Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Zouk - aerobik "lásky"

Martina Vašáková
Martina Vašáková 28. 2. 2012
Zouk - aerobik "lásky"

Zouk  je žhavé aerobní cvičení v podobě tance, které pochází z Brazílie. Volně můžeme  zouk přeložil jako „láska“. Pokud jste o zouku ještě neslyšeli, k bližší představě vám snad pomohou zouku příbuzné známější tance lambazouk nebo lambadazouk. Zouk je totiž vlastně moderním provedením známého tance lambada. Na rozdíl od ní však vyzařuje složitějšími a efektivnějšími figurami.

Zouk - nová forma aerobiku

ZoukTento sexy párový tanec se začíná rychle rozjíždět po celém světě. Samotná lambada původně pochází z Amazonie, ale dnešní podoba zouku je ovlivněná také sambou, forró, maxixe a především tancem carimbó ze severní Brazílie. Lambada si prošla změnami ve francouzské části Karibiku a mířila dále na jih, kde si ji všimli francouzští hudební producenti a lambada se kolem roku 1989 tančí téměř všude. Kroky lambdy mění rostoucí popularita i její výskyt ve filmech.

Většina původních kroků lambdy se zachovala v lambada zouku, plynulém tanci s mnoha rytmickými pohyby. Lambada zouk se tančí v rytmu pomalu-rychle-rychle a zaměstnává dolní i horní polovinu těla. Stěžejní je první, třetí a pátý takt. Dnes se tančí na R´n´B a pop music z latinských, arabských a tureckých zemí.

Zouk je plný energie, smyslnosti a vášně. V Česku byl poprvé přestaven v březnu 2009, kdy ho do Prahy přijel předvést samotný programátor aerobiku a tance z Brazílie Marcos Fonseca. Dnes je nejrychleji se šířícím tancem nejen v Česku, ale i v celé Evropě.

Ženy, si zouk oblíbili pro jeho smyslnost a ženskost, muži pro dokonalé pózy a převzetí kontroly na parketu. Právě muži mají při zouku jedinečnou příležitost ukázat ženám svou něžnost a vášeň. Zouk se snaží o udržení pevného držení těla. Na rozdíl od jiných tanců, se nezaměřuje na nohy, ale spíše na horní polovinu těla. Zouk charakterizují vinoucí a otáčivé pohyby vycházející z boků, tančí celé tělo. Partneři jsou vyrovnaní tak, aby každý mohl udělat krok vpřed i vykopnout svou nohu mezi partnerova chodidla.

Při zouku i lambadě by se žena měla pohybovat plynuleji než muž, oba tanečníci používají plynulé a vlnící pohyby. Vlní se celá horní polovina těla, velkou roli na celkovém dojmu hrají pohyby hlavy a její kroužení. Nohy tanečnice rychle přešlapují na bříškách a její kroky jsou kroutivé. Kolena mají oba partneři mírně pokrčená, a i když tanec budí dojem klesání, oba partneři zůstávají po celou dobu tance blízko u sebe.

zouk

Základní krok se tančí na dvě doby. Zvednete jedno chodidlo ze země a s ním i bok anebo zkrátka uděláte malý výkop jednou nohou. Jak již bylo řečeno, důležitější než kroky jsou výrazné pohyby boků obou partnerů a jejich rychlé kolíbání ze strany na stranu. Kroky jsou vpřed a vzad, ze strany na stranu.  Zouk má různé varianty, různé možnosti kroků a také různé rytmy a učitele. Zatímco starší učitelé tance mají sklon zouk učit podle lambdy na rytmus 1 2 3 a počítají kroky místo poslouchání rytmu, technicky správně by se měl zouk počítat: pomalu, rychle, rychle, pomalu, rychle, rychle = pomalý pohyb dva takty, rychlý jeden takt.

Rozlišují se dva hlavní styly zouku. Jedním z nich je Porto Seguro. Ten je rychlejší ze stylů a má více společných rysů s lambadou. Pomalejší a moderní varianta zouku je Rio styl.

Důraz se při zouku klade na postavení ženy. Ona je ta, která se musí cítit příjemně. Zvláště při prvních kontaktech se zoukem  by ji partner neměl držet příliš pevně, tanečnice sama určí, v jaké vzdálenosti bude pár tančit. Muž ale musí partnerku vést, držet a hlídat její rovnováhu a pečovat o její pohodlí. Netrvejte na tančení jen se svým vlastním partnerem. Tanec s jiným partnerem vám ukáže vaše chyby a i nové obzory.

Tanečníci se při zouku nemusí držet pevně stanovených kroků, mohou rozvinout své pohybové vnímání a použít kreativitu. Přitom však stále zůstávají propojení se svým partnerem. Pro tančení zouku nemusíte být ani ve skvělé kondici, tento latinský exotický tanec si žádá hlavně vášnivost, pobavení a seznámení s novými lidmi – chce ukázat energii a slasti života. Zouk ale umí být dost náročný a proto během pravidelných lekcí získáte potřebnou kondici. Na hodinu si vezměte pohodlné oblečení a boty.

Pokud máte rádi tanec, exotiku a sexy pohyby tak je zouk právě pro vás! Netrvejte na tom, aby s vámi tančil váš přítel či přítelkyně, nemá-li takový rytmus v krvi. Mnohá sportcentra mají na hodinu zapsaný i registr samotných tanečníků, s kterými budete na stejné notě!

 

Zouk - původ z tance

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________