15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání

Komentáře
2
15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Máte sedavou práci, snažíte se hubnout a pořád to nejde? Sedět několik hodin v kanceláři na kondici opravdu moc nepřidá. Ba naopak. V kombinaci se špatnou životosprávou se ze sedavé práce stává strašák pro naše zdraví i postavu. 

Pokud nechcete překopat svůj život, nezbývá nic jiného, než se s tím poprat. Shození přebytečných kilogramů vám přinese celou řadu benefitů, kdy se budete cítit lépe, vypadat lépe a zvýší se jak váš pracovní, tak i fyzický výkon. A to za to stojí, ne?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co se doopravdy podílí na nadbytečných kilech – není to tak černé, jak se zdá.
  • Kde v jídelníčku nejčastěji chybujeme.
  • Jak do svého jídelníčku vnést více systému.
  • Jak zatočit s nedostatečným a nevhodně zvoleným pitným režimem.
  • Tipy, jak zvýšit pohybovou aktivitu i v hektických dnech.

1. Klíčem k úspěchu je správně nastavený příjem energie. Jak na to?

Sedavé zaměstnání není žádná tragédie a hubnutí nám pouze znepříjemňuje, nikoliv znemožňuje. Prvně je zapotřebí přizpůsobit příjem energie jejímu výdeji a dostat se do kalorického deficitu, protože nám typicky tolik chybí pohyb (výdej) a příjem energie je příliš vysoký.

Takový truhlář nebo zedník si při své práci zaručeně zamaká více, než když je vaším jediným sportem pohyb prstů po klávesnici. K tomu si přičtěte pokroucená zápěstí, shrbená záda a na přebytečná kila a zdravotní problémy je zaděláno. Většinou vždy stačí nahradit část přílohy zeleninou a správně si poskládat svůj celkový denní talíř.

2. Veďte si záznamy jídelníčku. Možná zjistíte, že jíte více, než si myslíte...

Tímto vždy začíná má konzultace s klienty. Nelžete sami sobě. V tomto případě rozhodně neplatí, že "co kalorické tabulky nebo papír nevidí, postavu nebolí." Poctivě si zapisujte opravdu všechno. I tu čokoládu nebo lžíci arašídového másla či "zdravější lattéčko" ze sójového mléka. 

Dobře vedené záznamy stravy jsou dobrým pomocníkem k uvědomění si svých stravovacích chyb. Vše si zapisujte minimálně po dobu jednoho týdne, včetně víkendu. Skladba víkendového jídelníčku je totiž často úplně jiná. Přes týden se "držíte" a o víkendu si za odměnu dopřejete něco navíc. I to může být jedna z příčin vašich nezdarů. 

Týdenní příjem energie může být klidně o 3 000 kcal vyšší, než jsou vaše skromné odhady. A to už zabolí. Na začátek je dobré si vštípit pár základních rad, jak začít zdravě jíst. Pokud chyby vidíte, ale nedokážete si s nimi sami poradit, je čas na návštěvu nutričního terapeuta, který vás dále nasměruje a poradí.

15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání

3. Jezte více za méně kalorií. Nebojte, není to sen, opravdu to jde

Snažte se jíst kvalitně a lépe, ne méně. Objem jídla totiž není to samé jako snědené kalorie. Takový bezlepkový raw dort má více kalorií než plný talíř grilovaného kuřete, brambor či rýže a zeleninového salátu. Potraviny, které se tváří "zdravě", mají často hodně kalorií.

Energetická denzita (hustota) je množství energie na objem stravy. Čím více vody potravina má, tím je denzita nižší. Zelenina, která by měla tvořit významnou část jídelníčku, má nízkou energetickou denzitu, a naopak fast foodová jídla mají vysokou energetickou denzitu, a přispívají tak ke vzniku obezity a nadváhy.

