Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Kateřina Kyptová - rozhovor

Jan Caha
Jan Caha 26. 3. 2012
Kateřina Kyptová - rozhovor

Rozhovor s nejznámější českou závodnicí v kulturistice, physique a fitness Kateřinou Kyptovou. Ta nás navštívila na focení pro Aktin.cz v Brně.

Kateřina Kyptová - rozhovor

Kateřina Kyptová - rozhovorJméno: Bc. Katka Kyptová

Narození: 19. 9. 1983 v Mladé Boleslavi

Bydlištĕ: Mladá Boleslav

Výška: 168 cm

Soutĕžní/mimosoutĕžní váha: 75/81 kg

Katko, jistě není potřeba tě nějak více představovat, přesto, jak dlouho se již pohybuješ ve světě fitness a kulturistiky?

Aktivně se ve světě fitness a kulturistiky pohybuji od roku 2001, jako pozorovatelka a rekreační cvičenkyně jsem začala o rok dříve. S činkami koketuji již dvanáct let.

Který výsledek je pro tebe ve tvé kariéře nejhodnotnější a na který máš nejlepší vzpomínky?

Asi nemůžu říct, že bych si vážila některého konkrétního výsledku v mé kariéře. Vážím si všech, které jsem dosáhla, protože ke každému z nich byla velmi náročná cesta. Popravdě nejnáročnější přípravy byly v době, kdy svaly nebyly tak velké jako teď, kdy svaly byly ještě takové bez tvaru. No a na jaké závody nejraději vzpomínám? Asi na MS v Košicích. Tady jsem poprvé v životě zažila opravdu narvanou arénu diváků. Ta atmosféra se snad ani nedá popsat.


Vraťme se  k tvým sportovním začátkům, Co jsi dělala před tím, než jsi poprvé vstoupila na pódia IFBB?

Dříve jsem na škole hodně koketovala s atletikou, ta mě vždycky lákala. Jako patnáctiletá jsem to ale už měla se zařazením těžší, atletika byla většinou nabízena už jenom dětičkám. Já jsem se vetřela mezi malé holčičky. Vydržela jsem tam dva roky, pak už byl věkový rozdíl, tak znatelný, že byly ode mě povahově jinde. Potom co otec začal pracovat u policie, mně vzal párkrát s sebou do fitka a tam to všechno začalo.

Proč ti imponovala právě kulturistika příp. fitness? Nejsou to typické sporty dospívajících teenagerek.

Ani nevím, jednoduše to přišlo samo po tom, co jsem začala navštěvovat posilovnu. Pak už jsem činkám propadla…

V roce 2001 ses postavila poprvé na pódium v kategorii kulturistika, jak jsi vnímala svoji první sezónu a jak se na ni dívalo okolí?

Moje první závody ani nebyly v plánu. Po prvním roce cvičení a úpravy jídelníčku si mě ve fitku všiml Jarda Cink z Liberce a řekl, ať si jdu zkusit závody. Já tenkrát absolutně nevěděla, co to obnáší. Měla jsem 14 dní na to, abych se alespoň trochu naučila pózovat a vymyslela si sestavu na hudbu.  S tím mi tentokrát pomohla bývalá špička v ženské kulturistice Jitka Šťastná. Měla jsem štěstí, že byla právě z Mladé Boleslavi. S natřením a rozcvičením a podobnými věcmi mi pomohli kluci z Liverce Jarda Cink a Pavel Vacek. Bez těchto lidí bych to asi sama nezvládla. Na závodech dorostu při volné sestavě přišel moment, kdy jsem konečně cítila, že jsem našla to, čemu se chci věnovat.

Poté jsi již pokračovala ve strmé kariéře. V roce 2005 a 2006 jsi však přesedlala do kategorie bodyfitness. Proč tato změna, byla pouze v souvislosti s přechodem z juniorek do žen?

Neměla jsem v té době dost svalové hmoty, abych se mohla rovnat s tehdejšími kulturistkami, ale zjistila jsem, že tato kategorie mi nic neříká a je pro mě dost nudná. A nepochopitelně se zde odehrávají 3 kola, v každém jsou jiné plavky. Trochu jsem měla pocit, že je to spíš módní přehlídka než soutěž o postavě.


Jedinou svoji soutěžní pauzu jsi absolvovala v roce 2007. Můžeš nám přiblížit, proč jsi v tomto roce nestartovala?  

Už ani nevím, proč jsem ten rok nestartovala, asi jsem potřebovala pauzu. Nebo spíš jsem nevěděla v jaké federaci startovat. V té době tu začala vznikat NABBA a všichni kamarádi a známí přesídlili do této nové federace. Nechala jsem se vtáhnout taky, proto poté následovaly v roce 2008 MČR a poté MS v Řecku. To vše v kategorii fitness figure.

