Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Iontové nápoje

31. 8. 2011
Komentáře
Iontové nápoje

Mnoho sportovců se zajímá o to, jak co nejlépe pokrýt potřebu tekutin při sportovním výkonu. A zároveň výkon patřičně podpořit a doplnit energii. Právě za takovýmto účelem, se na našem trhu objevuje stále větší množství doplňků stravy s označením iontový nápoj. Který nápoj je vhodný právě pro vaši sportovní aktivitu, a který nápoj můžeme opravdu označit přívalstkem iontový?

iontovy napojIontové nápoje

Co je iontový nápoj?

Iontový nápoj je přípravek obsahující směs jednoduchých cukrů ve formě invertního cukru, glukózy, maltodextrinu příp. fruktózy. Tedy lehce stravitelných zdrojů energie. Může být obohacen o řadu účinných látek. V současnosti se na trhu objevují přípravky obohacené karnitinem, taurinem, glutaminem apod. Hlavním benefitem iontových nápojů jsou v nich obsažené minerální látky. Ty jsou rozhodující pro označení iontový, právě minerální látky a jejich polarita je v přeneseném slova smyslu iontem. Nejčastějšími minerálními látkymi, které můžete v iontovém nápoji nalézt jsou minerály, které se nejvíce ztrácí při intenzivním sportovním výkonu. Jsou to tedy sodík, draslík a hořčík. Část z obsahu iontových nápojů tvoří také vitaminy, a to jak vitaminy rozpustné v tucích, tak vitaminy rozpustné ve vodě (vit. C a B‑komplex).

Kdy je vhodné zařadit iontový nápoj?

Iontový nápoj je vhodný, pokud je předpokládaná doba výkonu delší jak 60 min. Nalezne využití zejména u výkonů s vysokou intenzitou a u sportů cyklického charakteru = vytrvalostních výkonů. Velkou oblibu si iontové nápoje v současné době těší ve sportech jako cyklistika, běhání, běh na lyžích, ale i při výkonech pro povzbuzení energetizace a vylepšení aktuálního výkonu. Zámé je také užívání v silových sportech a míchání v posilovnách, z fyziologického hlediska nemá toto vyuití opodstatnění. Dochází sice k pocení, ne však v takové míře, aby doslo k radikálí ztrátě minerálních látek. Iontový nápoj můžeme využít pouze v parných letních dnech, kdy již během dne došlo ke značné ztrátě minerálních látek.

Kimbo - sportovní nápoj


* Nezkoušejte si podobný drink připravit doma.

Dělení iontových nápojů

  • Hypotonické
  • Isotonické
  • Hypertonické

Iontové nápoje dělíme dle jejich hustoty (osmolality). Osmolalitu nápoje ovlivňují látky v něm obsažené. Isotonické nápoje mají stejnou osmolalitu jako krev. Nejčastěji však dochází ke ztrátám tekutin a elektrolytů ve formě potu. Ten je hypotonický.

  • Isotonické nápoje jsou tedy vhodnější pro doplnění ztráty tekutin po výkonu. Jedná se o běžný výkon střední intezity.
  • Hypotonické nápoje jsou vhodné pro doplnění tekutin při výkonu, a to každých 20 min. výkonu cca 150‑250 ml tekutiny.
  • Hypertonické nápoje jsou vhodné pro doplnění elektrolytů a energie v regenerační fázi po náročném sportovním výkonu.

Navíc mohou být iontové nápoje rozděleny dle toho, v jaké formě je mžeme na prodejním pultu najít. Jsou tedy k dispozici v práškové formě, v tekuté a tabletové formě. Ze všech těchto přípravků můžete namíchat jak hypotonický, tak isotonický i hypertonický nápoj.

 

Jak vytvořit vlastní iontový nápoj

 

Účinky iontových nápojů

Iontové nápoje jsou určené k náhradě ztracených tělních tekutin, podpoře regenerace a přirozené energizaci organismu.

  • komplexní regeneraci a přirozenou energizaci organismu
  • optimální náhradu ztracených tělních tekutin
  • dodání vybraných minerálních látek
  • do extrémních teplotních podmínek

Iontové nápoje mají ve sportovní výživě svoje místo. Objevily se na trhu jako jedny z prvních a svou pozici si drží. Jejich primární určení je pro výkony vytrvalostního charakteru, jsou však použitelné i pro sportovní výkon se silovými prvky. Na trhu je rozličná spousta dostupných příchutí a aroma, stačí tedy pouze vybrat.

zdroj: youtube.com
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.