Přemýšlejte o velikosti porcí a nepřejídejte se. S tím může pomoci menší talíř, ze kterého jíte. Po velké porci vhodně i nevhodně sestaveného oběda energií zrovna neoplýváte a jste zralí spíše na gaučing. Trávení je proces, který vyžaduje přesun krve do trávicího systému z jiných orgánů včetně mozku. Nezatěžujte se více, než je nutné. Díky lepší skladbě a menším porcím jídla budete více fresh a plní energie do dalších pracovních povinností. 

  • Využít můžete i nízkokalorické přílohy, jako je rýže nebo těstoviny od firmy Slim Pasta. Další varianty nízkokalorických příloh najdete také od značky Miyata.

4. Bez kvalitního paliva to nejde, dejte sbohem junk foodu a sladkým limonádám

Představte si svoje tělo jako auto. Pokud mu nedáte potřebné palivo, nepojede. Bez energie nedokážete nic, natož proměňovat skvělé nápady v realitu. Ve svém stravování se snažte hledat zlatou střední cestu, nechtějte být dokonalí a příliš striktní. To je z mého pohledu častá chyba a většinou mají takové jídelníčky rychlé konce.

Alespoň z 80 % stavte jídelníček na nezpracovaných potravinách, jako jsou celozrnné produkty, ovoce, zelenina, luštěniny, minimálně zpracované maso a neslazené mléčné výrobky. Tzv. ultrazpracované potraviny co nejvíce omezte, mezi ně se řadí brambůrky, sušenky, slazené nápoje, bílé pečivo, uzeniny, tučné a sladké mléčné výrobky apod.

Chuťově jsou sice atraktivní, ale nezasytí a obsahují spoustu kalorií. O svém jídelníčku bychom měli přemýšlet v širších souvislostech, protože "být zdravý" není jen o štíhlosti a o tom, jestli se zrovna trefím do svých maker a je mi vlastně jedno, jak to udělám.

5. Osvojte si kouzlo "tří P:" Připravenost, promýšlení, příprava

Podle mého jsou tyto tři "P" základem každého úspěchu. Začíná to už u správného nákupu, vybavené spíže a lednice. Možná se vám to ze začátku bude zdát otravné, ale v náročnějších dnech to oceníte. Co si do práce přinesete, to tam budete mít a to taky sníte. Připravujte si krabičky, na kterých si pochutnáte a budete se na ně těšit. Není ani od věci mít nějaké ty varianty pro případ nouze, vhodná proteinová tyčinka nebo protein vás kolikrát můžou zachránit od jisté smrti hladem.

Co by mělo být na poledním talíři podle perfektního scénáře?  

  1. bílkoviny v podobě masa, tofu (nebo jiných rostlinných náhražek masa), vejce či různé druhy luštěnin
  2. komplexní sacharidy v podobě rýže, těstovin, brambor, kuskusu, může být i pečivo
  3. tuk už je v naprosté většině případů v jídle skrytý, proto bychom jim měli šetřit na další úpravu

Ideálně si svůj oběd noste, máte větší přehled o použitých surovinách. U mnoha mých klientů jsou polední "meníčka" právě největším problémem celého jídelníčku a mohou poslat k ledu celou snahu. Porce jsou příliš velké, jídlo je nevhodně složené (chybí bílkoviny, jídla jsou smažená…) a často je na přípravu použito zbytečné množství tuku.

15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání

6. Mějte v jídelníčku systém, který vyhovuje vám, a nejezte jen podle svých vzorů

Dávno víme, že pro vysněnou postavu není nutné jíst 6x denně. Vždy vycházejte ze svých pocitů, každému prostě vyhovuje něco jiného. Někdo má rád větší porce, a proto rozloží svůj denní příjem do tří jídel, a dalšímu vyhovují častěji menší porce. Musíme si ale uvědomit, že součet přijaté energie je stále stejný a adekvátní našim cílům a potřebám.

