Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

10 typů kluků z posilovny. Najdeš se?

Jan Caha
Jan Caha 16. 8. 2019 Poprvé publikováno 10. 10. 2015
Aktualizováno 16. 8. 2019
10 typů kluků z posilovny. Najdeš se?

Trochu s nadsázkou si dnes představíme ty hlavní typy cvičenců, které najdeme ve fitness centru a se kterými se logicky setkáme při každé návštěvě fitka nebo posilovny. Jaké exoty zde tedy můžeme najít? 

10 typických borců brázdící fitka a posilovny 

Možná by to mohla být součást běžné praxe pro všechny instruktory fitness nebo začátečníky, kteří by se mohli učit, jak se vymanit ze zaběhnutých typů cvičenců. Musím přiznat, že jsem se za celou dobu, co chodím do fitka, setkal s velkým množstvím různých sportovců a cvičenců, kteří se řadí do jedné z "exotických" kategorií. Ty se neustále mezi sebou prolínají, a to ať jdete do jakékoliv posilovny nebo fitness centra. Koho najdeme v každém fitku? 

1. Šampion 

Každé fitko má svého šampiona. Ikonu, ke které vzhlíží polovina osazenstva fitka a pokaždé, když přijde, všichni ho vřele vítají, jako kdyby vyhrál Mr. Olympia. Povětšinou se jedná o závodníka nebo jednoduše cvičence, který vypadá opravdu velmi dobře a sám si to uvědomuje. I přesto se však nemusí nutně ukazovat a dokazovat okolí, jak je dobrý. 

Takový šampion si cvičí svoje, opravdu dře a jeho tréninky netrvají déle než hodinu. Během této hodiny ale zvládne udělat tolik práce, že byste se nad tím podivili. Po hodince tvrdého tréninku se všemi zásadami, které k němu patří, zmizí do šatny, vypije svůj koktejl, dá sprchu a běží domů regenerovat. Žádné další zbytečné protahování. On je tady jako doma, nicméně zítra zde bude stejně jako dnes, proč to tedy protahovat.

2. Pan krasoň a instagramový král 

Krasoně nesmíte přehlédnout, přišel do fitka, abyste se na něj dívali a obdivovali jeho vysportovanou postavu. Nevěnuje tolik času tréninku stehen a lýtek, nicméně o to více se věnuje předtréninkové přípravě ve výběru oblečení, gelování vlasů a použití parfému.

Jeho vzorem jsou závodníci v kategorii physique a tomu přizpůsobuje i velikost oblečení, které nosí. To je minimální. Aby ukázal svoji odhodlanost sportu, nakupuje oblečení s motivačními popisky a takové, které nezahaluje kompletně bradavky. Povětšinou svůj trénink odjede velmi hezky, využije zrcadla k tomu, aby sledoval svoje pokroky. Vše proloží trochou pózingu, tvrdou sérií selfieček zakončenou motivační řečí na instagramové stories. Jak tvrdě dokáže odjet trénink, stejně tvrdě dokáže nafotit celou plejádu fotek na Instagram a Facebook. 

10 typů kluků z posilovny. Najdeš se?
obrázek ze shutterstock.com

3. Podivín 

Možná si ani nevšimnete, že je ve fitku. Nicméně pokud se s ním potkáte na stroji, zpravidla vám nic moc neřekne, bude na vás koukat a za chvilku ze sebe dostane:"ještě tři". Není divu, soustředí se na svůj trénink, posilovnu bere jako svůj hlavní zájem, koníček a každé ráno se těší, že v ní stráví další dvě hodinky. Trénuje tvrdě, nicméně se s nikým nebaví a nikdo ani netuší, odkud se vzal. Stejně jako rychle přišel, rychle i odejde a uslyšíte o něm zase další den. 

4. Mistr průměrňák 

Bohužel se najdou i tací, kteří chodí do posilovny tak dlouho, že to na nich není ani vidět. Pan průměrňák navštěvuje posilovnu již více než 5 let. Pravidelně jej můžete vidět ve fitku mimo prime time, kdy zde není zcela plno. Přesto má svůj trénink, který odjede poctivě a který se v posledním roce (možná dvou?) téměř nezměnil. 

Možná proto se stává, že se za poslední roky takřka neposunul a že je stále na stejném místě. To se nedá nic dělat. I tak ho ale trénink stále baví, protože doufá, že jednou to přece přijít musí.

5. Trojbojař

Třetí hodina tréninku uplynula a oni jsou stále zde. V době, kdy jsou v posilovně oni, se do stojanu na dřepy jistě nedostanete. Zapomeňte na to, na další dvě až tři hodiny je obsazeno. A to i s tím, že stojan zažije dvě opakování každých pět minut. Přesto jsou to však sportovci, kteří mají svoje pokroky a tréninkovou rutinu nejvíce naplánovanou. 

Pokud se jich zeptáte na trénink, vytáhnou deníček a vy se můžete dozvědět, co cvičili 23. dubna v roce 2011. Není divu, jejich pokroky jsou dlouhodobé. Tihle kluci to jednoduše umí. 

6. Tchoř

Nemusíte se ani dívat okolo sebe, tohoto sportovce poznáte i po čichu. Kam přijde, tam je ho plno, a to díky jeho velmi pronikavému zápachu. On to však neví, proto se mu líbí, že pokaždé když trénuje, má okolo sebe klid a do fitka se těší. Poznáte ho však nejen podle čichu, ale i podle lehce mastných vlasů, snadno zpoceného trička i podle toho, že jste tohle tričko přece viděli už včera, předvčerejšky i před týdnem, ale pračku nevidělo.  

7. Šašek

Na tohohle pána se všichni těší. Dojde do fitka a první hodinku chodí, povídá a vtipkuje s každým, koho potká. Všichni ho znají, a proto se s ním dají do řeči. Zpravidla zde dokáže strávit poměrně dlouhou dobu, nicméně i tak trénuje poměrně tvrdě a ví, o čem trénink je. 

8. Pan "nechci svaly" 

Občas se stane, že dojde do fitka i tento člověk. Má zvládnutou metodiku cvičení, je však velmi opatrný. Na stroje si nenaloží více, než 50 % maxima a raději bude pracovat velmi pomalu a precizně, než že by riskoval, že mu naroste o jeden sval "navíc". Přeci jen, jak sám říká, nechodí do fitka proto, aby měl velké svaly, ale aby se zpevnil a cítil se dobře. Před plakátem s Arnoldem se vždy zastaví a říká si, že tohle už je fakt moc.

9. Normál

Bohužel těchto lidí potkáme v posilovně celkem málo. Přeci jen fitka jsou o zvláštních lidech a ne o tom, aby někdo spadal do tabulek normálnosti a průměrnosti. Ale musím říci, že poslední dobou do fitka začíná chodit více normálních lidí bojujících za lepší kondici a vzhled, což je jedině dobře.

10 typů kluků z posilovny. Najdeš se?

10. Podnikatel

Pana podnikatele poznáte velmi snadno. Pokud zrovna necvičí svoji sérii bicepsových zdvihů nebo benchpressu, tak se věnuje telefonu a zkoumá, co je kde nového, nebo snad telefonuje svým obchodním partnerům. Chápu, že byznys si vyžaduje svůj čas, nicméně alespoň ve fitku bychom mohli být bez této telefonické ústředny.

Deset "zvláštních" nebo snad zcela obvyklých typů sportovců jsme si představili. Zkuste příště jít do fitka a podívat se na to, kolik z nich se nachází právě v tom vašem.

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________