10 zdravých potravin, které se vyplatí snídat

Komentáře
10 zdravých potravin, které se vyplatí snídat
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Poskládat si rychlou, chutnou a současně nutričně vyváženou snídani bývá někdy v ranních hodinách skoro až nadlidský výkon. V tomto článku vám ukážeme, že pokud vyberete ty správné potraviny, může to být vlastně docela hračka. Máme pro vás 10 skvělých tipů, které vám usnadní život. Po čem sáhnout při přípravě snídaně?

1. Bobulovité ovoce

Borůvky, maliny, nebo třeba jen černý rybíz vypěstovaný na zahrádce. Všechny tyto druhy ovoce si můžete vychutnat i mimo sezónu v mražené podobě, která není z výživového hlediska nikterak podřadná oproti té čerstvé. Drobnosti, které udělají z fádní obilné kaše skvěle vypadající pokrm, na který máte chuť klidně i těsně po probuzení. 

Nejde ale jenom o vzhled. Bobulovité ovoce je skvělým zdrojem přírodních antioxidantů, které mají na tělo ochranný účinek. Současně se jedná o ovoce s nižším podílem sacharidů, takže se hodí i při redukčních dietách. 

2. Chia semínka

Chia semínka obsahují vysoký podíl vlákniny a navíc jde o jeden z mála rostlinných zdrojů omega‑3 mastných kyselin, kterých bývá ve stravě nedostatek. Díky své schopnosti absorbovat vodu během chvíle vytvoří z řídké kaše hustý pudink, takže když si snídani připravíte večer dopředu, bude na vás ráno v lednici čekat pokrm hodný luxusního hotelu. 

Chia semínka mohou také skvěle doplnit klasickou obilnou kaši, jednoduše přidejte lžíci chia do hotové kaše a vychutnejte si snídani s pocitem, že svému tělu dodáváte cenné živiny. Skvělý je také domácí chia džem nebo chia pudink s arašídovým máslem

obrázek z gettyimages.com

3. Mandle 

Mandle patří mezi výživově nejhodnotnější druhy ořechů. Obsahují nejnižší zastoupení nasycených mastných kyselin, kterými bychom v jídelníčku měli spíše šetřit, a vynikají vysokým množstvím vitamínu E s antioxidačními vlastnostmi – jedna hrst (50 g) obsahuje téměř polovinu doporučené denní dávky. 

Přidejte si do své ranní kaše hrst mandlí, nebo si jen mandle vychutnejte samotné jako součást plnohodnotné snídaně

4. Zelený čaj

Šálek zeleného čaje neobsahuje prakticky žádné makroživiny, dokonce i vitaminy nebo minerální látky bychom v něm hledali marně. Nenechte se však zmást – i přes to rozhodně má tělu co nabídnout

Zelený čaj je přirozeným zdrojem kofeinu, takže tělo v ranních ospalých hodinách nastartuje a dodá energii do produktivního dopoledne. Zelený čaj obsahuje podobně jako káva kofein, ale díky obsahu theaninu jsou jeho účinky mírnější a vydrží delší dobu. Navíc zelený čaj obsahuje vysoké množství přírodních polyfenolů, což jsou látky s antioxidačním účinkem. 

Připravte si ke snídani šálek z kvalitního sypaného zeleného čaje a vyšperkujte tak snídani do dokonalosti. 

5. Mák

Klasický mák se možná nenachází na vašem “typickém” nákupním seznamu, možná je to ale škoda. Věděli jste, že ve 100 g máku najdete více vápníku, než je doporučená denní dávka? Mletý mák se skvěle hodí do ranních kaší nebo do jogurtů či tvarohů. Zvlášť v kombinaci s krájenými švestkami vytvoří kombinaci, která vám podzim vybarví do mnohem příjemnějších barev. 

Nejlépe uděláte, pokud si mák koupíte nemletý a namelete si ho až doma těsně před finální úpravou. V mleté podobě totiž má tendenci žluknout a nevydrží vám dlouhou dobu. 

6. Řecký jogurt

Jedním z nejčastějších důvodů nevyvážených snídaní je nedostatek bílkovin. Pokud totiž nesnídáte “na slano”, je docela obtížné do vaší snídaně dostat potřebné množství kvalitních bílkovin

Řecký jogurt vám s tím může hravě pomoci. Na porci 200 g obsahuje asi 25 g bílkovin, takže pokud ho zkombinujete s ovocem nebo ovesnými vločkami, vytvoříte vyváženou snídani s optimálním zastoupením základních makroživin. 

obrázek z istockphoto.com

7. Jablka

Málo se to ví, ale jablka patří mezi nejzdravější druhy ovoce. Navíc máme to štěstí, že v Česku nás nedostatek jablek rozhodně netrápí, takže je můžeme mít z tuzemské produkce téměř celý rok. Jablka jsou zdrojem vlákniny a vitaminu C, především ale vynikají v obsahu antioxidantů, kde patří mezi rekordmany ze všech druhů ovoce. Přidejte jablka do vaší obilné kaše, do ranního smoothie nebo si je nakrájejte do jogurtu a zasypte skořicí.

8. Sýr cottage

Jestli patříte mezi zastánce slaných snídaní, můžete své ranní hodování doplnit také o oblíbený cottage. Ten je skvělým zdrojem bílkovin a vápníku, takže skvěle doplní varianty snídaní, kde bílkoviny chybí. 