Kateřina Kyptová - rozhovor

Poslední dva roky jsi se vrátila do IFBB, ač jsi se na českých soutěžích nepředstavila. Proč jsi nebyla vidět v česku a volila jsi spíše zahraniční soutěže.

Vždycky mě lákalo zazávodit si na americkém poli, proto v roce 2010 start na Arnold Classic Amateru již pod federací IFBB.

Velkých úspěchů jsi dosáhla v USA na již zmiňovaných soutěžích spadajících pod Arnold Classic. Měla jsi možnost absolvovat dva ročníky, který na tebe udělal větší dojem a ve kterém jsi byla více spokojená s formou a výsledkem?

Popravdě ani na jednom jsem nebyla sama se sebou spokojená. Asi to souviselo s každým kilogramem svalové hmoty, které jsem v průběhu přípravy na soutěž nabrala. Zpracovat nově nabraná kila je mnohem těžší, něž když svalovou hmotu máte a pouze ji tvarujete. Nejlepší formu, co jsem kdy měla a sama sobě si řekla WOW, bylo loni na evropském Arnold Classic v Madridu. Závody jako takové na mě popravdě moc dojem neudělaly. Byla to normální pohárovka.

Můžeš nám trochu přiblížit celou atmosféru velkých závodů v USA. Hovoří se o tom, že jsou velmi rychlé a nabité diváky. Co ale odvrácená strana, platíte si letenky, startovné a ubytování sami, nebo vám něco přispívá svaz příp. pořadatel?

Ano, vše probíhá neuvěřitelně rychle. Myslím si, že je to díky mnoha kategoriím a jejich nabité obsazenosti. Co se týče placení, vše si hradíme sami včetně startovného 200$. Ani reprezentační oblečení nedostáváme zdarma, nikdo nám nic nepřispívá…

Nemáš chuť se na pódia Arnold Classic ještě vrátit a zkusit zabojovat o medaili? Nebo jaké jsou tvoje plány do budoucna?

Popravdě měla jsem a stále mám období, kdy nevím co dál. A asi bych to nějak více nerozebírala. Nechme se překvapit, kam mě vítr zanese. Konkrétní cíle žádné nemám, kulturistika je a vždy bude můj životní styl. Jen na profi úrovni to již se zdravím nemá nic společného. To je taky důvod proč teď tak trochu tápu.

Jak vlastně vnímáš pohled českého publika na ženskou kulturistiku v komparaci například s publikem v Americe?

Publikum vnímám úplně stejně, jen s tím, že ve státech je mnohem více lidí a tím pádem i více fanoušků. Je tam jednoduše více lidí, kteří dokážou tu dřinu a vůli ocenit.


Zaslechl jsem, že se chceš navrátit do fitness, můžeme tě tedy očekávat zpět na pódiích ve své méně svalnaté podobě?

Jak už jsem řekla, nechme se překvapit, sama nyní nevím…


Co pro to musíš případně všechno udělat. Shodit několik kilogramů svalové hmoty jistě není lehké…

To není, ale nereálné to taky není. Budu muset samozřejmě méně jíst, což s mým apetitem bude dost náročné.

Kateřina Kyptová - rozhovorJak bude tedy do budoucna vypadat tvůj trénink a jak upravíš stravu oproti současnému stavu?

Tréninky se v mém případě asi vůbec nezmění. Nerozlišuji trénink fitnessky a kulturistky, každý trénuje tak, jak to má vrozené. Někomu stačí cvičit na strojích, udělat pár sérií, apod. Mně to bohužel nestačí, vystačím si s velkou olympijskou činkou a stojanem na dřepy. Dokážu si odtrénovat celé tělo aniž bych stroje potřebovala. Je to o pohodlnosti a taky lenosti…

Co doplňky stravy, jak se pasuješ s nimi, sleduješ trendy nebo si necháš spíše poradit a nějak sama je neřešíš?

To víš, že sleduji, protože moje práce to vyžaduje. Každodenní dotazy na konkrétní výrobky mě nutí sledovat produkty různých firem a jejich složení. Já sama nejsem zastáncem nějakého experimentování a zkoušení novinek. Vyrostla jsem na tvarohu a laktofitu 50. Různé podpůrné prostředky NO, spalovače apod. neuznávám. Jsem zastáncem klasiky – kreatinu, glutaminu, BCAA a dnes již dostupného kvalitního proteinu.


Ženská kulturistika je do značné míry spojována s užíváním dopingu. Jaký máš názor obecně na doping a na názor mnoha „znalců“ ženské kulturistiky.

