Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY (II. část)

31. 7. 2011
Komentáře
SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY (II. část)

Druhá část článku o zapomenutých suplementech sovětské éry. Dnes se podíváme na další zajímavé látky, které jsou využitelné i v dnešní době přetechnizovaných doplňků stravy. První část textu o sovětských suplementech naleznete zde: SOVĚTSKÉ SUPLEMENTY (I. ČÁST)

Sovětské suplementy (II. část)

Jak jsme si řekli v minulém článku, sovětské suplementy se rozdělovaly na endogenní a exogenní substance. Látky, které ovlivňují organismus rozdílným způsobem. Všechny doplňky stravy ze sovětské éry spojuje fakt, že pro sportovní využití musely být zcela funkční a účinné.

sovětské suplementyPantocrine

Pantocrine byl vyráběn z paroží jelenů. Specielně to byli jeleni žijící v oblasti dalekého východu v Sovětském svazu. V Pantocrinu je obsaženo více jak 20 různých složek. Část z nich se objevuje i v dnešních doplňcích stravy. Jsou mezi nimi aktivní složky jako aminokyseliny alanin, leucin, prolin a další.

Pantocrine měl významný vliv na regeneraci, pracovní kapacitu vyčerpaných svalů a podporoval psychiku sportovce. Na Pantocrine byly prováděny také vědecké výzkumy, a to ve čtyřicátých letech minulého století. Tyto studie potvrdily účinnost Pantocrine na sportovní výkon. Z důvodu omezeného množství jelenů i jejich parohů, musela být nalezena náhrada. Tou se stal Rangicrin, o něm jste měli možnost se dočíst v minulém článku.

Alexander Vishnevkiy - ruský "robot"

Alces‑V

Stejně jako Rangicrin a Pantocrime je i Alces‑V vyráběn z paroží jelenovitého zvířete. V případě Alces‑V je to samec losa. Účinná látka je na rozdíl od předchozích ukryta v měkké sametové části pokrývající paroh. Toto pokrytí je ještě specifikováno na období růstu a jarní období. Alces‑V je po extrakci z parohů ještě doplněn o další účinné látky. Důvodem využití parohů losů je jejich strava. Ta je bohatá na pícniny a krmné koncentráty.

Alces‑V má schopnost podpořit spalování tuku, má také adaptogenní účinky. Stejně jako předchozí látky i Alces‑V působí proti vnitřnímu i vnějšímu stresu. Dochází k tomu z důvodu vyšší citlivosti mozku vůči kontrolním hormonům. Studie prováděné na ruských sportovcích také potvrzují, že Alce‑V podporuje stálost vnitřního prostředí (homeostázu).

MumioMumio

Mumio bylo jednou z nejpopulárnějších sovětských suplementů, které se na trhu objevovaly. Na působení Mumio existuje bezpočet vědeckých studií a literatury popisujících účinek této látky. Mumio bylo ve sportu využíváno dřív, než se objevily anabolické steroidy. Stále se také drží na žebříčku populárních ergogenních látek.

Mumio je černá tekutina, která má velmi specifickou chuť i vůni. Na rozdíl od většiny sovětských suplementů, které jsou extrahovány z paroží jelenů nebo z čerstvých rostlin. Mumio je získáváno z rostlin hnijících v oblasti Tádžikistánu. Aktivními látkami v Mumio patří glykosidy, chlorofyl, saponiny, oleje, keratin a flavonoidy. Poskytuje také minerální látky a aminokyseliny.

Alexey Lesukov - Fibo 2011

Sportovci využívali Mumio k podpoře růstu svalové hmoty, posílení srdce, stimulaci imunitního systému a ke zkrácení doby regenerace svalové hmoty. Mumio se také používá jako prostředek proti stárnutí a k léčbě degenerativních onemocnění spjatých s náročným sportovním výkonem. Mumio má také schopnost redukovat bolest v kolenou, ramenech a loktech. Kulturisté používají Mumio v dávce 300‑600 mg denně po dobu minimálně 10 dní. V případě Mumia se musí také smířit s vyšší koncovou cenou doplňku stravy.

zdroj: youtube.com, Embleton: Suplementy ve výživě
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.