7. Neuzobávejte a zapomeňte na jídlo při práci

Aaaale, dvě sušenky k odpolednímu kafíčku ještě nikomu neublížily. Kolik to je sušenek za týden, za měsíc, za rok...? Pokud je to možné, jezte ucelené a plnohodnotné chody. Když máte potřebu svačit, tak svačte. Nenahrazujte ale jídlo zobáním čokoládky nebo sušenek. Přesně takové potraviny mají v malém objemu hodně kalorií a ani vás příliš nezasytí. 

Oříšky jsou zdravé, o tom žádná, ale takový stogramový pytlík kešu oříšků má stejné množství energie jako oběd v podobě talíře celozrnných těstovin s tuňákem a rajčatovou omáčkou. Jezte uvědoměle a nepracujte při tom. Na svoje jídlo si vždy udělejte čas. Stačí i deset minut, odpočinete si a naberete síly na další práci.

8. Kolik tekutin musíte vypít a proč vlastně?

Na každý kilogram tělesné hmotnosti pijte alespoň 30–45 ml tekutin. Univerzální 2 litry neplatí pro každého stejně. Při sportu a horkém letním počasí by to mělo být ještě více. Vodu jen nepijeme, ale i jíme jako součást zeleniny, ovoce, polévek nebo mléčných výrobků.

Už lehká ztráta tekutin (1–3 % tělesné hmotnosti) se může projevit pocitem únavy, bolestí hlavy a poklesem produktivity, nemluvě o negativním vlivu dehydratace na sportovní výkon.

9. Víte, že pijete málo. Co s tím dělat a jak pít více?

Pít bychom měli rovnoměrně po celý den, ne nárazově. Pomoci může džbán či barel, který postavíte na pracovní stůl a budete ho mít na očích. Hodit se může taky mobilní aplikace, která vás v pravidelných intervalech hlasitým šplouchnutím upozorní, že byste se měli napít. Budete se cítit svěže a ledviny vám také poděkují.

10. Pozor na skryté kalorie v nápojích. Jejich množství vás může nepříjemně zaskočit

Pitný režim by měla tvořit čistá voda. Přidat do ní můžete citron, mátu nebo jiné bylinky. Zařadit můžete i různé druhy neslazených čajů. Cukr ve slazeném či doslazovaném pití dělá z nápoje zbytečný zdroj energie.

Pokud si vedete záznamy jídelníčku, je třeba započítat i nápoje. Nejeden letní drink ze Starbucks nabídky se šlehačkou, sirupem a další náloží cukru má více kalorií než plnohodnotná vyvážená večeře. 

Přece si můžete připravit svou ledovou kávu. Stačí si dát filtrovanou kávu s ledem nebo rozpustnou kávu s mlékem a ledem v shakeru. Získáte tak fajn osvěžení za minimum kalorií. Pozor dejte i na alkohol, který přirozeně také obsahuje velké množství energie.

11. Nezahánějte hlad neustálým popíjením kávy

Ano, taky miluji kávu. Káva ale nenahrazuje jídlo, což zvláště v kancelářích bývá velmi časté. Horní hranice rozumného množství přijatého kofeinu je 400 mg/den (nebo taky 5,7 mg/kg/den). To odpovídá asi 3–4 šálkům kávy. S kávou problém není, ale dávejte si pozor, co do ní přidáváte. Kalorie v cukru a tučném mléce nebo smetaně se s počtem vypité kávy zatraceně nastřádají.

15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání

12. Vyhledávejte jakoukoliv příležitost k pohybu, vaše postava se vám odvděčí

Slovo nejde pro nás neexistuje. Hledejte způsoby, jak se hýbat. Stejně jako budete plánovat svůj jídelníček, plánujte si i pohyb a najděte si na něj ve svém dni čas. Do práce na kole, pěšky nebo na bruslích? Skvělý nápad pro vaši figuru. Fajn je najít si parťáka, se kterým vás pohyb bude bavit a budete mít větší motivaci.

