10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

Zuzana Gáliková
Zuzana Gáliková 28. 10. 2019
Uložit článek
10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

Taky jste si někdy dali cíl a pustili jste se do něj bez bázně a ostychu, s velkým očekáváním, bez plánu a selhali jste? Diety a hubnutí jsou ideální příklad, se kterým má snad zkušenost téměř každý z nás. Vidíme aktuální situaci, vidíme výsledek, který bychom si přáli. Háček je ale v tom, že to nejdůležitější pro úspěch leží někde mezi. Právě někde na té cestě nás čekají nástrahy, které musíme zvládnout, abychom se dostali do cíle.

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jak důležité je vědět, co přesně chceme
 • V čem spočívá kouzlo reálných cílů
 • Proč být trpěliví a nehrnout se do všeho po hlavě
 • Na co se zaměřit při plánování
 • Proč a jak si to vše zjednodušit a zpříjemnit

Jaké zásady nám mohou cestu ulehčit?

Představte si třeba holku, budeme jí říkat Maruška, která si měsíc před dovolenou umane, že musí zhubnout 5 kilogramů a vypracovat se do plavek. Pustí se do toho skokem, ze dne na den, bez plánu, jak to dělat správně. Neví, co a jak, jenom má v hlavě svou vysněnou formu a lichotivé tělesné míry. Myslíte si, že ji čeká úspěch?

Velmi pravděpodobně ne. Naopak. Je dost možné, že celý „plán“ ztroskotá již po několika dnech. Je Maruška dostatečně motivována, nebo jenom její přítel chce, aby zhubla? Je vůbec reálné, aby dala dolů 5 kg za tak krátkou dobu? Ví, jak na to a co ji čeká? Bude ji okolí podporovat? To všechno je pro zdárný konec důležité. Na co tedy myslet, když jste v podobné situaci jako Maruška?

10 tipů pro úspěšnou cestu za svými cíli

1. Víte, co přesně chcete

Rádi byste zhubli, budovali svaly a přitom se ještě připravovali na půlmaraton? Současně to nepůjde. Vyberte si jeden hlavní cíl. Určete si jasně, čeho chcete dosáhnout, a tomu se věnujte.

Je to podobné, jako když budete číst knihu a koukat se na televizi zároveň. Ani jedné aktivitě nevěnujete dostatečnou pozornost, a nakonec pořádně nevíte ani to, co čtete, ani na co se díváte. Když je vaše priorita hubnutí, soustřeďte se na to. Máte mnohem větší šanci, že to vyjde, než kdybyste se snažili hubnout, budovat svaly a trénovat na Iron Mana. Nebylo by úspěšné ani jedno, ani druhé.

Jak situaci napravit?

Určete si konkrétní cíl. Říct si, že chci zhubnout, nestačí. Cíl zmenšit se v páse o 2 cm je lepší. Nestane se tak, že zhubnete, ale i tak nebudete spokojeni, protože vaše představy vypadaly jinak. S konkrétním cílem si na konci můžete jednoduše říct, jestli jste ho dosáhli, nebo ne.

10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

2. Musíte to chtít vy sami, ne někdo jiný...

Kolikrát jsem slyšela, že někdo hubne, protože vypadat tak nebo onak se dnes nosí, protože to řekl přítel/mamka/kamarádi, protože to říká Instagram. Ale vy se vlastně cítíte dobře tak, jak jste. Stačí vám stravovat se správně, hýbat se a jste ve svém těle spokojení.

Neřešte, co říkají ostatní. Opravdu. Jste to přece vy, kdo s vaším tělem žije. Forma není na prvním místě. Proto, když jste zdraví a spokojení sami se sebou, pokračujte jednoduše dál v tom, co děláte.

Jak situaci napravit?

Všude čteme, že se nemáme srovnávat. I tak to ale děláme. Nesrovnávejte se. Instagram a sociální sítě nám to dělají ještě těžší, někdy nám podsouvají představy, jak je správné vypadat, jak je ideální se chovat. Přitom ideální je dělat to, co vyhovuje nám samotným.

