Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Jogging - během ke zdraví

Komentáře
Jogging - během ke zdraví

Jogging je oblíbeným stylem pomalého nezávodního běhu vhodným pro všechny, co chtějí sportovat pro radost.

Jogging

Jogging je varianta nezávodního běhu, označovaná jako rekreační běh, kondiční běh, běh pro zdraví či rovnou z angličtiny, kde znamenal speciální průpravné běžecké cvičení. Tento termín dříve užívali indiáni při přesunu svých bojových akcí na delší vzdálenost – tedy střídání běhu a chůze, což je v joggingu zanecháno dodnes. Jogging byl oblíbený především v 60. letech díky Novozélanďanovi Arthuru Lydiardovi. Lidé si oblíbili, že v joggingu nejde o veliký výkon a přílišné běžecké ambice, ale o psychickou uvolněnost, zdravé tělo a zlepšení kondice.

JoggingTato aerobní aktivita je často zaměňovaná s klasickým běháním. Jogging je ale spíše rekreačním běháním, kterému se věnují většinou začínající běžci, kteří nemají tak dobrou kondici jako klasičtí běžci, chtějí shodit pár kil a základní kondici si vybudovat. Při joggingu se běhá pomalu, ale zato déle, aby měla aktivita viditelný efekt. Jogger na rozdíl od běžce nemusí uběhnout tolik kilometrů, rámcově se běhá maximálně 20kilometrů za týden.

Jogger se většinou vyznačuje klouzavými pohyby, pomalou, ale intenzivní aktivitou, měkkým došlapováním. Celý pohyb se odehrává v nízké až střední intenzitě. Pro zvýšení kondice a vytrvalosti je nutné věnovat se joggingu pravidelně, alespoň dvakrát týdně. Přitom se samozřejmě postupně naučíte zintenzivňovat rychlost i vytrvalost a zapojíte třeba i více tréninků během týdne. Při joggingu se běhá pomalu, v případě vyčerpání můžete střídat běh a chůzi.

 Začátečníkům se doporučuje, aby nepočítali uběhané kilometry, ale soustředili se spíše na trvání běhu. Nedávejte si do těla hned první den, začněte s malou obhlídkou terénu a zhodnocením svých sil. Běhejte pomalu s dlouhými kroky, v případě vyčerpání se nezastavujte, ale nasaďte plynulou chůzi. Vyberte si pokud možno rovný terén, stanovte čas, ve který budete běhat. Nejideálnější je běhat mezi sedmou a jedenáctou hodinou ranní, kdy je vaše tělo odpočaté, mozek okysličený a jste připraveni na nejvyšší výkon. Je to ale také čas, kdy vaše svaly nejsou plně připravené a měli byste raději běhat pomalejším tempem. Pomalý běh se ale hodí i na večer. Pokud chcete joggovat odpoledne, nezačínejte dříve než dvě hodiny po hlavním jídle. Důležitým bodem začátečnické přípravy je také stanovit si svůj vlastní plán běhu.

Jak by měl vypadat plán začínajícího joggera?

  • 1.týden – 3x týdně 30min
  • 2. týden – 3x týdně 35min
  • 3. týden – 3x týdně 40min
  • 4. týden – 4x týdně 40min
  • 5. týden – 4x týdně 40min
  • 6. týden – 3‑4x týdně 45min
  • 7. týden – 3‑4x týdně 50min

Jogging je tedy odlišná technika běhu, hodící se pro ty, kteří nechtějí napodobovat špičkové běžce, mají menší ambice, cíle, zkušenosti a kondici. Jednoduše pro ty, co hledají pohyb a zábavu. Jogging se stal velmi oblíbenou aktivitou především pro ty, kdo se sportováním začínají. Můžete běhat sami, povídat si při joggingu s přítelkyní či přítelem, čímž se přestanete stydět před kolemjdoucími a ušetříte se myšlenek, kolik ještě musíte uběhnout kilometrů, a dokonce je i jogging pro maminky s kočárky. Před během je dobré se rozcvičit (dolní část trupu, hýždě, lýtka, třísla stehna) a během něj nezapomínat na správné dýchání. Pokud vám dech dochází, klidně můžete zvolnit tempo či přejít do chůze – to je výhodou joggingu, nemusíte se cítit provinile, v tomto sportu je to na rozdíl od běhu dovoleno! Po joggingu si dopřejte strečink, čímž předejdete zítřejším komplikacím.

JoggingProč si vybrat jogging:

  • Zlepšení fyzické kondice
  • Snížení váhy
  • Nejúčinnější a nejpřirozenější pohyb, při kterém se zapojují svaly nohou, paže, záda a šikmé břišní svalstvo
  • Zapojení kardiovaskulárního systému
  • Potřebujete pouze pohodlné oblečení (nejlépe prodyšné) a kvalitní obuv
  • Můžete začít kdykoliv, je oblíbený lidmi s nadváhou či nesportovci
  • Posilování imunitního systému, relaxace, odbourávání stresu

I když se jedná o rekreační sport, neznamená to, že u joggingu nezáleží na technice běhu. Správná technika bývá problém většiny začátečníků. Pánev by měla být podsazená, trup vzpřímený a lehce nakloněný vpřed. Pokud si tento postoj budete udržovat, budete se vám běhat lépe. Paže mějte u těla, nepouštějte je příliš před hrudník a měly by se křížem střídat s pohyby nohou.  Příliš se na pohyby paží ale nesoustřeďte, nejlepší pohyb bývá právě ten přirozený a uvolněný. Špička by neměla vybočovat a udržovat se na stejné ose jako je trasa běhu. Se správnou technikou joggingu souvisí také správné tempo, to poznáte jednoduše tak, že můžete mluvit.

Oblečení stačí obyčejné, ale pokud to myslíte vážně, práci vám ulehčí oblečení chránící před vlhkostí a slunečními paprsky. Zásadní je, aby dobře odvádělo pot. Běžecké boty jsou klíčem úspěchu. Je dobré si vybrat kvalitní boty, které vás rozhodně nesmí tlačit.  

Pokud máte mírnou nadváhu, začněte joggovat podle výše psaných zásad bez obav. Pokud je však vaše nadváha vyšší a dlouhou dobu jste neprovozovali žádnou fyzickou aktivity, začínejte nejprve s rychlou chůzi, až budete mít sami pocit, že rychlá chůze už vám nestačí a můžete si troufnout jít dál, začněte pomalu běhat a střídejte běh a chůzi.

Kolik spálíte za hodinu kilojoulů?

Sport Hmotnost 60 kg Hmotnost 80 kg Hmotnost 100 kg
Chůze po rovině 4 km/hod 860 1150 1440
Běh 9 km/hod 2010 2680 3360
Jízda na kole 16 km/hod 1510 2010 2520
Aerobik intenzivní 2010 2680 3360
Tanec společenský (rychlý) 1360 1820 2280
Tenis 1760 2350 2940
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.