Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Tribulus Terrestris a ženy

Jan Caha
Jan Caha 16. 7. 2011
2
Tribulus Terrestris a ženy

Při bádání nad dalším článkem jsem si položil otázku, je Tribulus Terrestris výhodný z nějakého hlediska i pro ženy. Nebo je to pouze čistě mužská záležitost? V této oblasti bylo provedeno v posledních letech několik velmi zajímavých studií, které potvrzují, že je Tribulus Terrestris velmi výhodný i pro něžné pohlaví. Podívejte se, jak se na celý problém dívá věda a výzkum.

Tribulus Terrestris a ženy

Asi největším problémem, kterého se ženy při užívání Tribulus Terrestris bojí je nárůst hladiny testosteronu a "zmužnění". Tribulus Terrestris dokáže stabilizovat hladinu testosteronu u ženy, kterou má každá žena přirozenou. Tato hladina je v menstruačním cyklu rozkolísaná. NIKDY nemůže suplementací Tribulusu dojít k maskulizaci. Kulturistky, které vidíte na obrázcích opravdu nevděčí za svůj vzhled přírodním látkám podobným Tribulusu Terrestris. Stabilizace hladiny testosteronu vede u žen ke schopnosti lépe formovat svalovou hmotu a efektivněji využívat tělesný tuk.

Co je Tribulus Terrestris?

Tribulus terrestris je bylinný výtažek z rostliny zvané Kotvičník zemní. Kotvičník je poléhavá jednoletá bylina původem z Japonska a Číny. Nejhojněji se vyskytuje na Indickém subkontinentu. Dnes však roste víceméně ve všech oblastech, nejčastěji pak v evropských částech Ruska. V mnoha zemích se pěstuje na farmaceutické účely.

tribulus terrestrisTribulus terrestris obsahuje velké množství steroidních saponinů, rostlinných sterolů, flavonoidů a alkaloidů. Ty působí na zvyšování hladiny luteinizačního hormonu (LH). Luteinizační hormon je glykoprotein produkovaný adenohypofýzou. Jeho hlavní funkci je regulace hladiny testosteronu (až o 30 %). U mužů podporuje spermatogenezi (tvorba mužských pohlavních buněk spermií), u žen normální vývoj vajíčka v děloze.

Jak Tribulus Terrestris pracuje?

Výrobky obsahující extrakt z Kotvičníku, tedy přímo stimulují hladinu testosteronu. Vyšší hladina testosteronu znamená větší rozvoj svalové hmoty, zlepšení regenerace a svalové vytrvalosti a napomáhá vyrovnávat optimální poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Zlepšuje také spermatogenezi, potenci a zvyšuje libido, tedy chuť na sex. Pozitivně podporuje tvorbu energie, regeneraci, svalovou vytrvalost a imunitní funkce organismu.

V lékařství se Kotvičník používá při léčení aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vysokého krevního tlaku. Má také tonizující účinky, toho je využíváno u zvláště těžkých operací. Dále snižuje hladinu sodíku, brání zadržování tekutin v těle a vykazuje určité analgetické působení.

Využití Tribulusu je velmi široké. Zatím u něj nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Při užívání nalačno může způsobit žaludeční potíže. Dále je lepší zvážit poradu s lékařem u osob, které mají hormonální poruchu. Tribulus není vhodný v těhotenství a při kojení.

 

Dívky z Metroflex gymu (trénink)

 

Když byl extrakt Tribulus dán osmi zdánlivě zdravým mužům a osmi zdravým ženám ve věku 28-45 let, v dávce 250 mg třikrát denně po dobu pěti dnů, výsledky byly velmi zajímavé:

 • Zvýšení hladiny testosteronu v průměru trojnásobně u mužů. U žen nedošlo k nárůstu, ale stabilizaci.
 • Hladiny estradiolu se zvýšily asi 1,5 krát u mužů. U žen se hladina estradiolu zvyšovala pomaleji, ale rozdíl byl stále významný. (hormony probíráme v tabulce)
 • Luteinizační hormon (LH), výrazně vzrostl u mužů i žen.
 • Folikuly stimulující hormon (FSH) výrazně vzrostl u žen.

Tribulus Terrestris - výhody užívání

 

Tato studie zdůraznila vliv Tribulusu Terrestris na některé hormony, zvláště ty, které jsou nejvíce zodpovědné za mužské a ženské odlišnosti v pohlaví. Je třeba zdůraznit, že suplementace Tribulusem nezpůsobila nárůst hormonů nad fyziologické maximum a nenarušila běžné mechanismy hormonální regulace. Navíc, u mužů se hladiny testosteronu v krvi zvýšili na fyziologicky správnou hodnotu, zatímco u mužů s vysokou hladinou již dále byl zaznamenán pouze malý přírůstek v porovnání s první skupinou.

Hormony a ženy

Ženy a tribulusEstradiol - pohlavní hormon, který je zodpovědný za růst a kvalitu ženských reprodukčních orgnánů, a to do období menopauzy, kdy je nahrazován jiným hormonem. Během menstruačního cyklu je produkován rostoucími folikuly a prostřednictví pozitivní zpětné vazby hypothalamo-hypofyzárního systému se podílí na zahájení ovulace. Během těhotenství roste jeho produkce díky tvorbě v placentě.

Vývoj sekundárních pohlavních znaků (vývoj prsou) je řízen konkrétním hormonem, tím je estradiol. Je tedy zodpovědný za celkový tvar těla a znaky, které se vyvíjejí v pubertě. Jejich ovlivnění je však možné i po pubertě. To je jistě lepší než plastická chirurgie že? Estradiol je také považován za hlavního sexuálního strůjce u žen.

U žen se LH (luteinizační hormon) a FSH (folikuly stimulující hormon)  vzájemně ovlivňují při kontrole gonadálních funkcí. Spouštějí ovulaci a přispívají k vývoji žlutého tělíska. Hladiny LH se cyklicky mění. V průběhu první části cyklu silně vzrůstá sekrece steroidních hormonů díky zrání folikulu, který je zodpovědný za sekreční vrchol a následnou ovulaci. Pulsující sekrece LH podporuje rozvoj žlutého tělíska a toto pak vylučuje vzrůstající množství progesteronu a estradiolu. Jestliže nedojde k oplodnění, vysoké hladiny steroidních hormonů blokují sekreci LH a FSH (negativní zpětná vazba). V těhotenství hCG přebírá úlohu LH a udržuje produkci progesteronu a estrogenu žlutým tělískem.Autor knihy Věčné zdraví - Dr. Michael Elstern tvrdí, že Tribulus nemá příliš velký vliv na testosteron u žen. Spíše má vliv na již zmiňovaný ženský pohlavní hormon Estradiol. Tribulus je tak vhodný pro léčení stavů a příznaků spojených s menopauzou, ke zmírnění premenstruačního syndromu. U žen snižuje únavu, nespavost a stavy deprese. Tribulus Terrestris podporuje i ženské libido, pracuje jako afrodisiakum. Doporučené dávkování pro ženy je 1,5 g bulharského tribulusu za den.

Tak vidíte milé ženy, Tribulus je použitelný i pro vás. Dokonce se dá říci, že jeho suplementace je pro ženy nadmíru vhodná a zdraví prospěšná.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________