Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Lukáš Topinka - rozhovor

5. 3. 2010
Komentáře
Lukáš Topinka - rozhovor

Na úvod se nám prosím krátce představ:

Jmenuji se Lukáš Topinka, je mi 21 let, bydlím v Jihlavě a věnoval jsem se 4 roky kulturistice.

Kdy jsi začal pravidelně posilovat?

Pravidelně jsem začal cvičit až asi v 17 – 18 letech. Jinak jsem cvičil už asi od 15, ale to byl nepravidelný trénink a hlavně technicky špatný trénink.

Věnoval ses předtím nějakému jinému sportu?

Ano, věnoval jsem se lednímu hokeji asi 2 roky, ale z finančních důvodů jsem musel skončit. Pak jsem se dal na Judo, které jsem dělal asi také 2 roky, ale přestalo mě bavit a měl jsem neustále nějaká zranění tak jsem přešel k cvičení a už u toho zůstal.

Kdy ses zúčastnil první soutěže v kulturistice?

Bylo to 28.5. 2006 v Bystřici nad Pernštejnem a bylo to mistrovství Moravy a Slezska

Můžeš nám krátce představit své výsledky?

2006 mistrovství Moravy 1.místo

2006 mistrovství ČR 1. místo + absolutní vítěz

2006 mistrovství světa 2.místo

2007 mistrovství ČR 1.místo + absolutní vítěz

2007 mistrovství Evropy 1.místo

2008 mistrovství světa 1.místo

2009 mistrovství světa 1.místo

Kdo ti pomáhá v přípravě na soutěže?

Připravoval jsem se na všechny soutěže sám, až na první soutěž to mi radil Marek Schwarz. Jinak jsem měl 3 sponzory, kteří mi strašně moc pomohli a těm moc děkuji. Je to Marc Ziegler (sizeandsymmetry.com), který mi pomáhal finančně, Bára Benešová ( all stars), která mi dala spousty doplňků výživy té nejlepší kvality a v neposlední řadě společnost Corbada a.s. tato developerská společnost mi pomáhala také finančně. No a samozřejmě přítelkyně a moje celá rodina. Všem těmto ještě jednou děkuji…

Jak vypadá tvůj trénink v soutěžním a mimosoutěžním období?

V objemu trénuji 4‑5x do týdne a cvičím základní cviky s většími váhami kolem 6‑8 opakování. Trénink mi trvá do 70 minut. V dietě cvičím 7x týdně, před blížící se soutěží dvoufázově až třífázově. Trénink mi trvá do 40 minut. Cvičím vždy jeden až dva základní cviky pro udržení hmoty a pak už cvičím izolované a kladkové…

Zařazuješ aerobní aktivity, jak často v objemu/dietě?

Ano, aerobní aktivitu zařazuji v dietě a to ráno na lačno každý den, většinou 50 minut na cyklotrenažeru. V objemu aerobní činnost nedělám vůbec.

Jaké je tvé oblíbené jídlo a pití a největší jídelní prohřešek příp. jídelní rekord?

Oblíbené jídlo je bezesporu maso, jsem masožrout po tátovi, pití mi chutná kola a nebo obyčejná jemně perlivá voda. Ze špatných jídel to jsou čokolády a nejraději mám milky.

Jaké zásady dodržuješ v objemovém období ohledně stravy?

I v objemu se snažím jíst kvalitně a dodržuji především dostatečný přísun bílkovin a kvalitních sacharidů. Bílkoviny beru z kuřecího a hovězího masa, proteinových koncentrátů, tvarohů, vajec, mléka a sýrů. Snažím se přijmout denně alespoň 2g/kg  bílkovin. Sacharidy čerpám hlavně z rýže,ovesných vloček, racio chlebíků a těstovin. V objemu jím klidně až 8g /kg sacharidů. Dále taky lpím abych každé 2 hodiny něco snědl, protože pravidelná strava je to nejdůležitější…

Jaké používáš doplňky stravy v objemovce?

Gainer, protein, kloubní výživu a vitamíny.

Jaké zásady dodržuješ v předsoutěžním období ohledně stravy a jaké používáš

doplňky výživy?

Řídím se heslem: Porušíš, prohraješ! Dodržuji vše striktně a dieta je jenom na mase a rýži a to ještě v omezeném množství. Zařazuji sacharidové vlny a tím se lépe zbavuji tělesného tuku. Používám: spalovače tuku, aminokyseliny, BCAA, vitamíny a minerály.

I po skončení své kariéry jsi velmi aktivní, co plánuješ do budoucna poli profesním?

Mám spoustu nápadů i nabídek, ale zatím si vše nechám pro sebe. Každopádně se chci pohybovat kolem kulturistiky a tohoto životního stylu.

Cvičíš ve fitku v Jihlavě, pomáháš také někomu v přípravě a jak je na tom Jihlava v přístupu ke kulturistice?

Ano cvičím ve studiu fines „M“ u Martina řády a pomáhám 2 klukům s přípravou na soutěž, jmenovitě Dalibor Závodský (dorost) a Jindřich Musil (junior). Myslím si že Jihlava a okolí má několik talentů jako je Michal Tosecký, Jaroslav Kraus, ty (Jan Caha), Tereza Navrkalová, Iveta Munduchová a další…Dále jsou v Jihlavě výborný silový trojbojaři: David Lupač a  Tomáš Šárik. Takže si myslím, že Jihlava je v tomto ohledu opravdu na špici…

Co děláš ve volném čase?

Ve volném čase rád jím a dělám si rád dobré maso, válím se a odpočívám u internetu

Chceš něco vzkázat našim čtenářům?

Nechci nikoho poučovat, ale je důležité si uvědomit, že kulturistika je sport, ve kterém je potřeba velké trpělivosti, správného přístupu a 100% oddanosti. Takže cvičte tvrdě, kvalitně se stravujte, dostatečně odpočívejte, přemýšlejte hlavou a věřte, že výsledky se dostaví….

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.