13. Zkuste sledovat počet kroků a dále jej každý den o něco navyšovat 

Navýšení množství kroků je nejjednodušší způsob, jak zvýšit pohybovou aktivitu, výdej energie a podpořit hubnutí. Můžete používat aplikaci ve svém telefonu, ten ale nenosíte všude s sebou. Přesnější bude sledování kroků pomocí náramku. 

Minimální hranicí je 10 000 kroků za den, což může být při sedavé práci docela oříšek. Choďte pěšky pokaždé, když to půjde. Vystupte o zastávku či dvě dříve než obvykle nebo se projděte cestou z práce. To mi po náročném pracovním dni pomáhá utřídit si myšlenky, práci nechat v práci a vyšší počet kroků je jen milým bonusem.

14. Při práci si dělejte pravidelně aktivní krátké pauzy

Pokud každou půlhodinku vstanete a krátce se protáhnete, bude se vám lépe pracovat. Ulevíte ztuhlé šíji, rozproudíte krev a pořádně se nadechnete. Stačí pouhá minuta, to přece není žádné zdržení. Klidně můžete přidat pár dřepů, zakružte rameny a udělejte pár úklonů.

15. Ignorujte výtahy a eskalátory a vyběhněte každý schod

Zkuste si říct, že vychytávky moderní doby jako výtahy a eskalátory prostě neexistují. Zatímco se ostatní vezou, vy se davu vyhněte a radši svižně vyběhněte schody.

Sestavte si vlastní jídelníček a inspirujte se stravovacím plánem Rózy

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Hubnutí při sedavém zaměstnání nemusí být tvrdým oříškem. Stačí na to jít chytře a třeba se řídit těmito jednoduchými radami. Den každého z nás má 24 hodin, většinu dne přirozeně spolkne práce a starost o rodinu, proto ani není prostor se zabývat zbytečnostmi, které vás k úspěchu nedovedou.

Postupujte systematicky, zaměřujte se vždy na ty nejzásadnější chyby. Krátkodobé nesmyslné diety či snad populární detoxy přenechte těm, kdo ještě tyto triky neprokoukli. Dlouhým sezením netrpí jenom postava, důsledky se týkají i zdraví. Pokud opravdu prosedíte celou pracovní dobu, zvážit byste měli i pořízení např. ergonomické židle, která je dlouhému sezení přizpůsobena. Ulevíte bolavým zádům a krční páteři.

Naše články o hubnutí celého těla, ale i vybraných částí těla vám pomohu s inspirací na cviky i jednoduché kroky, které dodržovat pro vysněnou postavu.

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Někdy si už myslíme, že vážně děláme všechno, co jde, abychom zhubli. Vždyť už si ani tu kaiserku nedáte, protože pečivo se přece nesmí! A ono to stejně nejde dolů. Kde teda může být chyba?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
Jak z hubnutí dostat maximum? S tímto přehledem objevíte úplně novou dimenzi hubnutí a kila se budou ztrácet téměř sama!
Jak na krabičkování: 6 tipů, které vám pomůžou do začátku
Jak na krabičkování: 6 tipů, které vám pomůžou do začátku
Krabičkování nabízí jedinečný a efektivní způsob, jak si udržet kontrolu nad stravováním a ještě ke všemu ušetřit peníze i čas. Proto pro vás máme 6 tipů, díky kterým si celý proces maximálně zjednodušíte.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
10 tipů, jak se nepřejídat. Příběh vyléčeného jedlíka
10 tipů, jak se nepřejídat. Příběh vyléčeného jedlíka
Jak se vymanit z kruhu emočního přejídání? Máme pro vás 10 rad, se kterými to zvládne každý!
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
10 000 kroků denně: je nezbytně nutné ujít každý den tolik?
10 000 kroků denně: je nezbytně nutné ujít každý den tolik?
Ze všech stran se na nás valí rady o tom, že bychom měli každý den nachodit 10 000 kroků. Je to prý potřeba k zachování kondice, ke kontrole hmotnosti a k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Je však toto pravidlo platné pro všechny stejně?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?