Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Historie doplňků stravy

Jan Caha
Jan Caha 23. 7. 2011
Historie doplňků stravy

Doplňky stravy se staly nedílnou součástí kulturistiky, fitness a zdravého životního stylu. Dokonce se dá říct, že doplňky stravy dělají kulturistiku a kulturistika dělá doplňky stravy. Jakou mají tedy historii? Podívejme se na stručný přehled.

Doplňky stravy - stručná historie

Eugene SandowHistorie doplňků stravy sahá velmi daleko do počátků kulturistiky. Souvisí s lepším výkonem a se snahou sportovců o dosažení lepšího vzhledu, většího množství svalové hmoty a vyšší sportovní výkonnosti. Pokud chceme zkoumat historii doplňků stravy, musíme se vrátit zpět k muži jménem Eugen Sandow.

Eugen Sandow (pravým jménem Friedrich Wilhelm Müller), je považován za prvního moderního kulturistu v moderní historii. Tento silách pocházel z Pruska a jako první vyzdvihoval nutnost kvalitní výživy a význam nutrice pro optimální růst svalů a aktivní tělesné hmotnosti. Stejně tak propagoval konzumaci vytipovaných věcí a látek, které by měli vést k růstu svalové hmoty. Jeho přítel Earle Liederman, obhajoval používání "hovězí šťávy", nebo "extraktu z hovězího masa" jako způsob, jak pomoci svalům v regeneraci po silovém tréninku. Těžko si představit, co považoval Earl za "hovězí šťávu" nebo juice, ale můžeme předpokládat, že v tomto případě se jednalo o první doplňky stravy užívané v kulturistice.

Ve třicátých letech dvacátého století byla poprvé využita syrovátka pro lidskou potřebu, a to díky, dnes již neznámému americkému vědci, který měl zálibu ve cvičení a utužování tělesných svalových elementů. To bylo o 50 let dříve, než se začali vyrábět dnes již běžné doplňky stravy s označením WHEY. Tento muž se zabýval také výrobou minerálních a vitaminových směsí, které byly opět použitelné pro sportovní výživu. Vyráběl je pouze pro svoje známé, nesnažil se tedy o obohacení a nemůžeme tedy jeho výrobu považovat za cílenou pro větší masu cvičenců.

Weiderův nutriční systém 1 (konec 90. let)


  

Weiderův nutriční systém 2 (konec 90. let)

První proteinová tyčinkaV roce 1950, Irvin Johnson, známý také jako RHEO H. Blair vytvořil první tabletovou formu suplementů určenou pro sportovce, v dnešním kontextu bychom tento suplement mohli nazývat AMINOKYSELINAMI. Jeho produkt byl vyroben z vysoce kvalitních mléčných bílkovin a z vajec. V této době již začínala kulturistika v USA nabývat na významu a v následujících letech ji měl čekat velmi výrazný BOOM. Bob Hoffman a Joe Weider se rozhodli skočit do již rozjetého vlaku. Rozhodli se konkurovat Irvinu Johnsonovi a vytvořili vlastní proteinový prášek, který by byl použitelný pro silové sportovce.  Ten však byl složen z levnějších surovin, jako jsou sójové boby, pšeničné klíčky, řasy, dextróza a různé druhy sušených rostlin. Nenabil tedy velké popularity, později však weber přišel s novou řadou produktů, které odstartovali jeho dnešní popularitu. Od této doby již Weider převzal celou produkci doplňků stravy v USA, odkud od roku 1957 začal expandovat.

JOE WEIDEROkolo roku 1980 se začal trh s doplňky stravy v USA velmi rozrůstat. Začalo se ukazovat, že mnoho výrobců nabízí velmi neúčinné produkty a dokonce falšuje výsledky o funkčnosti svých produktů. To vedlo k zahájení testování produktů vědeckými a univerzitními laboratořemi. Toto testování je dnes zodpovědné za všechny informace, které o doplňcích stravy máme. Dá se tedy říct, že tvrdá a nekompromisní reklama a trh vedly k prohloubení znalostí o látkách a substancích používaných v suplementech. Doplňky stravy, které si získali neblahou pověst za tvrzení o účinnosti, byly Smilax a Bor.


V říjnu roku 1994 v USA, byly doplňky stravy uznány jako zdraví neškodné a zahrnuty do zákona (DSHEA). Podle zákonu DSHEA, je každý výrobce z USA zodpovědný za bezpečnost svého doplňku stravy a za jeho složení. Doplňky stravy i nadále potřebují schválení Ministerstva zdravotnictví před tím, než budou uvedeny na trh.

Dalším významným jménem v historii doplňků stravy pro kulturisty je Bill Phillips. Bill poprvé přivedl kreatin do kulturistiky a je tak zodpovědný za jeden z nejpoužívanějších doplňků stravy. Bill se zasloužil o to, že byl kreatin oddělen od dopingu. Stejně tak přivedl Bill Phillips na trh doplňek stravy s označením HMB. 

V dnešní době je trh s doplňky stravy velmi široký, některé látky fungují více, některé méně. Vždy však věřte, že se výrobci mimo své snahy o maximalizaci zisku, dívají i na funkčnost doplňků stravy a naprosto nefunkčních produktů se v dnešní době nalezne opravdu jen minimum. Myslete také na to, že lidé jsou individuality, pokud nefunguje jeden produkt pro vás, může fungoval velmi dobře u jiného. Vždy je na místě zkoušet.

Tematické publikace - kulturistika 50. a 60. let

Tematické publikace - kulturistika

Tematické publikace - kulturistikaTematické publikace - kulturistika

 

Weiderův nutriční systém 3 (konec 90. let)

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________