MusclePharm Re-Con - Recenze po-tréninkového přípravku

Michal Hubík
Michal Hubík před 7 lety
16 minut čtení
MusclePharm Re-Con - Recenze po-tréninkového přípravku

Re-con amerického výrobce, společnosti Musclepharm, řadíme do u nás poměrně nové kategorie suplementačních přípravků. Jedná o tzv. post- workouty, které se, jak již samotný anglický název definuje, užívají zejména po tréninku za primárním účelem nastartování regeneračních procesů organismu po fyzicky náročném výkonu.  Vzhledem k tomu, že jsme si před časem vzali již dva výrobky Musclepharm pod drobnohled (protein Combat a pre-workout Assault) přistoupili jsme i díky četným žádostem z řad našich čtenářů k spracování recenze na Re-Con.

K  odbornému rozboru zejména z hlediska složení, ale i po funkční stránce, jsme si tentokrát přizvali na pomoc MUDr. Matěje Markvarta, který Re-con dopodrobna popsal v následujícím textu.

Složení očima MUDr. Matěje Markvarta

Uváděné složení na 1 dávku Re-Con tj. 40g je následující:

  • 7g glutaminu
  • 6g esenciálních aminokyselin
  • 6g BCAA
  • 3 zdroje specifických sacharidů (zásoba energie, rychlejší zotavení)
  • bylinné extrakty a fytochemikálie (antioxidační ochrana proti působení volných radikálů, posílení imunity, detoxifikace buněk, odstranění metabolického odpadu)
  • specifické komponenty na potlačení učinků stresového hormonu kortisolu

MusclePharm Re-Con - recenze

Už vzhledem k tomu, že polovinu dávky tvoří aminokyseliny, je jasné, že Re-Con je zamířen zejména na silové sportovce, u nichž má navýšením aminokyselinového profilu nastartovat intenzivní regeneraci a anabolické děje. Aminokyselinami obecně je Re-Con vybaven výborně. Po této stránce je schopen plnit beze zbytku úlohu prostředku na obnovu těžkým silovým tréninkem poškozených svalů. Nechybí arginin a citrulin, dvě důležité aminokyseliny uplatňující se v tvorbě oxidu dusnatého způsobujícího vasodilataci, lepší prokrvení a tím pádem lepší zásobení svalů kyslíkem a energetickými substráty.


BCAA zde obsažené poslouží jako pro svaly důležitý zdroj energie, jejich množství je poměrně vysoké, podobně je to s glutaminem, který krom energie poskytne i stavební materiál pro budování svalové hmoty.


Sacharidy jsou zastoupeny dextrózou, tedy jednoduchým sacharidem, který není třeba nijak trávit, ale přestupuje přímo do krve a z krve do svalových buněk, jde o primární zdroj energie pro svaly a pro kvalitní regeneraci je nezbytný.

Glukózové polymery jsou pro regeneraci další důležitou složkou. Jsou to složitější cukry, jejichž úloha zde spočívá v udržení stabilní hladiny glykemie po delší dobu a zamezení jejím výkyvům.

Otázkou zůstává smysl inulinu – inulin je ve své podstatě vláknina, tudíž polysacharid, který člověk nedokáže efektivně využít, neboť obsahuje vazby, k jejichž štěpení nemá lidské tělo potřebnou enzymatickou výbavu. Ten, co se vstřebá, se povětšinu beze změny vyloučí močí. V regeneraci inulin nijak znatelně nepomůže, na druhou stranu ani neuškodí.

Ostaní látky – vitamíny A a E se uplatňují jako antioxidanty, protože fyzická zátěž znamená oxidační stres, je jejich přítomnost žádoucí.


Látky na potlačení kortizolu
a podobně – význam a účinek velmi nejistý. Pro zajímavost – zvýšenou produkci kortizolu vyvolává spíše trénink vytrvalostního charakteru, zatímco silový trénink stimuluje v tomto ohledu převážně produkci anabolického hormonu testosteronu.


Jednoznačně mi tu chybí přítomnost kreatinu, výměna části BCAA a části glutaminu za 5g čistého kreatinu by bylo pro regeneraci mnohem výhodnější. Protože zatímco aminokyseliny tělo musí upravovat, kreatin jde přímo do svalových buněk a okamžitě hradí energetické ztráty, v silovém tréninku je to sloučenina těžko nahraditelná, chce-li člověk podávat vysoké výkony.

MusclePharm Re-Con - recenze

Chuť

V době mého testování byla na našem trhu dostupná pouze jediná příchuť a to ovocný punč. Mnoha uživateli zatracovaný mix „tutti frutti“ se ale nekoná. Chuť je vyvážená a bez jakýchkoliv obtíží jasně definovatelná jako ovocný punč. Trochu mi však vadila opravdu dost sladká chuť Re-Conu. S tím jsem ale po zkušenostech s dalšími výrobku Musclepharm tak nějak počítal. Tomuto faktu stačilo přizpůsobit ředění jedné dávky zvýšeným množstvím vody (volil jsem rozmezí 350-400ml). Pokud bych měl porovnávat chuť Re-Conu se suplementy podobného určení a charakteru (Amino X od BSN, Revive od MVP nebo 3R od Fitness Authority) řadil bych Re-Con blízko k vrcholu v tomto srovnání. Vyzdvihl bych zejména příjemnou vůni.

Stravitelnost

Osobně jsem Re-con používal ihned po ukončení tréninku v posilovně a se stravitelností jsem nezaznamenal sebemenší problémy. Určitě ale doporučím již zmiňované vyšší ředění, než doporučuje výrobce. Důvodem je však pouze dle mého názoru lepší chuť.

