Vitamín B12

Jiří Tkadlčík
Jiří Tkadlčík před 10 lety
Vitamín B12

B12, vitamin

VITAMÍN B12

Chemicky kyanokobalamin, je vitamín rozpustný ve vodě a proto je jím prakticky nemožné se předávkovat. Na co je vlastně B12 dobrá? V těle je nezbytná pro správnou funkci nervového systému a podílí se také na tvorbě krve.Hlavním zdrojem tohoto vitamínu v potravě jsou živočišné produkty jako vejce, mléko, maso a vnitřnosti. Jistě jste si všimli, že je obsažen v živočišných produktech a proto bývá velkým strašákem u veganů, vegetariánu a musí být přísně kontrolován. Denní dávka tohoto vitamínu je pouhé3 miligramy-  což je pro cvičícího člověka žalostně málo.

B12 a cvičení

Pojďme se podívat na význam B12tky pro cvičícího člověka. Co nám může vlastně nabídnout? Vitamín B12 prokazatelně zvyšuje množství erytrocytů (červených krvinek) což ocení hlavně ti, kteří často provozují aerobní cvičení, nebo dělají aktivněnapříklad cyklistiku, či běhy. Pro kulturisty je velice zajímavá další vlastnost tohoto vitamínu. A to, že vás tento vitamín dokonale ,,rozežere,, po aplikaci B12tky vás bude jídlo přitahovat ještě více než doposud-což se hodí především pro těžce nabírající jedince. Některé výzkumy také uvádí, že po aplikaci tohoto vitamínu došlo ke zlepšení akné, toto je ale značně diskutabilní, je to ryze individuální záležitost.

vitamin B12

Aplikace

Při orální aplikaci (rozuměj, spolkneš tabletku) se velká část vitamínu nevstřebá, proto je potřeba

dávku podávat intramuskulárně (jehlou do svalu, nejlépe hýždí)

Při takovéto aplikaci jsou podávány megadávky vitamínu (300-1000miligramů) po dobu asi 6 týdnů a v dávkování1 až 3 injekce týdně.

Názor autora

B12tka je dobrý doplněk pro lepší regeneraci, a také jistě pomůže, pokud se věnujete nějakému sportu, kde je zapotřebí aerobní kondice. Avšak pamatujte je to jen vitamín a hlavní starost byste měli věnovat nejprve stravě a až potom doplňkům všeobecně.

Poděkuj autorovi
1
Přidej se k 35 000 odběratelů
Jednou týdně ti pošleme výběr těch nejlepších článků.
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________