Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Flowin

Martina Vašáková
Martina Vašáková 23. 2. 2012
Flowin

Moderní tréninkový systém flowin dokáže nahradit veškeré fitness aktivity. Je založen na přirozených plynulých pohybech bez zatížení kloubů či doskoků a využívá pouze hmotnost vlastního těla.

Flowin

Flowin je frikční fitness styl, který k nám přišel od desetibojařů ze Švédska. Tady je vyvíjen od roku 2003 se zaměřením na fyzioterapii, rehabilitaci a fitness prostředí. Již od svých počátků klade důraz na stabilitu, rychlost, sílu a celkovou pohyblivost těla. V roce 2006 se dostává ze Skandinávského prostředí a dnes má flowin zastoupení ve více než 45 zemích celého světa.

Jedná se o cvičení, které zpevňuje především vnitřní svaly středu těla (core) upínající se na pánev a obratle. Kromě toho, že dělá tělo rychlejší, vytrvalejší a ohebnější také rozvíjí celkovou kondici. Řadí se mezi funkční silový trénink, neboť se zde využívá pouze váha vlastního těla. Cviky se provádějí plynule ve skluzu na podložce, čímž odpadají otřesy kloubů a tento frikční fitness je tak k tělu velmi šetrný.

Flowin

Jelikož se jedná o frikční trénink má flowin na rozdíl od ostatních aktivit velmi uvolněný charakter a nabízí více než 300 různých lehce kombinovatelných cviků. Při jednotlivých cvičeních se však aktivuje více svalových skupin najednou a proto není flowin náročný ani na čas. Příjemný trénink celého těla lze stihnout za 20 minut.

Základem tohoto cvičení je velká černá gumová podložka (ped) spolu s další sadou menších podložek. To jsou plastová kola či ovály, která slouží na potřeby rukou (podložka handy), nohou (podložka footy), kolenou či loktů (kneečka). Flowin je zkrátka zaostřen na svaly, o kterých ani nevíte.

Při flowin se využívají frikční pohyby, při kterých se využívá váha těla. Cvičí se pomocí tření malých podložek o tréninkovou plochu. Podle právě prováděného cviku, zvolíte jednu z menších podložek a dáte je pod potřebné končetiny a části těla.  Cviky se provádí jakoby skluzem, což je na flowin právě to nejtěžší, jelikož musíte tlačit na podložku a využíváte přitom pouze svou vlastí váhu. Intenzita cvičení se tak rovná síle, kterou tlačíte do podložky a vaší hmotnosti.

Proč si vybrat flowin?

 • Formování postavy
 • Redukce hmotnosti
 • Zvyšování kondice a sportovního výkonu
 • Pomáhá při správném držení těla
 • Rozvoj rovnováhy, síly, rychlosti, obratnosti, koordinace, vytrvalosti, výbušnosti, pohyblivosti
 • Zpevnění svalového korzetu
 • Možnost volby cviků podle aktuální kondice
 • Prostorově úsporné cvičení, lehce přenositelné

Flowin je atraktivní především pro ty, kteří nemají v zálibě posilovací stroje, činky a zátěže. Stejně jako v pilates či kalanetice se tu využívá váha vlastního těla, avšak s intenzivnějším zapojením vnitřních svalů. Jedná se o živější pohyb, který je náročnější na koordinaci. I samotný flowin však můžete vidět v jednotlivých lekcích pilates, kruhového cvičení, osobních nebo skupinových tréninků. Flowin se totiž poslední dobou začíná zařazovat do dalších sportovních aktivit, kde je hlavní úkol vyrovnání dysbalancí a rozvoj kondičních schopností.

flowinHodinu flowin může každý trenér postavit jinak – aerobně, anaerobně nebo se zaměřit na výdrž a posilování. Právě podle toho, jak je hodina postavená se spalují tuky, posilují svaly, rozvíjí pohyblivost, stabilita, rychlost a síla. Flowin je především o technice, a proto je z počátku důležitá kontrola trenéra, který vám potvrdí, že cviky provádíte opravdu správně.

Flowin využívají mnozí vrcholoví sportovci (golfisti, atleti i hokejisté), ale také rekreační sportovci. Flowin je ideální aktivitou na zpevnění hlubokých svalů břicha upínajících se na pánev a na obratle, slouží také k odstranění bolestí zad a tím pádem vylepšení celého držení těla. Dá se tedy také využít jako doplněk k hodinám aerobiku, power jógy, či posilování na trenažérech a strojích. Na kondici nezáleží, flowin může provozovat každý, jen s výjimkou, že začínající sportovci musí cviky vykonávat v jednodušších verzích.

Většina pohybů vychází ze středu těla. Pokud se tedy mají pohyby dělat správně, je třeba mít tuto oblast zpevněnou. To může být problém především žen po porodu, ale s lehčí intenzitou tréninku i ony flowin zvládnou.

Výhodou flowin je, že cvičíte ve třech dimenzích najednou – můžete cvičit dopředu, do stran a rotačně, což ocení především sportovci, kteří si chtějí vylepšit styl a techniku. Tři dimenze totiž žádný posilovací stroj nenabízí.

Cviky mohou na první pohled vypadat banálně, ale zpočátku bývá velmi těžké udržet správný postoj spolu s tlačením na končetinu, kterou se provádí pohyb. Jedním z cviků je např. stoj nohama na podložkách, a střídavé ježdění kousek dopředu a dozadu, s vyvíjením tlaku a síly do nohou, dalším cvikem jsou např. úkroky do strany, s důrazem na rovnoběžné postavení nohou. Cviky je třeba provádět tlačením do podložek, vědomou silou. Po skončení cvičení tak máte pocit, jako byste posilovali se zátěží.

 

Flowin

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________