[Instagram]

3. Mít reálný cíl

Nejen konkrétní, ale taky reálný cíl. 5 kg tělesného tuku za týden rozhodně reálných není. Pokud byste svoje očekávání takhle přestřelili, půjde veškerá snaha z kopce. V prvním řadě vás hned na začátku vyděsí, čeho chcete za tak krátkou dobu dosáhnout. Komu se chce pouštět do něčeho, co pravděpodobně nezvládne?

Jak situaci napravit?

Dát si malý cíl. Třeba 1 kg dolů za dva týdny již zvládnout lze. Nejenže se vám to povede, vy budete i motivovaní pokračovat. Dobrý pocit z toho, že se vám daří a všechno jde podle plánu, dělá divy a posouvá vás dál.

4. Postupujte krok za krokem

Jsou mezi námi tací, kterým vyhovuje změnit všechno rázně a najednou. Mnohým to však dělá problém. Začít ze dne na den pravidelně sportovat a od základů změnit jídelníček není vůbec jednoduché.

Lidi to pak vzdávají, protože je toho na ně příliš. Výsledkem jsou pak promarněné pokusy, nulová motivace, případně tolik proslavený jojo efekt. Nejenom tak se říká, že pomalu dále zajdeš.

Jak situaci napravit?

Pomalé změny jsou jednodušší, a tak při nich vydržíte. Nebudete mít navíc pocit, že si právě úplně překopáváte svůj životní styl a stravování, protože si na něj budete pomalu zvykat.

Nemyslete si naivně, že z ničeho nic bude snadné začít pětkrát týdně navštěvovat posilovnu a přitom nachodit 10 000 kroků. Nenechte se tímhle způsobem znechutit ještě dřív, než si to oblíbíte. Začněte třeba dvakrát týdně s posilovnou a v ostatní dny dbejte na dostatek kroků.

Co si budeme říkat, když někdo celý život nejí zeleninu, je těžké dávat ji hned na talíř třikrát denně. Proto i jedna porce bude úspěch. Další týden se může přidat další, pak ještě jedna. I na změny ve stravování se dá jít postupně.

10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

5. Nechte si poradit

Jak si být jistý, že hubnutí, nabírání nebo prosté zlepšení jídelníčku proběhne hladce a tak, jak má? Sami víte, že internet se hemží všemožnými informacemi o výživě, přičemž zdroje si ve velkém protiřečí. Výsledkem je akorát chaos a zmatek v tom, co byste měli dělat. Dát si poradit proto není žádná hanba. Naopak budete rádi, protože vám to hodně věcí ulehčí a zvýší šance na úspěšný konec.

Jak situaci napravit?

Nechte se vést někým, kdo tomu rozumí. To však není vševědoucí pan Google. Vyhledejte si kvalitního trenéra, nutričního terapeuta nebo výživového poradce. Takového, kterému budete důvěřovat, bude s vámi pracovat individuálně a zohlední všechny vaše specifické problémy.

10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

6. Zjistěte si dopředu, co vás čeká

Kdyby to bylo jednoduché, zvládl by to každý, je to tak? Ne každý však vydrží, protože ho v průběhu může potkat několik překážek. Třeba při hubnutí byste měli myslet na následující:

 1. Dieta si vyžaduje plánování.
 2. Taky omezování se v některých oblíbených potravinách a hledání alternativ, kterými byste je mohli nahradit.
 3. Někdy vás zastihne hlad, možná chutě na sladké.
 4. Čeká vás pravidelné sportování a omezování „gaučingu“.

A dalo by se pokračovat.

Jak situaci napravit?

Promyslete si dopředu, co vám může zmařit plány, počítejte s tím a buďte připravení. I když to nebude jednoduché, budete aspoň vědět, co vás čeká.

7. Raději všechno naplánujte

Jak skloubit práci/školu, cvičení, přípravu stravy, dostatek spánku a další aktivity? Bez plánování to půjde těžko. Rozvrhnout a promyslet si program den předem ale nezabere moc času. Naopak, čas to spíš ušetří.

Jak situaci napravit?

