Laboratorní rozbor proteinových přípravků I.

Aktin Redakce
Aktin Redakce před 8 lety
6 minut čtení
Laboratorní rozbor proteinových přípravků I.

Sportovní výživa zažívá v posledních pár letech neuvěřitelný "boom". Tařka každý, kdo navštěvuje fitness centrum, běhá, jezdí na kole nebo jakýmkoliv způsobem sportuje, chce, aby jeho snažení mělo maximální efekt. Tím může být samozřejmě dobrý pocit, zdraví ale také hezká postava. K tomuto všemu nám pomáhá nemalou mírou právě sportovní výživa a jedno z jejích nejpoužívanějších odvětví jsou v současné době proteinové nápoje.
Právě na tento segment sportovní doplňkové stravy, jsme si společně s oddělením chemie Státního veterinárního ústavu Praha, posvítili.

Nechali jsme pro vás otestovat 5 z nejprodávanějších a nejdiskutovanějších proteinových přípravků na současném tuzemském trhu. Předmětem zkoumání byl procentuální obsah bílkovin na 100g. Naměřenou hodnotu jsme pak srovnali s hodnotou udávanou výrobcem.

Samozřejmě řada z vás namítne, že obsah bílkovin je jedna věc, nýbrž primárně záleží z jakého zdroje bílkovina pochází, resp. zda-li se jedná o koncentrát, izolát, hydrolyzát, kasein apod a jejich poměr, což máte na jednu stranu pravdu, nicméně ani procentuální obsah bílkovin není bezcenný údaj a může vám v ledasčem napovědět. Nelze jej však pokládat za zásadní údaj, při jehož negativním výsledku je protein špatný, nebo něco podobného.


Důvodem, proč prozatím testujeme jenom procentuální obsah bílkovin, je čistě finanční náročnost výše zmíněného složitějšího procesu na zjištění původu a poměru těchto bílkovin. Proto se prozatím "musíte" spokojit pouze s těmito údaji. Do budoucna nevylučujeme ani možnost testu jak na procentuální obsah bílkovin, tak na jejich původ  a vzájemný poměr. To však primárně záleží na tom, jaký bude mít článek ohlas.

Určitě se budete ptát, proč jsme nezveřejnili výsledky těch přípravků, které testem neprošly - nevešly se do limitu negativních 6% od udávaných údajů výrobcem. Nechceme tímto testem poškodit výrobce ani distributory, jelikož nejde o zcela zásadní údaj, nicméně mohl by vůči nim vyvolat negativní vlnu. Těmto výrobcům/distributorům byl však výsledek zaslán k zvážení.

I tak však pro vás tento test má nemalou hodnotu, jelikož tři přípravky z pěti potvrdily svůj obsah z etikety v příslušné normě.

Citace ze zákona 225/2008 §3 pís. i, č.4. 

"Objemová nebo hmotnostní odchylka kladná a záporná nejvýše minus 5 % se nepovažuje za klamání spotřebitele."

K odchylce jsme přičetli jedno procento , které je stanoveno jako +- odchylka u měření Státním veterinárním ústavem.

Všechny testy pro nás provedl a vyhodnotil Státní veterinární ústav Praha, v oddělení chemie, které je akreditováno Českým institutem pro akreditaci, o. p. s. pod č. 1176.1.

Laboratorní test proteinových přípravků - aktin.cz

Pro správné zobrazení grafu klikněte na obrázek pravým tlačítkem a označte možnost: "zobrazit obrázek".

Muscle Pharm Combat protein Powder (USA)

Novinka na trhu amerického výrobce Muscle Pharm se svým složením řadí mezi nejprodávanější druh proteinových přípravků - vícesložkové proteiny. Skládá se z několika druhů zdrojů bílkovin, jenž by měly zajistit pozvolna se uvolňující živiny po delší dobu, jak je tomu u proteinů "jednoduchých". Nabízen je v 6-ti příchutích, jenž výrobce rozlišuje i obsahem bílkovin. Pro test jsme vybrali čokoládovou příchuť, jejíž procentuální obsah bílkovin byl téměř o 5% vyšší, než je uvedeno na etiketě. Velmi velká rezerva ze strany výrobce a potvrzuje se tím i naše předpověd důvěry v tuto značku, která se pomalu, ale jistě dostává na výsluní i v našich končinách.

Smartlabs Chow protein (ČR)

Protein od společnosti Smartlabs byl jedním z testovaných tuzemských značek. Důvod pro výběr do testu byla stále narůstající obliba u našich zákazníků. Chow protein je nabízen ve 4 příchutích v balení 2,3kg dle etikety obsahující 70%ní syrovátkový koncentrát. Do zkušebny jsme poslali vanilkovou příchuť a výsledek,který se vrátil byl poměrně překvapivý. Český výrobce proteiny nešidí, ba naopak. Svůj udávaný obsah překročil o více jak 2% bílkovin navíc. Smartlabs Chow je tedy pro nás příjemným zjištěním a je zde vidět, že výrobce si sympaticky nechává nemalou rezervu, aby svoje zákazníky o nic neošidil.

PhD Nutrition Pharma Blend (Velká Británie)

Dalším testovaným proteinovým přípravkem byl Pharma Blend 6HR britského výrobce PhD Nutrition. Společnosti vyrábějící sportovní výživu ve Velké Británii jsou známy plněním norem ISO a dodržováním nastavených standartů. PhD Nutrition toto potvrdilo a v testu obstálo, nicméně velmi těsně. Proteinový přípravek je v toleranci +-6%, ale pohybuje se při její dolní hranici docela blízko. Věříme, že nás při dalších testech více potěší.

Nevyhovující vzorek (ČR) 

Druhý tuzemský zástupce v testu neobstál. Jahodová příchuť proteinu měla dle etikety obsahovat 78%bílkovin, Naměřeno bylo pouze 71,44.

Nevyhovující vzorek (USA)

Druhým nevyhovujícím proteinem, byl protein z USA, který v ČR patří dlouhodobě k nejoblíbenějším. Bohužel naměřený obsah bílkovin u jahodové příchuti byl nižší o více jak 10%. 

Komentář redakce

Při sumarizaci výsledků nám vyjde poměr USA vs. ČR 2:2, tedy nerozhodně. Potřebný kladný bod na stranu Evropy přidává Velká Británie. Je vidět, že se při výrobě suplementů výrobci liší jako oheň a voda, zatímco jeden bez obav prodává produkty s výrazně nižším obsahem bílkovin, druhý se nebojí šáhnout hlouběji do kapsy a raději nějaké to procento přidá. 

Záporné odchylky jsou samozřejmě způsobeny mnoha faktory jako je vlhkost, nastavení strojů, použitá surovina apod. Nicméně právě kvůli těmto jevům je stanovená odchylka +-5%. 

Výrobcům, kteří tuto normu splňují gratulujeme, ostatním jsme zaslali výsledky jako motivaci k lepší produkci.

Laboratorní rozbor Combat protein Musclepharm Laboratorní rozbor Chow Smartlabs Laboratorní rozbor Pharma Blend PhD Nutrition
rozbor proteinového přípravku (čr) rozbor proteinového přípravku (usa)  
Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku