DOPLŇKY STRAVY - LEGISLATIVA

DOPLŇKY STRAVY - LEGISLATIVA

Jak je to vlastně s uváděním nových doplňků stravy na trh, jak se dostanou až ke konečnému zákazníkovi? Jsou nějaké limity v množství účinné látky v produktu? To vše je upraveno v legislativních předpisech příslušných výkonných orgánů.

DOPLŇKY STRAVY - LEGISLATIVA

Doplňky stravyupravuje zákon č. 446/2004 Sb., který  stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin potravními doplňky. Odtsavce z příslušného zákona naleznete v doslovných citacích níže.

DOPLŇKY STRAVY, SUPLEMENTY

Charakteristika doplňků stravy

Podle zákona a směrnic jsou doplňky stravy:

a) podle zákona o potravinách č. 456/2004 Sb. (úplné znění zákona č. 110/1997 Sb.),  „potraviny určené k přímé spotřebě, které se odlišují od potravin pro běžnou spotřebu vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav.“ 

b) podle směrnice EP a R č. 2002/46/ES „potraviny, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu a které jsou koncentrovanými zdroji živin nebo jiných látek s výživovým nebo fyziologickým účinkem, samostatně nebo v kombinaci, jsou uváděny na trh ve formě dávek, a to ve formě tobolek, pastilek, tablet, pilulek a v jiných podobných formách, dále ve formě sypké, jako kapalina v ampulích, v lahvičkách s kapátkem a v jiných podobných formách kapalných nebo sypkých výrobků určených k příjmu v malých odměřených množstvích; (živinami jsou vitaminy a minerální látky).“ 

Potravní doplňky (doplňky stravy) , podle zákona č. 456/2004 Sb. (úplné znění zákona č.110/1997 Sb.), „jsou nutriční faktory (vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, specifické mastné kyseliny a další látky) s významným biologickým účinkem.“

Nebezpečné léky - anabolika

 

 

Etiketa volně prodejného doplňku stravy musí být označena:

-        Registrovaný obchodní název a stručná charakteristika doplňku

-        Označení, že jde o doplněk stravy či potravinu určenou pro zvláštní výživu

-        Velikost balení  a forma

-        Název, adresa výrobce

-        DDD (doporučená denní dávka)

-        Obsah hlavních účinných látek v jednotce balení ve 100 g a v DDD

-        Údaje o energetické hodnotě (kJ a kcal) živin

-        Je-li bílkovina – původ

-        Je-li mléko – obsah laktózy

-        Údaje o složení (včetně stabilizátorů, barviv apod.)

-        Údaj o obsahu případných alergenů (lepek apod.)

-        Omezení pro děti, těhotné apod.

-        Návod na uskladnění

-        Celková hmotnost výrobku

-        Doba použitelnosti

-        Čárový kód a jeho číslo

-        Informace o recyklovatelnosti obalu

-        Údaj o kvalitě výrobku

Přesto se někteří výrobci uchylují k praktikám, kdy neuvádějí složky přímo, ale skrývají je pod souhrnným a hlavně nekonkrétním názvem „chráněná směs, patentovaná směs apod.“ s výmluvou, že její složení je výrobním tajemstvím, jenž má zabránit výrobě falzifikátů. Výrobci tímto klamou zákazníky, jelikož doplněk stravy nelze v ČR chránit patentem! Tato praktika je zřejmá zejména u doplňků stravy z USA.

DOPLŇKY STRAVY SUPLEMENTY

Uvádění doplňku stravy na trh

Chcete-li uvést doplněk stravy na trh postačí vám pouze doklad o zdravotní nezávadnosti, ten vám vydává Ministerstvo zdravotnictví (MZ). Nemusíte se tedy zabývat činností směřující k provedení studií, které by potvrdili účinnost doplňku stravy či potravního doplňku. Znamená to tedy, že daný výrobek nemusí fungovat, ale pokud je zdravotně nezávadný, nemusíte se obávat jakýchkoliv sankcí. Na obale však nesmí být uvedeno, že má doplněk stravy léčivé účinky.

Jedním z dalších kontrolních a schvalovacích orgánů státní správy určujících povolené dávkování je Ministerstvo zemědělství (obr. č. 1). Do jeho kompetence také spadá omezení (pro děti a těhotné), avšak neschvaluje text etikety. Většinou ale nezkoumá, zda obsah deklarovaných látek v produktu odpovídá skutečnosti, není to totiž jeho povinností. Jedinou faktickou analýzou produktu prováděnou Státní hygienickou správou (nebo akreditovanou laboratoří) je vyšetření těžkých kovů a mikrobiální analýza (posudek o nezávadnosti). Bohužel nejsou tato vyšetření opakována i po uvedení na trh.

Současná reklama na suplementy - NO Xplode

 

Maximální povolené množství účinných látek v doplňcích stravy

Vyhláška č. 225/2008 Sb. v příloze č. 3 uvádí podmínky použití některých rostlin a dalších látek v doplňcích stravy, a to ve smyslu jejich nejvyššího přípustného množství v denní dávce. Pro snazší orientaci je přehled těchto rostlin a látek uveden v následující tabulce. Jsou zde uvedeny všechny účinné látky, které jsou nějakým způsobem limitovány v konečném produktu. 

Složka Doporučená maximální denní dávka v doplňku stravy
Cimicifuga racemosa - sušený kořen a oddenek 20 mg
Citrus aurantii - extrakt (přepočteno na množství synefrinu) 10 mg synefrinu
Crataegus laevigata, Crataegus monogyna - sušený list, květ, plod 200 mg
Dioscorea sp. - sušená hlíza 100 mg
Echinacea sp. - sušený kořen, nať 500 mg
Garcinia cambogia - slupka (přepočteno na množství kyseliny hydroxycitronové) 2000 mg kys. hydroxycitronové
Ginkgo biloba - standardizovaný extrakt 24/6 z listů 40 mg
Ginkgo biloba - sušený list 2500 mg
Hypericum perforatum - sušená nať 300 mg
Panax ginseng - sušený kořen 1000 mg
Ptychopetalum olacoides (Muira puama) - sušené dřevo 500 mg
Rhodiola rosea - standardizovaný extrakt z kořene (4% rosavinu) 100 mg
Schisandra chinensis - sušené plody 600 mg
Tabebuia impetiginosa - sušená kůra 3000 mg
Tribulus terrestris - sušená nať, plody 2000 mg
Turnera diffusa (Damiana) - sušené listy 1000 mg
Uncaria tomentosa - sušený kořen 1000 mg
Valeriana officinalis - sušený kořen 500 mg
acetylkarnitin 500 mg
DMAE (dimethylaminoethanol) 20 mg
Kyselina orotová 50 mg
Pycnogenol 100 mg
Taurin 2000 mg

 

Tolik vše. Ne nedivte se, že je toho málo, Opravdu pouze toto málo vládní a státní organizace píšou o doplňcích stravy v zákonech a směrnicích. Je vidět, že tato oblast je v ČR stále v plenkách, ač se tu s doplňky stravy obchoduje již přes dvacet let. A musíme zde urazit ještě velký kus cesty.

Zdroj: suk.cz Klíčová slova: DOPLŇKY STRAVY, SUPLEMENTY, MAXIMÁLNÍ DÁVKY ÚČINNÝCH LÁTEK, MAXIMÁLNÍ, ÚČINNÁ LÁTKA, VÝŽIVOVÉ DOPLŇKY, POTRAVNÍ DOPLŇKY
  •