 1. Rozvrhněte si, v které dny a zhruba v jakém čase budete sportovat. Nespoléhejte se na to, že si někdy v průběhu dne najdete čas.
 2. Plánujte si jídelníček. Nezáleží, jestli si počítáte příjem nebo se stravujete intuitivně. Vždy se dá strava promyslet dopředu.
 3. Nakupte si dopředu na celý týden, ať máte v zásobě ty správné potraviny. Navařte si na pár dní dopředu a nachystejte si jídlo do krabičky.
 4. Nezapomínejte plánovat i oddech. Výlet do přírody, kafe s kamarády, večer při seriálech... každý podle svého gusta. Díky dopřávání si oddechu budete výkonnější a efektivnější.
10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

8. Přizpůsobte si podmínky a cestu si ulehčete

Pokoušet se o hubnutí v prostředí, které je proti vám, není vůbec praktické. Jestli máte problémy v práci, v rodině nebo něco úplně jiného, není to vhodná doba na velké změny.

Jak situaci napravit?

 1. Máte stresové období? To rozhodně není dobrý čas na velké změny. Ty jsou stresující samy o sobě. Když v nich chcete být úspěšní, počkejte si na klidnější období.
 2. Řeknete rodině a přátelům, o co vám jde. Vysvětlete jim, že potřebujete jejich podporu. Potřebujete kolem sebe lidi, kteří vám budou cestu ulehčovat, ne komplikovat.
 3. Všechno zjednodušíte o sto procent, když si najdete parťáka. Ať už jde o cokoliv, ve dvou se to lépe táhne. Třeba přemluvte kamaráda/kamarádku, ať s vámi chodí cvičit, nebo se dohodněte, že si budete vařit zdravě. 
10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

9. Zpříjemněte si to

Nejhorší, co můžete udělat, je začít se nutit do něčeho, co nemáte rádi. Třeba běh na páse nebo cvičení na eliptickém trenažéru jsou stálice v tréninku “dietářů”. Dělají je ale rádi? Někteří možná ano, ale je hodně takových, kteří odečítají sekundy zbývající do konce. Co tak je nahradit něčím jiným?

Jak situaci napravit?

Dělejte to, co vás baví. Najděte si sport, do kterého se nebudete muset nutit. Nebaví vás běh? Nevadí. Přes léto můžete vytáhnout brusle nebo kolo. Zajděte si do posilovny, plavejte, tančete, hrajte tenis. Čím víc vás bude sport bavit, tím déle při něm vydržíte.

Pod slovem "hubnutí" si ještě stále mnozí z nás představí hromady zeleniny, kuře na vodě a zákaz všeho, na čem jsme si kdy rádi pochutnali. Pak je samozřejmé, že nás to děsí a shození těch pár kilogramů se zdá nemožné.

Ani jídlo nemusí být trápení. Zpestřete si ho! Nikoho nebaví jíst kuře s rýží stále dokola. Zaměňujte přílohy a maso, talíř si dobarvěte zeleninou. Najděte si recepty, které vás inspirují. Ani nebudete vědět jak a dieta bude o hodně snesitelnější. Nezakazujte si své oblíbené pokrmy a potraviny. Dopřejte si je s mírou. Čím víc si je budete zakazovat, tím víc vás budou lákat.

10 tipů, jak úspěšně zvládnout jakoukoliv překážku a plnit si své cíle

10. Buďte trochu sobečtí

Problémem taky bývá, že na sebe nemáme čas a sami sobě nevěnujeme dostatek pozornosti. Ostatní lidé jsou většinou na prvním místě, až potom následujeme my samotní. Není těžké pochopit, že nezůstává energie a čas dělat něco navíc i pro sebe.

Jak situaci napravit?

Šetření času pro sebe je ale potřeba na to, abychom něčeho dosáhli. Proto se nebojte říct, že hodinka a půl denně je čas pro vás a pro sport. Vyhraďte si čas, kdy si přichystáte jídlo, a nenechte se rušit. Někdy je třeba upřednostnit sebe před ostatními a není na tom nic špatného.

Co si z toho vzít?

Plánujte a přemýšlejte dopředu. Dřív, než se do něčeho pustíte, třeba do hubnutí, mějte jasno v tom, jak bude vaše cesta vypadat. Nebudete překvapeni, ale budete připraveni na všechno. Nechtějte ale zázraky. Reálný cíl je základ. A nezapomínejte být trpěliví, protože pomalé a postupné změny jsou stále ty, které nám zaručí nejtrvalejší výsledky.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________