Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Na tréninku s Mistry – Jiří Tkadlčík

15. 4. 2010
Komentáře
Na tréninku s Mistry – Jiří Tkadlčík

Na druhý trénink s Mistry mířím opět směrem Vysokoškolské koleje nedaleko Mendlovy univerzity v Brně. Počasí nám dnes nepřeje, je deštivo a chladno, to však neznamená, že dnešní trénink bude o něco lehčí, ani v nejmenším.

powerliftingsilový trojbojdřep

Opět vcházím do dveří, které pro mnohé návštěvníky znamenají každodenní vstupní bránu do pekla. Za nimi mně již čeká Jirka Tkadlčík a jeho sparingpartner Jura. Posilovna prosycená potem a prachem je tu znovu. Za skřípotu relativně nového, avšak patřičně opotřebeného stacionárního kola se s oběma borci zdravím. Dnes náš čekají nohy, já však pouze v roli reportéra přitakávám a potichu se těším na silové výkony obou borců.

powerliftingsíla

Přestupme tedy ke stojanu. Čeká nás hlavní část tréninku, a to proč jsem vlastně tady. Čekají nás dřepy. Jirka se staví ke stojanu na dřepy a bere do rukou osu velké činky. Provede nejprve pár dřepů s činkou nad hlavou, poté pár klasických a vrací činku do stojanů. Následují první série dřepů, kluci již nakládají kotouče. Při pohledu na rozbytou zem plnou kotoučů, je mi jasné, že zde si nikdo na nic nehraje, a nějaké bouchnutí s činkou nebo kotoučem o zem není výjimečnou situací.

Po třech zahřívacích sériích jdeme na pracovní. Pro mnoho kulturistů, zde trénink dřepů končí. Ne však pro chlapce ze silového trojboje. „První tři se nepočítají, je tu teda první série.“ Hlásí mi Jirka svým lehce nářečně zabarveným slovníkem. Na čince je 190 kg. „Jdeme na to. Nic to není.“ Rozléhá se mohutný křik po posilovně a přehlušuje tak i hlasitou muziku v rytmu rocku. Mohutný nádech a úder hrudníkem o osu, Jirka už stojí v základním postoji pro dřep. Jeden, dva, tři a je po sérii. Typické množství opakování pro silové trojbojaře. Oba borci se střídají. I sparingpartner Jura je pěkné zvíře, a doufám, že za půl roku bude i on  našich stránkách ve výsledkových listinách. Takto pokračuje i další série.

Je tu vrchol dřepu, poslední dvě série. Nyní je již řada na bandáže. Dobrá bandáž kolen je základem pro psychickou pohodu a optimální výkon. „Dnes mám nové 2,5m dlouhé.“ Dozvídám se a sleduji, jak Jura pevně bandážuje Jirkovi kolena tak, že je samotným problémem pro Jirku se vůbec zvednout a dojít ke stojanu. S mohutným výkřikem jde odhodlaně pod činku, ta se mu zarývá do krku a trapézového svalu a zanechává mohunou rýhu v zátylku. Na čince je 210 kg, osa je již značně prohnutá, ale Jirka není rozhodně ten, kdo by se před ní roztřásl. S obdivuhodnou lehkostí podřepuje k prvnímu opakování, stejně tak druhé a třetí. „Nic to nebylo.“ Dodává a rychle sundává černé bandáže, které drží krev napumpovanou ve všech částech jeho mohutných dolních končetin.

Jiří Tkadlčík - dřep 210 kg * 3 opak.

Poslední série pro jedno opakování. Jirka bere super dres. Nevím jestli jste ho někdy měli na sobě, ale podřepnout si v něm je prakticky nemožné bezu přídavné zátěže. Těším se tedy, jaký výkon Jirka předvede. Nezbytné pomůcky jako bandáže a opasek nesmí chybět. Logo na super dresu v zobrazení zubra, jakoby evokovalo Jirkovu zarputilost a nezlomnost v tréninku. Opět s odhodlaným řevem a hecováním od svého sparinga přistupuje k čince a umisťuje ji na horní část zad. Pomalu sestupuje dolů, s mohutným řevem a vystoupnutím všech žil na těle Jirka dřepuje 225kg.

svalový objemraw

Dalším cvikem jsou dosedy na lavičku. Jura mezi tím nakládá legpress. Zde se tréninkové cesty obou borců na chvíli rozcházejí. Jura zasedá za legpress, který bych přirovnal k velmi nepohodlné gynekologické sedačce. Na co nastavení úhlu sklonu? Není potřeba. Chceš cvičit, tak cvič s tím co je. Nakládá plnou zátěž, víc už se na tento stroj opravdu nevejde a Jura to ví, i tak dává hezkých 8 opakování.

jiri tkadlcik

Vraťme se ale za Jirkou. Pod dřep na stojany umisťujeme společnými silami benčovou lavičku. Jirka nechává naloženo 200 kg a jde do sedu na lavičce. Po chvíli se chce zvednout, ale bohužel, váha ho přemohla. „Juro zával.“ Volá na sparingpartnera dívajíc se směrem k legpressu. Jura okamžitě přibíhá a po pár pokusech dostávají činku zpět do stojanů. Jirka tedy snížuje váhu a spojujeme se s dnešními lehčími dosedy. „Chtěl jsem skusit 300 kg na dosedy.“ Předchozí těžký trénink dřepů však odrovnává jeho stehenní svaly.

vzpírání

Nyní se dostáváme ke cviku, který v komerčním fitness centru nenajdete. Jedná se o farmářskou chůzi. Možná ji znáte jako fanoušci strongmanů z soutěží těchto siláků. Avšak naživo jde opravdu o raritu. Oba borci nakládají jednoručky z oprýskaného kovu rezavými kotouči. Výsledná jednoručka má něco kolem 70 kg. My však potřebujeme dvě. Ještě pár úprav a přesunutí strojů tak, aby byla volná trať a jde se na to. První série jde dobře, Jirka i Jura přechází s jednoručkami tam i zpět přes celou posilovnu, jako by se nemetlo. S mohutným nárazem o zem oba shodně pouští činky z rukou. Je vidět, že tento cvik jim není cizí. Ještě přihazují váhu a jde se dál. V této sérii již Jirka nevydrží, činky ho tlačí k zemi a jakoby rozdělují jeho tělo na polovinu nad činkami a pod nimi. Po polovině je pouští k zemi. Ihned je bere Jura. Je vidět, že mu zbylo trochu více síly. Obchází polovinu trati a vrací se zpět. V polovině cesty však činky opouštějí jeho dlaně. A nárazem o betonovou zem zvedají oblak prachu.

fitness

Posledním cvikem na přední část stehen je předkopávání. Mutli‑použitelný stůl na předkopávání není mým favoritem mezi stroji na posilování, oba siláci jsou však zvyklí. A nakládají maximum, ba co více. Ještě vyšší váhu než maximum, která musí být přidržována sparingpartenerm, aby nekontrolovatelně neodlétla z osy.


kulturistika

Posledním cvikem je zakopávání, opět na stejném stroji, jako předchozí cvik. Tím končí dnešní trénink. Vládla zde veselá avšak motivací nabytá atmosféra. Ke konci tréninku nás přišel navštívit i Honza Páleniček, který zde měl v plánu trénink zad a ramen. Těšme se tedy, co nám tato zapálená partička z Přerova v budoucnu ještě předvede.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?