Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Na vlastní kůži: Korte 3x3 (I. část)

Jan Caha
Jan Caha 22. 11. 2011
Na vlastní kůži: Korte 3x3 (I. část)

První část mapování naší cesty silovou přípravou Korte. Jak se daří našim redaktorům ve zvládání zvolených zátěží a jaké jsou jejich pocity.

Na vlastní kůži: Korte 3x3 (1. a 2. týden)

Před dvěma týdny jsme v úvodním článku představili vizi o seriálu reportáží mapující osm týdnů silové přípravy tréninkové dvojice naturálních kulturistů Jenda Caha &Petr Juriga. Jsme tady s první obsáhlejší částí, která shrnuje počáteční dva týdny tréninku. A věřte, že byly opravdu tvrdé.

Týden první

První trénink proběhl bez problémů, a to co se tréninkových vah týče, i co se týče schopnosti odjet celý trénink bez zaváhání. Uznáváme, nemělo to úplně šťávu, na kterou jsme při našich společných trénincích zvyklí. Nicméně naplánované váhy, série i opakování jsme zvládli, a to je přeci u tohoto tréninku to hlavní.

Už při druhé návštěvě posilovny s Korte plánem v kapse jsme si spravili chuť. Své možná udělalo „NOčko“, použité těsně před výkonem, nebo také možná volný a odpočinkový den, který celému cvičení předcházel, Mohlo to být cokoliv, ale hlavně už jsme přesně věděli, co nás v posilovně čeká a na jakou intenzitu se připravit. Oproti zvyklostem cvičíme druhý trénink ve čtvrtek, a tak se s vidinou blízkého víkendu, nesl trénink ve znamení výbušnosti a dynamických opakování.

Třetí a poslední trénink prvního týdne už byla úplná „brnkačka“, váhy létaly vzduchem jako by se nechumelilo a na pohybu bylo znát, že se již technika a síla trochu spárovaly. Opět jsem tak, ač výjimečně separátně (třetí trénink jezdíme každý ve své domácí posilovně). Mohli odjet trénink ještě v kratší době. Než bylo plánováno.

V jeden z volných dnů. Došlo i na plánovaný „bonusový“ trénink, kde dostaly zabrat paže, lýtka a břicho. A zcela v souladu s původní představou jsme doplnili dva korteho tréninky shyby na hrazdě (osobní váha, široký úchop nadhmatem, 5x5) a ke zbývajícímu korteho tréninku přibyl výrazový tlak s 50 kg, opět 5x5. Tato kombinace se nám i přes intervenci diskutujících pod posledním článkem osvědčila, oba tak pevně věříme, že zejména záda dostanou co pro to, a začnou po delší době opět růst.

Týden druhý

Druhý týden začal, a hezky z hurta. Samozřejmě, že se přidávalo, o tom přeci silový trénink je! Na dřepech a „mrtvole“ po 5 kilech, na benchi jsme naložili rovných devadesát (tady se Petr srovnal s Jendou a šel o 3 kg výš oproti původnímu rozpisu). Taky jsme přidali po jedné sérii na dřepech i mrtvém tahu. Čili ve druhém týdnu všechno po šesti sériích. Větší tréninkový objem a váhy nás nijak nerozhodily, tedy alespoň ne nijak výrazně. I když je pravda, že vyšší tréninkový objem byl znát. Na Korte trénink jsme si ve druhém týdnu již zvykli. Dá se tedy říct, že jsme si jistější, pauzy jsou kratší a víc si trénink užíváme. Tak nějak si v posilovně spíše hrajeme… občas dáme dynamickou sérii, z toho vyloženě pomalou… zkrátka podle chuti. „Bonusový“ trénink a doplňkové cviky byly v týdnu zařazeny beze změny.

Podíváme-li se ještě blíže na tréninkový proces, zkusíme nastínit kompletní trénink stylu Korte.

Každý trénink začínáme 5 minutami na rotopedu, stacionárním kole nebo elipticalu. Na výběr je opravdu hodně aerobní tréninkových stanic. Poté již přecházíme ke stojanům na dřepy, odkud se již do konce tréninku nehneme. Každý cvik začínáme jednou nebo dvěma sériemi s prázdnou osou a dalšími 2-3 rozcvičujícími sériemi s nižší vahou. Poté již přichází pracovní série. Samozřejmě cvičíme bez dopomoci, která není v silovém tréninku povolena resp. je limitujícím faktorem, ač se jí v nejtěžších sériích nevyhnete. Po dřepech zůstáváme ve stojanech, pouze snížíme zarážky a přidáme lavičku. Provedeme 6 sérií po 6 opakováních a jdeme na mrtvý tah. Jak jsme říkali, tréninkový objem je opravdu slušný. Po mrtvém tahu následuje ještě doplňkový cvik. Suma sumárum se vejdeme maximálně do 75 minut. Nesmíme samozřejmě zapomenout na závěrečný strečink.

Týden

1

2

Dřep

120

5s/5op

125

6s/5op

BP

87/84*

6s/6op

90

6s/6op

MT

130/120*

5s/5op

135/125*

6s/5op

*) Jenda/Petr

Z jakých tréninkových maxim vychází naše výpočty?


Jenda

Petr

Tělesná hmotnost

106 kg

96 kg

Dřep

210 kg

210 kg

BP

150 kg

145 kg

MT

225 kg

210 kg

Z těchto hodnot pak vycházejí zátěže používané v jednotlivých trénincích. Dobře poslouží excelovská tabulka, která po zadání maxim tyto váhy spočítá.

Shrnutí

Prozatím se žádné zásadní překvapení nekonalo. Věřme, že přijde při zkoušení nových maxim. Prozatím v nás Korte trénink zanechává pouze dobré pocity, které vychází z čistě silových cviků a luterského pojetí. Po vyzkoušení jak kulturistických, tak luterských tréninků musíme říct, že trojbojaři se mají opravdu dobře. Uplynulé dva týdny dávají tušit, že i zbytek objemové fáze bychom měli bez problému zvládnout. Z každého týdne se můžete těšit na reportáž a videa, která budou mapovat naše snažení. Nyní se již nezadržitelně blížíme k soutěžní fázi.

V následujícím videu se můžete podívat, jak vlastně takový trénink Korte vypadá. Samozřejmě nic tímto videem nekončí, můžete se těšit i na úsměvná videa ze situací spojených s Korte tréninkem.

Korte 3x3 (I. část)

P. Juriga a J. Caha

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________