Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY (I. část)

Jan Caha
Jan Caha 6. 7. 2011
SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY (I. část)

S rozpadem bývalého Sovětského svazu se mezi kulturisty ze západu rozšířily látky a substance, které pocházely původem z východního bloku. Mnoho látek však bylo zapomenuto a nevymanily se ze spárů komunistického režimu, jsou však více než zajímavé.

SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY

SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY

 

Všechny doplňky stravy, které braly bývalí profesionální sportovci ze Sovětského svazu, musely fungovat. Povětšinou měly vysokou biologickou hodnotu. To znamená, že jakmile se dostaly do organismu, fungovaly a nějakým způsobem měnily vnitřní prostředí. V Sovětském svazu se vyráběly dva typy doplňků stravy - endogenní a exogenní formu suplementů.

 • Endogenní forma představovala látky v jejich chemické podobě. Obsahovala základní složky (minerální látky), ale mohla obsahovat také regulátory tj. kreatin fosfát a substance s vysokou molekulární hmotností (aminokyseliny).
 • Exogenní substance byly látky, které se do těla dostávaly prostřednictvím stravy a obsahují základní výživné látky. Těmi jsou proteiny, menirální látky, vitamíny, tuky, adaptogeny ...)

Nyní již ale konkréně k suplementům, které byly velmi využívané u nejlepších sovětských sportovců.

 

Retibol (anabolický suplement)

V současné době je moderní, že mnoho výrobců suplementů uvádí účinnek svých produktů srovnatelný s anabolickými steroidy. Tato tvrzení nejsou podložená žádnou vědeckou studií a často se jedná pouze o reklamní trik a hru na spotřebitele. V sovětských érách se však objevoval doplněk stravy, který měl podobný efekt jako anabolické steroidy. Tento efekt byl dokonce prokazatelný nezávislými vědeckými studiemi. Tímto suplementem byl RETIBOL.

Alexey Lesukov 2011 - odchovanec ruské školy

 

Retibol je kombinace různých rostlinných sterolů. Anabolický účinek tohoto produktu je dle vědeckých studií zhruba z 40-50 %, jako u anabolických steroidů. Nemá však žádné androgenní efekty, které se obvykle pojí s anabolickými steroidy. Hlavním působením je stimulace biosyntézy na buněčné úrovni.

Retibol je vyrobel z kombinace tří hlavních rostlin: Pfaffia paniculata, Rhaponticum a Leuzea carthemoides. Kombinace byla prověřena i japonskými vědci, kteří zjistili schopnost retibolu urychlit proteosyntézu v lidském organismu (podobně jako testosteron). Působí však odlišně jako anabolické steroidy. Podle posledních studií nemá retibol žádné vedlejší účinky spojené s užíváním.

Eleuthorococcus (regenerace)


Eleuthorococcus senticosus (zkratka EC) je známý spíše pod názvem sibiřský žen šen. Je to rostlina vysoká jeden až dva metry, která roste v zalesněných oblastech východní Sibiře. Vyskytuje se na velmi rozsáhlém území, dá se tedy velmi lehce získat a využívat. Nejprve se tato rostlina využívala k léčení post-traumatických stavů, tedy pro lidi velmi psychicky zatížené. Později se však rozšířila i na pacienty se zraněním a pro těžce pracující.

Alexey Lesukov - trénink

 

Využití EC v kulturistice je velmi dobře zdokumentováno, a to opět ověřenými i neověřenými vědeckými studiemi. Většina z výsledků se pohybovala okolo zlepšení výkonnosti, kde se uvádí zvýšení o 20-25 % v porovnání s kontrolní skupinou. Hlavním účinkem je zvýšení tréninkového objemu a intenzity, přičemž se výrazně urychlí regenerace po náročném cvičení. Má i energizující a anabolický efekt.

SOVĚTSKÉ DOPLŇKY STRAVY

Rangicrin

 

Rangicrin je suplement získaný z vnitřní části paroží sobů. Jedná se o prášek ze shozeného paroží sobů, kteří sundávají paroží vždy jednou do roka. Ačkoliv se dá prášek vyrábět z každého parohu, vědci zjistili, že nejbohatší na účinnou látku jsou parohy 7-8 letých samců.

Aby mohl vzniknout rangicrinový extrakt, musí se paroží usušit ve speciálních komorách, kde celý proces probíhá až několik dní za sušení v nižších teplotách. Ty jsou nezbytné pro zachování biologické aktivity. Z paroží pak vzniká tekutý extrakt v poměru 1:1 a z něj pak vakuovou metodou tablety.

Rangicin spadá mezi adaptogeny. Svými účinky připomíná žen šen, Mumio a další. Nejdůležitější vlastností Rangicrinu je schopnost ovlivňovat gonadotropní činnost. Má tedy vliv na funkci sexuálních žláz. Existují dokonce důkazy, že nízký sexuální apetit je možné významně ovlivňovat suplementací Rangicrinem.

Zdroj: youtube.com, Suplementy ve výživě: Embleton Klíčová slova: DOPLŇKY STRAVY, SUPLEMENTY, SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY, ANABOLICKÉ, ANABOLIKA, ANABOLICKÉ STEROIDY, RETIBOL, RANGICRIN, ŽEN ŠEN, SIBIŘSKÝ

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
3
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________