Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Iontové nápoje

Jan Caha
Jan Caha 31. 8. 2011
Iontové nápoje

Mnoho sportovců se zajímá o to, jak co nejlépe pokrýt potřebu tekutin při sportovním výkonu. A zároveň výkon patřičně podpořit a doplnit energii. Právě za takovýmto účelem, se na našem trhu objevuje stále větší množství doplňků stravy s označením iontový nápoj. Který nápoj je vhodný právě pro vaši sportovní aktivitu, a který nápoj můžeme opravdu označit přívalstkem iontový?

iontovy napojIontové nápoje

Co je iontový nápoj?

Iontový nápoj je přípravek obsahující směs jednoduchých cukrů ve formě invertního cukru, glukózy, maltodextrinu příp. fruktózy. Tedy lehce stravitelných zdrojů energie. Může být obohacen o řadu účinných látek. V současnosti se na trhu objevují přípravky obohacené karnitinem, taurinem, glutaminem apod. Hlavním benefitem iontových nápojů jsou v nich obsažené minerální látky. Ty jsou rozhodující pro označení iontový, právě minerální látky a jejich polarita je v přeneseném slova smyslu iontem. Nejčastějšími minerálními látkymi, které můžete v iontovém nápoji nalézt jsou minerály, které se nejvíce ztrácí při intenzivním sportovním výkonu. Jsou to tedy sodík, draslík a hořčík. Část z obsahu iontových nápojů tvoří také vitaminy, a to jak vitaminy rozpustné v tucích, tak vitaminy rozpustné ve vodě (vit. C a B-komplex).

Kdy je vhodné zařadit iontový nápoj?

Iontový nápoj je vhodný, pokud je předpokládaná doba výkonu delší jak 60 min. Nalezne využití zejména u výkonů s vysokou intenzitou a u sportů cyklického charakteru = vytrvalostních výkonů. Velkou oblibu si iontové nápoje v současné době těší ve sportech jako cyklistika, běhání, běh na lyžích, ale i při výkonech pro povzbuzení energetizace a vylepšení aktuálního výkonu. Zámé je také užívání v silových sportech a míchání v posilovnách, z fyziologického hlediska nemá toto vyuití opodstatnění. Dochází sice k pocení, ne však v takové míře, aby doslo k radikálí ztrátě minerálních látek. Iontový nápoj můžeme využít pouze v parných letních dnech, kdy již během dne došlo ke značné ztrátě minerálních látek.

Kimbo - sportovní nápoj


* Nezkoušejte si podobný drink připravit doma.

Dělení iontových nápojů

 • Hypotonické
 • Isotonické
 • Hypertonické

Iontové nápoje dělíme dle jejich hustoty (osmolality). Osmolalitu nápoje ovlivňují látky v něm obsažené. Isotonické nápoje mají stejnou osmolalitu jako krev. Nejčastěji však dochází ke ztrátám tekutin a elektrolytů ve formě potu. Ten je hypotonický.

 • Isotonické nápoje jsou tedy vhodnější pro doplnění ztráty tekutin po výkonu. Jedná se o běžný výkon střední intezity.
 • Hypotonické nápoje jsou vhodné pro doplnění tekutin při výkonu, a to každých 20 min. výkonu cca 150-250 ml tekutiny.
 • Hypertonické nápoje jsou vhodné pro doplnění elektrolytů a energie v regenerační fázi po náročném sportovním výkonu.

Navíc mohou být iontové nápoje rozděleny dle toho, v jaké formě je mžeme na prodejním pultu najít. Jsou tedy k dispozici v práškové formě, v tekuté a tabletové formě. Ze všech těchto přípravků můžete namíchat jak hypotonický, tak isotonický i hypertonický nápoj.

 

Jak vytvořit vlastní iontový nápoj

 

Účinky iontových nápojů

Iontové nápoje jsou určené k náhradě ztracených tělních tekutin, podpoře regenerace a přirozené energizaci organismu.

 • komplexní regeneraci a přirozenou energizaci organismu
 • optimální náhradu ztracených tělních tekutin
 • dodání vybraných minerálních látek
 • do extrémních teplotních podmínek

Iontové nápoje mají ve sportovní výživě svoje místo. Objevily se na trhu jako jedny z prvních a svou pozici si drží. Jejich primární určení je pro výkony vytrvalostního charakteru, jsou však použitelné i pro sportovní výkon se silovými prvky. Na trhu je rozličná spousta dostupných příchutí a aroma, stačí tedy pouze vybrat.

zdroj: youtube.com

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
1
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________