Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

Ondřej Klein
Ondřej Klein 2. 1. 2020 Poprvé publikováno 18. 1. 2019
Aktualizováno 2. 1. 2020
10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

Nový rok znamená pro spoustu lidí nové výzvy, předsevzetí a nové životní cíle. Jedním z nekončících cílů je touha zhubnout, začít pravidelně cvičit a konečně se ve svém těle cítit spokojeně a šťastně. Ruku na srdce, Nový rok je prostě jen dalším dnem v našich životech, který symbolicky považujeme za ideální čas na změnu, i když jsme mohli začít klidně začátkem března nebo září minulého roku. 

Na Silvestra jsme ještě zblajzli 20 chlebíčků s vlašákem, ale začátkem ledna jdeme na to! Všude po světě jsou během ledna narvaná fitness centra a sportoviště, kde najdeme řadu zajímavých lidí…

1. Ledňáčci to balí pravidelně koncem ledna

Ledňáčky říční v posilovně makat asi neuvidíme, ale lidské ledňáčky poznáte tak, že se v posilovně nebo na skupinových lekcích potloukají převážně v lednu. Když u kalendáře otočíme list na únor, jakoby s ním i pomyslně zmizeli všichni lednoví válečníci. 

Po úvodním měsíci často drastické diety v kombinaci se cvičením ledňáčkům dochází dech a zjistí, že napáchané prohřešky na vlastním těle nezvrátí za měsíc, a tak se na to demotivovaní raději vykašlou, protože to bolí. A za rok to zkusí znovu. Co kdyby to za rok náhodou vyšlo nebo někdo vymyslel nějakou hubnoucí pilulku?

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

2. Bývalí sportovci cvičící podle vzpomínek na svou nejlepší formu

Pro trenéry asi neexistuje tvrdohlavější klient, než je bývalý sportovec, který si během dvacetileté pauzy od sportu vypěstoval slušnou gaučovou postavu. Bývalý školní desetibojař a hokejista Karel přišel na první trénink do fitka a zjistil, že po něm chtějí nějaké divné věci jako protažení, zahřátí a cvičení s činkami, které je podle něj pro ženský a ajťáky. 

"Ty mně nebudeš říkat, že si nemůžu dát na bench víc! Víš, kolik já jsem tenkrát v 18 zvedl na bench?" Jenže od 18 let už potokem protekla spousta vody a v tom lepším případě Karel s tou stovkou nepohne a v tom horším se zraní, když svého najatého trenéra poslal k šípku s tím, že tomu vůbec nerozumí.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!
obrázek z dailymail.co.uk

3. Sprinteři s činkou téměř chodí spát a chtějí vše hned

Sprinteři jsou hodně podobní ledňáčkům, ale od ledňáčků se liší tím, že všechno chtějí nejpozději včera a respektování procesu změny je pro ně jako jít na nedělní mši – zbytečné. Ve fitku jsou téměř každý den a neustále si říkají, kdy konečně budou mít ten pekáč buchet na břiše, nejen na stole, a pracky jako medvěd na vrcholu sil. Sprinteři se řídí heslem: "Čím více a častěji, tím lépe!"  Díky tomu končí po pár týdnech bez elánu, energie a totálně demotivovaní, protože přece tolik makali a výsledky vidět skoro nejsou. 

To je ale logické, když jsou přetrénovaní, nedají tělu prostor na regeneraci a odpočinek neznají, protože furt musí makat. Opět je důležité respektovat celý proces a brát ho jako závod v maratonu, a ne jako sprint.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

4. Bolístky zjišťují, jaký je pocit opravdu cvičit

Bolístky doteď byly sportem absolutně nepolíbeny a pouze věděly, že existuje něco jako posilovna, běh a takoví ti panáčci v televizi, co tam něco sportují. Bolístky se po prvním kruháči, lekci zumby nebo pár cvicích v posilovně další den probudí a už vytáčejí 155, protože je nějak divně bolí celé tělo. 

Zjistí, že nemohou sejít schody, zavázat si tkaničky u bot, natož zvednout ruce nad ramena! Na JIPku sice bolístky nemusí, protože jim doktor řekl, že je to svalovice alias opožděný nástup svalové bolesti způsobený zatížením svalů, ale ve fitku už je asi neuvidíme, protože to bolí!

