13 zdravých chuťovek k televizi nebo k posezení s přáteli

Komentáře
13 zdravých chuťovek k televizi nebo k posezení s přáteli
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pod pojmem “chuťovky” si možná představíte hlavně pokrmy nacpané tukem, cukrem a solí – dnešní článek vám však ukáže, že letní “zobání” si můžete připravit i v odlehčené verzi a z kvalitních surovin.

1. Pečené zeleninové/bramborové chipsy

Smažené bramborové/zeleninové lupínky jsou bezpochyby jednou z nejpopulárnějších pochutin, z nutričního hlediska jsou na tom však díky vysokému obsahu tuku a soli opravdu mizerně. S několika málo lupínky si samozřejmě nemusíte dělat těžkou hlavu, častá konzumace vysokých množství však může být nejen překážkou v hubnutí, ale zároveň i negativně působit na vaše zdraví. 

Vyzkoušejte si proto připravit domácí chipsy, kde můžete množství tuku i soli regulovat. A je to opravdu jednoduché – zeleninu/brambory nakrájíte na kolečka, pokapete olejem a přidáte koření. A pokud zrovna nemáte času nazbyt, po odlehčených variantách se můžete podívat i u nás.

2. Sýrové hrudky

Milujete sýr na všechny způsoby? Pak vám tenhle jednoduchý tip jistě udělá radost – na pečící papír navrstvěte malé hrudky nastrouhaného sýra dle vašeho výběru, posypte libovolným kořením/bylinkami a vložte do trouby. 

Konkrétní typ sýra pak záleží už jen na vašich požadavcích – obsahu soli, tuku nebo specifické chuti. Velký přehled sýrů, kde se dozvíte vše o jejich výživových parametrech, jsme pro vás připravili v článku Každý čech sní za rok v průměru 14 kg sýru. Které jsou ty nejzdravější?.

obrázek z thedairyalliance.com

3. Pečená cizrna

Pečená cizrna je skvělou a křupavou pochoutkou, kterou můžete připravit nasladko i naslano. Stačí jen uvařit cizrnu (popř. pořádně propláchnout cizrnu z plechovky), pokapat olejem, pečlivě obalit ve vybraném koření (chilli, kari nebo třeba skořice) a vložit do trouby. 

4. Ovocné chipsy

Chipsy nemusí být jen slané – chutné a křupavé lupínky vykouzlíte stejně tak z různých druhů ovoce. Oproti komerčně vyráběným produktům si opět budete moct pohlídat jak obsah tuku (smažené výrobky) i cukru (doslazované ovoce). 

  • Tip: Banánové chipsy

       Banán nakrájejte na kolečka, zakápněte citronovou šťávou a pečte na 100 °C cca 90–120 minut.

5. Hummus s čerstvou zeleninou

O hummusu už jste někdy jistě slyšeli – tuto cizrnovou pomazánku z orientu si můžete připravit na bezpočet variací. Inspirujte se třeba v našich receptech:

Hummus můžete servírovat k masu, namazat s ním celozrnnou bagetu nebo si jej vychutnat jen tak s čerstvou zeleninou. Skvěle se k němu hodí např. mrkev, okurka nebo řapíkatý celer.

6. Pomazánky na 100 způsobů

Jednohubky jsou praktickou dobrotou, se kterou nikdy neurazíte, a v přípravě nejrůznějších pomazánek vám otevírají dveře k neomezeným možnostem. Chcete vsadit na klasiku? Vyzkoušejte naši zdravou vajíčkovou pomazánku nebo avokádovou pomazánku s tvarohem. Připravit můžete i netradiční cottage pohár naslano.

Jestliže vás lákají spíše exotické chutě, rozhodně zkuste Baba Ghanoushpomazánku z tofu. A pokud náhodou nestíháte, pomoci vám může naše Vilgain Veggie Spread.

obrázek z gettyimages.com/ERICKA MCCONNEL

7. Domácí popcorn

Kupovaný popcorn může s vaším kalorickým příjmem pěkně zamávat. Problémem však není samotná kukuřice, nýbrž směsi dodávající “tu pravou” chuť, které jsou obvyklé plné nekvalitních tuků a soli.

Zkuste si proto kukuřici napraskat doma, např. na lžíci kvalitního olivového oleje a na závěr přidejte špetku soli, chilli koření a šťávu z limetky. Sami jistě ucítíte rozdíl. 