Vyzkoušejte cottage s ještě křupavým kváskovým chlebem nebo si z něj vytvořte pomazánku, kterou použijete na vytvoření měkkých sendvičů z voňavého tousťáku. Pro ty z vás, kteří hledají sladkou alternativu s cottagem, máme řešení také, vyzkoušet můžete například tyto nadýchané lívance

9. Rýžová kaše

Nevyhovuje vám ovesná kaše, nebo jen chcete občasnou změnu od vaší “ovesné rutiny”. Vyzkoušejte rýžovou kaši. Ta je oproti ovesné kaši méně hutná a více nadýchaná, což se ráno nebo před sportovním tréninkem docela hodí díky snazší stravitelnosti. 

Rýžová kaše se skvěle kombinuje s bobulovitým ovocem, třešněmi nebo nakrájeným banánem. Překvapivou kombinaci vytvoří také s nakrájenými hruškami a mletou vanilkou, která vám navíc celé ráno dokonale provoní.

10. Vejce

Míchaná vejce patří mezi snídaně, které jsou doslova nabité kvalitními bílkovinami. Navíc jde o bohatý zdroj vitaminů a cenných minerálních látek, které jsou ve výživě často nedostatkové (například vitamin D a zinek). 

Vynikající snídani vytvoří míchaná vejce kvalitním kečupem a celozrnným toasťákem, oblíbená jsou ale i vařená natvrdo a nakrájená na čerstvém pečivu.

Co si z toho vzít?

Pokud ráno snídáte, dbejte na to, abyste den odstartovali společně s kvalitními potravinami. Vyvážená a nutričně hodnotná strava je totiž základem úspěchu nejen při snaze o změnu tělesné kompozice, ale stojí také za vaší dobrou náladou nebo produktivitou během dne. 

Ať už snídáte slané nebo sladké, zaměřte se na to, aby ve stravě převažovali přirozené a průmyslově nezpracované potraviny. Vsadit můžete na ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny nebo mléčné výrobky. 

5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
Co snídat před tréninkem? 3 tipy na zdravé ranní rychlovky
Co snídat před tréninkem? 3 tipy na zdravé ranní rychlovky
Snídaně nastartuje den a ovlivní váš výkon i výsledky při tréninku, tak ji nepodceňte.
Souboj snídaní. Syrovátkové bílkoviny k snídani znamenají rychlejší hubnutí i kontrolu cukrovky
Souboj snídaní. Syrovátkové bílkoviny k snídani znamenají rychlejší hubnutí i kontrolu cukrovky
Věděli jste, že snídaní s bohatým zastoupením syrovátkových bílkovin půjdete vstříc úspěšnějšímu hubnutí? Co za tím stojí a jak toho využít, se dozvíme v dnešním článku.
Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžeme sníst?
Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžeme sníst?
"Bílky na omeletu a žloutky do koše? Proč? Žloutky přece obsahují škodlivý cholesterol!" Opravdu bychom se měli žloutkům vyhýbat, nebo je to jen zažitý mýtus? To se dozvíte v dnešním článku.
Které ořechy jsou nejlepší pro fitness výživu?
Které ořechy jsou nejlepší pro fitness výživu?
Při výběru ořechů se často ptáme, který druh je vlastně ten nejzdravější. Dá se to vůbec říct? Čím vynikají jednotlivé druhy ořechů po výživové stránce a který je nutričně nejhodnotnější?
Jak se od sebe liší jogurt, řecký jogurt a Skyr?
Jak se od sebe liší jogurt, řecký jogurt a Skyr?
Klasický jogurt, řecký jogurt a skyr. Vypadají sice stejně ale jejich výroba a nutriční stránka se liší. Jak si mezi nimi udělat jasno a který je pro vás ten pravý?
9 snadných triků, jak dostat do jídelníčku víc bílkovin
9 snadných triků, jak dostat do jídelníčku víc bílkovin
Bílkoviny jsou veledůležitou makroživinou, která je však v jídelníčku často nedostatková. Jak jich tedy jíst více a pomoci tak nejen hubnutí, ale i svému zdraví?
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Jablka a zdraví: podpoří hubnutí i mozkové funkce
Jablka a zdraví: podpoří hubnutí i mozkové funkce
Málokterý druh ovoce obsahuje takové množství zdraví prospěšných látek jako jablka. Proč byste je měli zařadit do svého každodenního jídelníčku?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Je mražená a konzervovaná zelenina stejně zdravá jako čerstvá?
Taky jste zmatení z toho, jestli jíst, nebo nejíst mraženou a sterilovanou zeleninu? Je to pouze potravina bez živin, nebo plnohodnotná zelenina? Vše zjistíte v dnešním článku!
Účinky zeleného čaje: pomůže s hubnutím i učením
Účinky zeleného čaje: pomůže s hubnutím i učením
Zelený čaj nemusí být jen nudný sáček ze supermarketu. Vyzkoušejte kvalitní sypané zelené čaje a poznejte jeho účinky na naše tělo.
Míchaček i volských ok už bylo dost! Zkuste 3 originální vajíčkové snídaně hotové raz dva
Míchaček i volských ok už bylo dost! Zkuste 3 originální vajíčkové snídaně hotové raz dva
Vajíček konzumujeme tolik, že kdyby to evoluce dovolila, už z toho dávno kvokáme. Nedovolte, aby se z toho stala nuda. Vyzkoušejte naše jednoduché originální recepty.
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Jak na dokonalou snídaňovou kaši?
Jak na dokonalou snídaňovou kaši?
Kaše je velmi oblíbeným snídaňovým jídlem – jak si ji ale připravit tak, aby byla jednoduše dokonalá? Poradí vám nový článek.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?