatických holek tě prostě nakopne hned s několika programy na doma. A zdarma! 

Sobotní vyhláška o tom, že máme zůstat doma, navíc obsahuje několik výjimek, z čehož jedna nás zajímá nejvíc: Můžeš se jít projít do parku, můžeš si jít zaběhat do lesa. Využij toho. Jen se, prosím, vyhýbej masám lidí.

2. Zase si něco přečti

Jo, já vím, poslední dobou na to čtení nebylo tolik času, kolik bys chtěl/a. Ale teď už ho máš. Tak dočti tu knížku, kterou už máš dýl rozečtenou. Anebo konečně otevři tu, kterou jsi dostal/a na Vánoce. Možná jsi ale z těch, co čtou dost – tak třeba vyzkoušej jiný žánr, co ty víš, možná tě to začne bavit? 

Anebo si konečně kup tu knihu, po které tak dlouho pokukuješ. Knihkupectví jsou teď zavřená, můžeš tak podpořit své oblíbené vydavatelství/knihkupectví třeba nákupem přes internet – a pokud máš čtečku e-knih, tím líp.

3. Vyzvi sám sebe

Už dlouho se chceš naučit stojku nebo nějakou těžší jógovou pozici? Udělat provaz/šňůru nebo se naučit double unders? Naučit se šít, pochopit základy programování? Proč ne a kdy jindy, když ne teď? Sepiš si plán (ale nepřeceň se, jo, zase) a každý den na tom pracuj. Než otevřou fitka a ty se zase dostaneš do běžné rutiny, budeš mít zase jednu věc ze svého bucket listu odškrtnutou.

Pokud máš nějaký koníček z dětství, na který jsi už nějaký čas nesáhl/a, zkus jej. Vytáhni staré noty a zahraj si na ten klavír, který ti zaprášený stojí v rohu. 

Já na to jdu jednoduše a vyzývám sama sebe k nejezení tolika s****k, když teď mám míň možností, jak ty kcal spálit. Přidáš se?

10 tipů, jak se doma zabavit a nečumět jen na Netflix

4. Udělej si doma pořádný úklid a vytřiď oblečení

Že jsi nestihl/a vánoční úklid? Teď už je vlastně čas na jarní, tak proč se do toho neobout rovnou? Pokud jsi navíc někdy v minulosti stihl/a zkouknout tipy od Marie Kondo, můžeš je směle využít, a možná tak objevit efektivnější způsob úklidu a skladování věcí.

Zároveň můžeš rovnou protřídit věci, které ti už nejsou, a až bude po všem, darovat je. Možná u toho najdeš věci, které jsi léta hledal/a nebo už jsi zapomněl/a, že je máš.

5. Pusť se do toho projektu, který jsi tak dlouho odkládal/a

Tento bod je trochu spojený s bodem č. 3, ale... Nechtěl/a jsi už dýl napsat knihu, založit si (nebo vylepšit) web nebo začít nahrávat podcast?

S chutí do toho a půl je hotovo. To není jen tak ledajaké pořekadlo, ono má opravdu něco do sebe. Začít s něčím, cos nikdy předtím nedělal/a, bývá vždy ta nejtěžší část, teď je na to nejideálnější doba.

6. Začni online kurz anebo si jinak rozšiř obzory

Na internetu existuje nespočet platforem, přes které se můžeš vzdělávat. Některé jsou zdarma pořád, některé za symbolickou částku. U nás je nejznámější seduo.cz, ze zahraničních jsou to potom Coursera a Udemy. Google také dělá skvělé kurzy.

Co třeba oprášit ty základy španělštiny, které jsi měl/a na škole a už si toho moc nepamatuješ? 

 • Pokud se nechceš “zavazovat” nějakému kurzu, zkoukni třeba pár videí TED Talks nebo si přečti nějaký článek tady u nás na Aktin Magazínu.

10 tipů, jak se doma zabavit a nečumět jen na Netflix

7. Pomoz, když můžeš

V téhle době je důležité si pomáhat snad ještě více než kdy jindy. Máš v domě nějaké starší sousedy? Možná budou potřebovat pomoct s nákupem potravin či léků nebo vyvenčit mazlíčka. Pokud umíš šít, roušky jsou nedostatkové zboží. Každý ti za pár roušek vděkem utrhne ruce.

Na Facebooku již nyní existuje několik regionálních skupin na téma pomoci v době covid-19, neváhej se přidat a zjistit, jak můžeš pomoct i ty. A často k tomu nebudeš potřebovat ani výjimečné zručnosti, stačí jen trocha dobrého srdce a volný čas. To srdce by tedy mělo být dobré nejlíp celé.

Pokud jsi navíc (dočasně) přišel/přišla o práci, koukni po skladech, obchodech a donáškových službách v okolí, jestli nehledají posily. Vsadím se, že pokud jsi zdravý, neodmítnou tě nikde.

8. Dožeň školní povinnosti...

...udělej pořádek v dokumentech, v počítači, v browserových záložkách, v uložených věcech na FB či Instagramu, v emailu nebo se vrhni na daňové přiznání, vytvoř fotoalba z dovolených, aktualizuj své CV nebo LinkedIn profil. Může se to pak všechno prostě hodit.

9. Zaposlouchej se do podcastů

Za poslední rok se jich vynořilo víc než dost, a to nejen v zahraničí, ale i u nás.

Pokud v podcastech nejsi tolik zběhlý/zběhlá anebo tvoje angličtina není zrovna na nejlepší úrovni, koukni na podcasty našich skvělých Aktin influencerů a partnerů, kteří tvoří obsah i na podcastových platformách.

Najdi si epizodu (nebo rovnou několik), které tě zajímají, a uvidíš, že podcastům propadneš! Navíc je můžeš poslouchat při nějaké té zdravotní procházce anebo při tom jarním úklidu.

Jakým podcastům bys měl/a dát šanci? 

 1. Lucka Minářová @luciemin má podcast The Healthy Tapes 
 2. Adéla Nejedlá @nejedladel má podcast The Power of Now w/ nejedladel
 3. Fitclan @fitclan má podcast Fitclan
 4. Markéta Gajdošová @marketagajdosova má podcast Marketa’s Vibes
 5. Valentýna P @valentyynap má podcast The Coffee-chic Podcast
 6. Teri Hodanová @terihodanova má podcast Girls to girls
 7. Čas kávičky @verca_emca má podcast Čas kávičky 
 8. Popřípadě si nalaď tuhle novou epizodu od Jakuba Bucka a jeho Viac než fitness podcastu, která se skvěle vyjadřuje k aktuální situaci

Poslouchat tyto podcasty můžeš přes Spotify, Apple Podcasts app, Stitcher nebo Podbean, často i přes Soundcloud.

10. Nespěchej na sebe 

A poslední, snad ten nejdůležitější bod na závěr. Všichni máme knihy, na které dosud nebyl čas. Všichni teď posloucháme rady a tipy, co dělat s nově (a nechtěně) nabytým volným časem. Ale nespěchej s tím na sebe. Neměj pocit, že jen proto, že teď máš volný čas a neděláš všechno z tohohle seznamu, jsi horším člověkem.

Je totiž potřeba adaptovat se na nové a ne zrovna přátelské životní podmínky, technicky zajistit chod domácností, práce, dobrou pohodu a atmosféru v nejbližších dnech. Dejte si na čas, nespěchejte na sebe, rodinu, nadřízené ani učitele. Jsme přece všichni trochu v šoku. Nevytvářejte další tlak. Nechte se být.

 • Tip na závěr: Headspace teď nabízí meditace zdarma. Dej tomu šanci.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
43 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________