8. Proteinové krekry se semínky 

Další skvělou a křupavou chuťovkou, kterou si můžete k ďobání připravit, jsou proteinové krekry. Smícháním vybraných ingrediencí, např. semínek, proteinu, koření a vody, vytvoříte směs, kterou následně v tenké vrstvě nanesete na plech. Pečte na 150 cca 15 minut – dokud nebudou krekry zlaté a křupavé

Do směsi můžete přidat i libovolnou mouku, vejce, bylinky, česnek, mrkev, cibuli nebo cuketu. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

9. Jednohubky z banánu/jablka a ořechového másla

Čerstvé ovoce byste měli konzumovat denně, proč ho tedy nezahrnout do vaší “párty” nabídky? Banán, jablka, či hrušky (nebo i jakékoliv jiné ovoce) jednoduše nakrájejte na plátky a na každý přidejte trošku ořechového másla

A v tomto případě můžete na kaloriích ještě více ušetřit  – vyzkoušejte naše arašídové máslo v prášku, které má snížený obsah tuků, vysoký obsah bílkovin a co víc, jeho výslednou konzistenci si můžete určit sami.

10. Mozzarellové špízy

Mozzarellové špízy nejen, že skvěle chutnají, ale na talíři vypadají prostě božsky. A přitom jsou tak jednoduché na přípravu – stačí si připravit mini‑mozzarellky, rajčátka, bazalku a kvalitní olivový olej, popř. i balsamico ocet. 

A pokud byste rádi ušetřili nějaké kalorie, sáhněte po mozzarelle light. A že light mléčným výrobkům příliš nevěříte? Podívejte se, zda stále nevěříte některým z mýtů, které o nich kolují – 6 mýtů o light mléčných výrobcích.

obrázek z feed-your-sole.com

11. Pizza toast

Toasty a pizza jsou zkrátka výživovým evergreenem. Proč je tedy nespojit dohromady? Pizza toasty máte hotové za pár minut, k jejich výrobě potřebujete minimum surovin a své tělo navíc potěšíte pořádnou náloží bílkovin. Podrobný recept vám přinášíme zde.

12. Okurkové jednohubky s tuňákem

Milujete tuňáka a rádi byste si jej v létě vychutnali v super fresh verzi? Pak musíte vyzkoušet naše okurkové jednohubky s tuňákem. Jsou svěží, plné bílkovin a pohostíte s nimi i své low‑carb přátele. 

13. Odlehčené dipy

Co by byla grilovačka nebo i jiná letní akce bez chutných dipů a zálivek. Ty kupované jsou však často plné nekvalitních tuků či soli a mohou představovat i pořádnou kalorickou bombu. 

Zkuste si proto dipy a zálivky připravit doma – budete mít přehled nejen o množství obsažených surovin, ale také o jejich kvalitě. Pro další informace mrkněte na náš článek Jak na zdravé zálivky a dresinky na salát a maso?

Doporučení na závěr

Přestože jsou tyto chuťovky připravované z kvalitních surovin, pamatujte na to, že ani jejich konzumace není vhodná v neomezeném množství. Pokud si takovou akci dopřejete jednou za čas, nezatěžujte si hlavu panickým počítáním kalorií – jezte přiměřeně, s citem a bavte se. 

Pokud jsou však u vás tyto dýchánky na denním pořádku, je vhodné myslet i na zasazení tohoto “zobání” do celkového kontextu vašeho dne.

8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
8 letních alkoholických drinků: Jak udělat jejich méně kalorické verze?
K létu neodmyslitelně patří i alkoholické drinky. Ty jsou však často velmi kalorické a mohou zkazit snahy o zhubnutí. Máme pro vás návod, jak si připravit odlehčené varianty.
Letní recepty s arašídovým máslem, které musíš zkusit
Letní recepty s arašídovým máslem, které musíš zkusit
Milujete arašídové máslo a chcete ho vyzkoušet v rámci chutných receptů namísto obvyklého uždibování po lžičkách? Koukněte na nový článek a třeba se dozvíte i něco nového o této oblíbené pochoutce.
Jak na zdravé zálivky a dresinky na salát a maso?
Jak na zdravé zálivky a dresinky na salát a maso?
Chcete si připravit chutný salát, ale bojíte se, že použitím zálivky nebo dresinku se stane kalorickou bombou? Zkuste našich 10 tipů, jak si připravit zdravější zálivku a dresink.
Každý čech sní za rok v průměru 14 kg sýru. Které jsou ty nejzdravější?
Každý čech sní za rok v průměru 14 kg sýru. Které jsou ty nejzdravější?
Sýry patří celosvětově mezi jedny z nejoblíbenějších potravin. Jak jsou na tom ale z výživového hlediska a dá se říct, jestli jsou sýry zdravé?
6 mýtů o light mléčných výrobcích
6 mýtů o light mléčných výrobcích
Jako light mléčné výrobky označujeme takové produkty, které mají vůči klasické alternativě snížené množství tuku alespoň o 30 %. I přesto, že se s těmito potravinami setkáváme v regálech supermarketů dennodenně, stále kolem nich panuje spousta mýtů a nevyřešených otázek. V dnešním článku se zaměříme na 6 těch nejčastějších.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.