Můj názor je takový, že doping je a taky pořád bude, všude a nejen v kulturistice. Je směšné, když se z výsledků třeba z MS světa žen dozvíte, že pozitivní kontrolu mají i holky z kategorie BIKINI…

Projdeme-li záznamy z antidopingového výboru, figuruje zde i tvoje jménu. Tuším, že okolo této problematiky ses hodně naběhala a nebylo to zrovna šťastné období. Můžeš nám tehdejší situaci popsat (rok 2004).

Toto bylo v době, kdy byla kauza aktuální probíráno velmi silně na jiných webech. Dnes bych se k tomu již nevracela …

Nemohl jsem si nevšimnout, že máš ve jménu titul Bc., co jsi vystudovala a pracovala jsi někdy v tomto oboru?

Ano mám vystudovanou ekonomiku a managment ve sportu, nikdy jsem však v tomto oboru nepracovala ...

Jaké je tvoje současné zaměstnání? Chceš se trénování věnovat na plno co nejdéle, nebo už uvažuješ o nějaké změně?

Dělám osobní trenérku fitness a nutriční poradkyni v Mladé Boleslavi. Zatím mě moje práce baví, mám skvělé klienty, na které se těším, takže zatím bych neměnila. Do nekonečna to dělat nehodlám, v budoucnu bych se chtěla věnovat alternativním metodám léčitelství a zdravému životnímu stylu. Tomu se věnuji i teď, není však dostatek času na větší sebevzdělání. Věřím, že v těhotenství a na mateřské více času najdu…

Chceš něco vzkázat našim čtenářům a zejména čtenářkám?

Your mind is your most powerful weapon. 

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.

Kateřina Kyptová - fotogalerie

Kateřina KyptováKateřina KyptováKateřina Kyptová

Kateřina KyptováKateřina KyptováKateřina Kyptová

Kateřina KyptováKateřina KyptováKateřina Kyptová

Kateřina Kyptová - photoshoot for Aktin.cz

Soutěžní historie

2011

 • 5 - 6.3. 4th place Arnold Classic AmateurOhio
 • 20.3. 3th place British Grand Prix - London

2010

 • 5 - 6.3. 5th place Arnold Classic Amateur - Ohio

2009

 • 5.9. Mezinárodní soutěž v benchpressu  Mladá Boleslav – 1. místo (140kg)
 • 14.6. MS ve Fitness Figure nad 163cm (Slovakia) – NABBA – 1 místo
 • 6.6. MČR ve Fitness Figure (Frýdlant) – NABBA – 1. místo
 • 12.5. ME GPC benchpress (Slovakia) – 1. místo (132.5kg)
 • 28.3. MČR v benchpressu (Trutnov) – 1. místo (135kg)
 • Top 10 Sportprague benchpress – lift 140kg

2008

 • Boleslavský pohár v benchpressu – 2. místo (120kg)
 • MS NABBA – Fitness figure – 5. místo
 • MČR NABBA – Fitness figure – 1.místo
 • MČech NABBA – Fitness figure – 1.místo
 • Casovia Cup – Fitness figure - Slovensko – 2. místo
 • Mistrovství ČR v benchpressu (Nový Bor) – 1.místo (výkon 120kg)
 • Top10 Bardejov – 3. místo (výkon 115kg)

2006

 • Aréna Cup (Doksy) – 5. místo (125kg)
 • Mis ir Misteris Baltija 2006 (Marijampole, Litva) – 8. místo (bodyfitness)
 • Mistrovství Čech v bodyfitness (Čelákovice) – 3. místo
 • Velká cena Rakouska – 5. místo (bodyfitness)

2005

 • Nutrend Grand Prix Fitness – 13. místo (bodyfitness)

2004

 • Mistrovství severních Čech v kulturistice žen (Hrádek n. Nisou) – 2. místo
 • Mistrovství ČR v kulturistice juniorů (Čelákovice) – 1. místo (absolutně)
 • Mistrovství Čech v kulturistice juniorů (Praha)- 1. místo

2003

 • ME v kulturistice juniorů (Brno) – 6. místo
 • MČR v kulturistice juniorů (Frýdek Místek)- 3. místo
 • MČech v kulturistice juniorů (Hradec Králové) – 2. místo

2002

 • Grand Prix (Mariánské Lázně) – 10. místo kulturistika)
 • Pražský pohár – 9. místo (kulturistika)
 • Sportfitness Aminostar Cup (Turnov) – 5. místo (kulturistika)

2001

 • Fitness Cup 2000 (Mariánské Lázně) – 1. místo (kulturistika)
 • Promil Cup(Hradec Králové) – 4. místo (kulturistika)
 • Sportfitness Cup Čelákovice – 1. místo (kulturistika)
 • MČech juniorů v kulturistice do 52kg (Jaroměř) – 3. místo
 • MČR dorostu v kulturistice do 52kg (Hrádek n. Nisou) – 2. místo
 • MČech dorostu v kultruristice do 52 kg (Hradec Králové) – 2. místo

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________