[Instagram]

5. Kecalové si chodí na trénink tak akorát pokecat

"Ahoj, já jsem tady dneska poprvé, a tak jsem se tě chtěl/a zeptat, co mám nejlépe cvičit, abych dokázal/a zhubnout, nevíš?" Taktně jim řeknete, že by bylo dobré, kdyby se poradili támhle s trenérem nebo s kamarádem, co už nějaký ten rok cvičí.

"No, víš, ale on ten trenér támhle vypadá, že nemá čas, a já jsem viděl/a na Internetu nějaký videa, jak tam lidi cvičí na těch strojích, a tak to chci taky vyzkoušet a chtěl/a bych vypadat jako ty, víš?" Cvičení jako takové je moc nezajímá, přišli si pokecat a vy jste se stali jejich nejnovější obětí.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

6. Odpalovači do toho dávají vše, ale to je paradoxně stojí úspěch...

Nejde o basebalisty na pálce, ale o lidi, kteří se pokaždé odpálí náročným tréninkem podobně jako poprvé "bolístky." Jenže odpalovači si navrch čtou motivační citáty, že musí vydržet, bolest je jen dočasná a trénují podle tréninkového programu alá vaření podle kuchařky Ládi Hrušky – k ničemu. 

Každodenní trénink s maximálními váhami prohlubuje únavu do té míry, než se zraní nebo dojde k přetrénování. Ani tady neznamená, že více je lépe. Trénink musí respektovat čas k regeneraci, jedině pak může být efektivní.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

7. Jsou tu omylem! Tito lidé se přišli podívat do posilovny omylem nebo z povinnosti...

Tihle lidé dostali permanentku do fitka jako vánoční dárek a při první návštěvě zde působí jako Alenka v říši divů. Absolutně netuší, co tady vlastně mají dělat, a přišli buď ze zvědavosti, nebo z povinnosti. Činky a stroje na cvičení si prohlížejí jako novoroční slevy v obchodech a nestíhají žasnout, co vše se dá cvičit. Sem tam něco vyzkouší, ale pokud se jim nedostane pomoci nebo nemají dostatečně velkou motivaci učit se cvičit, a to třeba podle vzdělávacích videí na YouTube u nás, raději se otočí na podpatku a jdou lovit novoroční slevy.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!
obrázek z youtube.com

8. Mimoňové vymýšlejí "dechberoucí" cviky k pobavení ostatních

Mimoňové často rozesmějí celé fitko svými kreativními cviky na strojích nebo cvičebních pomůckách, které vidí poprvé v životě. Mimoň je hlavní hvězdou většiny "Gym-Fail" videí z posiloven, protože je skálopevně přesvědčen o své technice a správnosti cviku. 

Často to pak vypadá, že činku mají mimoňové jako tanečního partnera na diskotéce, dostali epileptický záchvat nebo vynalézají nové druhy cviků, které byly doposud fitness komunitě skryty. A když se začnou houpat na TRX jako Tarzan na liáně, tak jim snad dojde, že něco není úplně v pořádku.

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!
obrázek z youtube.com

9. Baliči zkouší hledat svou životní lásku mezi návštěvníky posilovny

Možná si tento typ lidí řekl, že v novém roce zkusí hodit návnadu v místní posilovně namísto tanečního klubu nebo Tinderu. Hlavně muži budou asi svou první návštěvou posilovny zklamaní, když zjistí, že holky v posilovně nejsou polonahé, jako je vidí na většině fitness fotek z obálek magazínů, ale mají normální oblečení! Často navazují konverzaci jako kecalové, ale dříve nebo později vždy dojde na stejnou otázku: "Nezajdeš si se mnou na protein?" Inu, zahořet láskou je možné kdykoliv a kdekoliv, ale vše by mělo mít své meze. Změny životního stylu ale pravděpodobně nedosáhnou…

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

10. Stratégové mají plán a ví, jak na to!

Tahle skupina lidí nic nepodcenila a předem si vypracovala vítěznou strategii v podobě tréninkového plánu. Vzhledem k jejich startovní čáře si nastavili rozumný stravovací režim s dostatkem všech základních živin. Jejich výhodou je, že se nijak netrápí, nepodléhají trendy dietám, ale celkově upravují životní styl, aby tento rok konečně dokázali změnit svůj život! Nemají problém si nechat poradit a jsou odhodlaní to tentokrát opravdu zvládnout! A také se jim to jako jediným ze všech typů lidí pravděpodobně podaří. 

Nebuďte ledňáčci, nemějte přehnané očekávání a vytrvejte ve svém snažení, pak se to letos podaří!

10 typů lidí, které potkáváme v posilovně po Novém roce!

Jak se nechovat v posilovně?

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________