Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Aerobní cvičení na trenažérech

Komentáře
Aerobní cvičení na trenažérech

Fitness trenažérům přírodní vlivy nepodléhají, a proto mohou být v těchto zimních měsících vaším nejlepším přítelem. Navíc umožňují zvolit potřebnou zátěž odpovídající právě vaším požadavkům a motivují k větším výkonům. Organismus si navykne na pohyb trvající delší dobu a můžete na nich zakusit mnohé formy: cyklistiku, jogging, in‑line brusle, plavání, běžky. Vaše kondice si však žádá určitá pravidla, když chcete hubnout na trenažéru, musíte ho umět ovládat.

Aerobní cvičení na fitness trenažérech

Aerobní cvičeníVýhodou fitness trenažérů jsou integrované měřiče pulzu, které pomáhají kontrolovat tělo podle individuálních potřeb. Proto stanoví takové tempo, které pro vás bude v danou chvíli nejefektivnější. To je jejich velká výhoda, neboť trenéři při jiných sportovních aktivitách např. při aerobiku vám neměří puls, a proto nemohou trénink stanovit na míru a zpomalovat a zrychlovat podle toho, jak vysoká je zrovna vaše tepová frekvence. Pro někoho je také cvičení na trenažéru zábavnější než rotoped či běhací pás a výhodnější než běh venku, neboť v tělocvičně brzy ztratíte přirozený stud, který máte při běhu parkem kolem pejskařů.

Fitness trenažéry jsou stavebním kamenem každé posilovny nebo fitnesscentra. Najdete tu steppery, běhací pásy, crossové trenažéry, vesla atd. Ať už dáváte přednost jakémukoli z těchto trenažérů, trénink by měl mít pevně rozloženou strukturu, zpravidla se stanovují tři fáze.

Tři fáze aerobního cvičení

  • Začátek je rozehřívající. Začnete pravidelně dýchat a aktivujete stabilizační systém páteře. Rozcvičíte pohyblivost svých kloubů, k čemuž nejčastěji slouží rotoped, běžecký pás nebo crossový trenažér. První fáze trvá deset až patnáct minut.
  • Druhá fáze je tréninková a trvá kolem čtyřiceti minut, Pokud se chcete zaměřit na hubnutí, zdržujte se v aerobní zóně, pokud chce zvýšit svou kondici, cvičte formou intervalů. Doporučuje se střídat minutu zátěže se dvěma minutami nižší zátěže.
  • Třetí fáze je zotavovací a stejně jako první trvá asi 15minut, ale cvičíte s menší intenzitou, zbavujete se únavy a uvádíte tělo do klidu. Ideální pro zotavovací fázi je běžecký trenažér.

Pokud chcete začít s vytrvalostním tréninkem, jednodušší pro vás bude začínat na běžeckém pásu, než na veslu či crossovém trenažéru, které jsou na kondici náročnější. Na běžeckém pásu totiž můžete v začátcích pouze chodit ve vyšším tempu.

Při startu, přizpůsobte cvičení své tepové frekvenci. S rostoucím tempem se bude dostávat do frekvencí vyšších, váš organismus se adaptuje na pohyb.

Pro příjemné a efektivní cvičení stačí vybrat ten nejvhodnější trenažér. Těch existuje celá řada: běžecké, crossové, veslařské trenažéry, rotopedy, stopery různé posilovací stroje, lavice a věže, cyklotrenažery atd. Každý je vhodný na jiné tělesné partie a zátěž.

Cvičení na trenažérechPár slov o základních trenažérech

Mezi nejoblíbenější trenažér mezi ženami patří crossový trenažér, zvaný též eliptický. Ženy totiž většinou oceňují, že crossový trenažér umožňuje plynulý pohyb, který je podobný běhu na běžkách. Tak odpadají otřesy zatěžující klouby a páteř a trenažér je tak šetrnější k pohybovému aparátu. Navíc se hodí i pro cvičence s nadváhou.  Crossový trenažér také zaměstnává všechny velké svalové skupiny kromě břicha, procvičuje nohy, boky a hýždě, při zapojení rukou také ramena, paže, prsa a záda. Oproti tomu se třeba rotoped soustřeďuje pouze na dolní část těla. Epileptické trenažéry také zlepšují krevní oběh, podporují spalování tuků a látkou výměnu.  Všechny tyto atributy z něj dělají stroj, kde za co nejkratší dobu je možné spálit největší množství kalorií.

Veslovací trenažér nebo indol rowing, zatím nepatří mezi nejvyhledávanější, což je jistě škoda, neboť posílí i uvolní bolavá záda. Na rozdíl od ostatních strojů na něm navíc zapojíte i břicho, pouze však svaly udržující tělo v přímém směru po celou dobu cvičení. Proto je dobré k posilování na fitness strojích přidat také zvláštní cvičení na všechny svaly břicha. Zatěžuje ale i ostatní svalstvo, kromě zad a břicha, posílí také hýždě, ruce, nohy a bedra. Jeho velkou výhodou je, že nezatěžuje klouby. Podobně jako ostatní posilovací stroje také slouží k snížení tělesného tuku a zlepšení kardiovaskulárního systémů.

Běžecké pásy podporují nejpřirozenější pohyby těla a jsou tak vhodné jak pro vrcholové sportovce, tak netrénované osoby. Běžecké trenažéry zlepšují krevní tlak a krevní oběh a jsou nejúčinnějšími prostředky pro zlepšení kondice těla i kardiovaskulárního systému. Zlepšují také pohybovou motoriku, spalují tuky a zvyšují vitální kapacitu plic. Některé běžecké pásy mohou mít odpruženou běžeckou plochu, tím pádem jsou šetrné ke kloubům a mohou být využívány pro rehabilitační účely. Rychlost běžeckých pásů se může pohybovat od 0,8 do 20km za hodinu.

Steppery jsou oblíbené mezi ženami, neboť zpevňují problematické partie, jako jsou boky, stehna a hýžďové svaly. Imitují chůzi do schodů, ale na rozdíl od chůze skutečné nepřetěžují klouby. Mohou sloužit jako rehabilitační zařízení a kromě vytvarování postavy je jejich výsledkem snížení hladiny tělesného tuku.

Cyklotrenažery jak z názvu vyplývá, nahrazují jízdu na kole, a proto jsou pro sportovce nejužitečnější v zimním období. Rozdíl mezi rotopedy a cyklotrenažéry je v nastavení zátěže a stylu jízdy. Oba trenažéry mají pozitivní vliv na krevní tlak, spalování tuků a zvýšení vitální kapacity plic. Plést si je můžete také s ergometry, což jsou vlastně rotopedy řízené kvalitním počítačem s možností jízdy podle aktuální tepové frekvence a nastavení různých profilů tratě.

Pokud uvažujete o tom, že si některý z trenažérů pořídíte domů, myslete na to, že nejnižší cena není zárukou kvality. Pro obchod jsou trenažéry zlatým dolem, proto se přichází se stále novými inovacemi a vylepšeními. I proto je stroj třeba vybírat pečlivě, a rozmyslet si, jestli do takového vylepšení, které pro vaše cvičení ani nevyužijete, investovat.  Nebojte se stroj nejprve vyzkoušet a poradit se s obsluhou. Výběr stroje také může záviset na vaší hmotnosti, čím vyšší hmotnost, tím kvaltněji zpracovaný stroj. Stroj doma rozhodně nenechte zahálet, a zkuste pro cvičení nadchnout i zbytek rodiny. Vždyť ne nadarmo se říká, sportem ku zdraví!

Technika veslování

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!