Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Aerobní cvičení na trenažérech

Martina Vašáková
Martina Vašáková 19. 2. 2012
Aerobní cvičení na trenažérech

Fitness trenažérům přírodní vlivy nepodléhají, a proto mohou být v těchto zimních měsících vaším nejlepším přítelem. Navíc umožňují zvolit potřebnou zátěž odpovídající právě vaším požadavkům a motivují k větším výkonům. Organismus si navykne na pohyb trvající delší dobu a můžete na nich zakusit mnohé formy: cyklistiku, jogging, in-line brusle, plavání, běžky. Vaše kondice si však žádá určitá pravidla, když chcete hubnout na trenažéru, musíte ho umět ovládat.

Aerobní cvičení na fitness trenažérech

Aerobní cvičeníVýhodou fitness trenažérů jsou integrované měřiče pulzu, které pomáhají kontrolovat tělo podle individuálních potřeb. Proto stanoví takové tempo, které pro vás bude v danou chvíli nejefektivnější. To je jejich velká výhoda, neboť trenéři při jiných sportovních aktivitách např. při aerobiku vám neměří puls, a proto nemohou trénink stanovit na míru a zpomalovat a zrychlovat podle toho, jak vysoká je zrovna vaše tepová frekvence. Pro někoho je také cvičení na trenažéru zábavnější než rotoped či běhací pás a výhodnější než běh venku, neboť v tělocvičně brzy ztratíte přirozený stud, který máte při běhu parkem kolem pejskařů.

Fitness trenažéry jsou stavebním kamenem každé posilovny nebo fitnesscentra. Najdete tu steppery, běhací pásy, crossové trenažéry, vesla atd. Ať už dáváte přednost jakémukoli z těchto trenažérů, trénink by měl mít pevně rozloženou strukturu, zpravidla se stanovují tři fáze.

Tři fáze aerobního cvičení

 • Začátek je rozehřívající. Začnete pravidelně dýchat a aktivujete stabilizační systém páteře. Rozcvičíte pohyblivost svých kloubů, k čemuž nejčastěji slouží rotoped, běžecký pás nebo crossový trenažér. První fáze trvá deset až patnáct minut.
 • Druhá fáze je tréninková a trvá kolem čtyřiceti minut, Pokud se chcete zaměřit na hubnutí, zdržujte se v aerobní zóně, pokud chce zvýšit svou kondici, cvičte formou intervalů. Doporučuje se střídat minutu zátěže se dvěma minutami nižší zátěže.
 • Třetí fáze je zotavovací a stejně jako první trvá asi 15minut, ale cvičíte s menší intenzitou, zbavujete se únavy a uvádíte tělo do klidu. Ideální pro zotavovací fázi je běžecký trenažér.

Pokud chcete začít s vytrvalostním tréninkem, jednodušší pro vás bude začínat na běžeckém pásu, než na veslu či crossovém trenažéru, které jsou na kondici náročnější. Na běžeckém pásu totiž můžete v začátcích pouze chodit ve vyšším tempu.

Při startu, přizpůsobte cvičení své tepové frekvenci. S rostoucím tempem se bude dostávat do frekvencí vyšších, váš organismus se adaptuje na pohyb.

Pro příjemné a efektivní cvičení stačí vybrat ten nejvhodnější trenažér. Těch existuje celá řada: běžecké, crossové, veslařské trenažéry, rotopedy, stopery různé posilovací stroje, lavice a věže, cyklotrenažery atd. Každý je vhodný na jiné tělesné partie a zátěž.

Cvičení na trenažérechPár slov o základních trenažérech

Mezi nejoblíbenější trenažér mezi ženami patří crossový trenažér, zvaný též eliptický. Ženy totiž většinou oceňují, že crossový trenažér umožňuje plynulý pohyb, který je podobný běhu na běžkách. Tak odpadají otřesy zatěžující klouby a páteř a trenažér je tak šetrnější k pohybovému aparátu. Navíc se hodí i pro cvičence s nadváhou.  Crossový trenažér také zaměstnává všechny velké svalové skupiny kromě břicha, procvičuje nohy, boky a hýždě, při zapojení rukou také ramena, paže, prsa a záda. Oproti tomu se třeba rotoped soustřeďuje pouze na dolní část těla. Epileptické trenažéry také zlepšují krevní oběh, podporují spalování tuků a látkou výměnu.  Všechny tyto atributy z něj dělají stroj, kde za co nejkratší dobu je možné spálit největší množství kalorií.

Veslovací trenažér nebo indol rowing, zatím nepatří mezi nejvyhledávanější, což je jistě škoda, neboť posílí i uvolní bolavá záda. Na rozdíl od ostatních strojů na něm navíc zapojíte i břicho, pouze však svaly udržující tělo v přímém směru po celou dobu cvičení. Proto je dobré k posilování na fitness strojích přidat také zvláštní cvičení na všechny svaly břicha. Zatěžuje ale i ostatní svalstvo, kromě zad a břicha, posílí také hýždě, ruce, nohy a bedra. Jeho velkou výhodou je, že nezatěžuje klouby. Podobně jako ostatní posilovací stroje také slouží k snížení tělesného tuku a zlepšení kardiovaskulárního systémů.

Běžecké pásy podporují nejpřirozenější pohyby těla a jsou tak vhodné jak pro vrcholové sportovce, tak netrénované osoby. Běžecké trenažéry zlepšují krevní tlak a krevní oběh a jsou nejúčinnějšími prostředky pro zlepšení kondice těla i kardiovaskulárního systému. Zlepšují také pohybovou motoriku, spalují tuky a zvyšují vitální kapacitu plic. Některé běžecké pásy mohou mít odpruženou běžeckou plochu, tím pádem jsou šetrné ke kloubům a mohou být využívány pro rehabilitační účely. Rychlost běžeckých pásů se může pohybovat od 0,8 do 20km za hodinu.

Steppery jsou oblíbené mezi ženami, neboť zpevňují problematické partie, jako jsou boky, stehna a hýžďové svaly. Imitují chůzi do schodů, ale na rozdíl od chůze skutečné nepřetěžují klouby. Mohou sloužit jako rehabilitační zařízení a kromě vytvarování postavy je jejich výsledkem snížení hladiny tělesného tuku.

Cyklotrenažery jak z názvu vyplývá, nahrazují jízdu na kole, a proto jsou pro sportovce nejužitečnější v zimním období. Rozdíl mezi rotopedy a cyklotrenažéry je v nastavení zátěže a stylu jízdy. Oba trenažéry mají pozitivní vliv na krevní tlak, spalování tuků a zvýšení vitální kapacity plic. Plést si je můžete také s ergometry, což jsou vlastně rotopedy řízené kvalitním počítačem s možností jízdy podle aktuální tepové frekvence a nastavení různých profilů tratě.

Pokud uvažujete o tom, že si některý z trenažérů pořídíte domů, myslete na to, že nejnižší cena není zárukou kvality. Pro obchod jsou trenažéry zlatým dolem, proto se přichází se stále novými inovacemi a vylepšeními. I proto je stroj třeba vybírat pečlivě, a rozmyslet si, jestli do takového vylepšení, které pro vaše cvičení ani nevyužijete, investovat.  Nebojte se stroj nejprve vyzkoušet a poradit se s obsluhou. Výběr stroje také může záviset na vaší hmotnosti, čím vyšší hmotnost, tím kvaltněji zpracovaný stroj. Stroj doma rozhodně nenechte zahálet, a zkuste pro cvičení nadchnout i zbytek rodiny. Vždyť ne nadarmo se říká, sportem ku zdraví!

Technika veslování

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________