Účinek

Jelikož Re-con patří do poměrně dost úzkého segmentu po-tréninkových nápojů, těžko lze jeho účinek s něčím srovnávat. Samozřejmě se nabízí suplementace klasickými BCAA v rúzných poměrech, nebo l-glutamin. To co však dělá post-workout produkty jedinečnými je právě ten uvnitř dózy ukrytý premix všech složek dohromady.

MusclePharm Re-Con - recenze

Vlastní zkušenosti s užíváním Re-Conu

Mgr. Honza Kern

Re-con, jsem užíval cca 4-5x týdně po silovém tréninku v posilovně bez jakýchkoliv aerobních aktivit při délce tréninku 50-60 minut. Po celou dobu testování jsem jej dávkoval výhradně ihned po skončení tréninku jako jedinou po-tréninkovou suplementaci. Upustil jsem od gainerů a proteinů, na které jsem byl zvyklý a zařadil je až cca hodinu po ukončení tréninku. Obával jsem se hladu a pocitu vyčerpání, nicméně nic takového mě ani jednou nepotkalo.


Funkčnost hodnotím jednoznačně kladně. Vzhledem k docela vysoké frekvenci tréninků a řekl bych i poměrně slušné silové zátěži, jsem se suplementací Re-Conem spokojený. Nevzpomínám si, že by mě vůbec někdy během jeho používání bolela některá svalová partie tak, že bych nemohl chodit nebo zvednout paže, jak tomu běžně bývá :-). Neměl jsem ani problém absolvovat během 12 hodin 2 tréninky v podobě pozdně večerního a brzkého ranního.

MUDr. Matěj Markvart

(pozn. redakce: Matěj testoval Re-con za pomocí dalších dvou kolegů)
Hned ze začátku bych chtěl podotknout, že 3 lidé ze tří (pomineme-li samozřejmě fakt, že skupinka tří není reprezentativní vzorek) měli tentýž postřeh: dodejte k Reconu 5g kreatinu a teprve tehdy získáte plně a znatelně účinný regenerační přípravek. Tohle je myslím jasný návod pro všechny, kteří z regenerace chtějí dostat maximum.


Co se po použití Reconu změnilo? Došlo k oslabení bolesti svalů po tréninku. (pozn. potréninková bolest svalů (výstižný je slovenský výraz svalovica) není čistě mechanického ani čistě metabolického původu, vzniká kombinací obou, proto suplementace „svalovku“ nedokáže nikdy kompletně odstranit, i kdyby člověk vypil elixír mládí :-) Nedá se říct, že by se Reconu povedlo bolest eliminovat, ale vjem bolesti přešel do charakteru spíše mírného napětí, které mizelo se zahřátím svalů na provozní teplotu warm-upem na začátku tréninkové jednotky a tudíž bylo možné další den cvičit „jakoby nic“. Na tom se podílí druhý pozorovaný efekt – svaly nebyly den poté tolik „utahané“. Znáte jistě pocit, kdy vstanete další den po náročném tréninku (obzvláště pokud byl třetím v řadě) a nic se vám nechce a cítíte se trochu slabí a trochu rozlámaní – tak tohle po Reconu mizí. Člověk se probudí a sotva se tělo trochu rozhýbe (stačí pět, deset minut běžného ranního provozu), cítíte se dobře, opravdu dobře na to, že podstupujete intenzivní tréninkovou zátěž.


Dalo by se říci, že efekt Reconu se přímo odvíjí od tréninkové zátěže. Zatímco při cvičení s rozestupy dvou, tří dnů je efekt na hranici rozpoznatelnosti, při zátěži naskládané více za sebou je efekt tím znatelnější, čím více cvičíme. Tělo se dá po Re-Conu o něco rychleji do kupy a člověk tak dokáže cvičit pět, šest dnů po sobě, přičemž maximum efektu pozná v posledních dvou dnech, kdy trénink stále nezvykle dobře snáší a v následném dni volna, kdy jej překvapivě nic extrémně nebolí a nepřipadá si jak protažený mlýnkem na maso. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že takto intenzivní trénink představuje omezení pro růst svalů (tělo buď cvičí nebo regeneruje=roste), tudíž bodybuilder těžko kdy využije plný potenciál, který Re-con nabízí. Ideální sporty pro Recon budou ty vyžadující sílu, výbušnost a také jistý podíl vytrvalosti (typicky např. hokej).


Druhá věc, se kterou musíme počítat, je, že Re-con je produkt určený pro použití synergicky s dalšími suplementy a jeho samostané užívání nemůže nikdy přinést takový účinek, jako jeho vhodné zakombinování do suplementačního plánu.

Re-con byl používán ve schématu preworkout -> trénink -> Recon + gainer / Recon + protein + kreatin. Tréninky absolvované s Reconem byly předtím absolvovány ve stejné tréninkové zátěži a stejném suplementačním schématu bez tohoto produktu, tudíž jsme měli určitou možnost srovnání. Produkt byl testován v posilovně, při silovém MTB tréninku a při hokejovém tréninku, v jednotlivém zatížení i několikadenním zatížení sériovém.


Vzhledem k počtu testujících, délce a podmínkách testu se výsledky nedají považovat za univerzálně aplikovatelné na kohokoli, kdo produkt použije, námi pozorované účinky však byly poměrně výrazné a dá se tedy předpokládat, že produkt bude při podobné zátěži fungovat obdobně.

MusclePharm Re-Con - recenze

Michal Hubík

V první řadě bych se chtěl vyjádřit k některým z výše zmíněných bodů Honzy a Matěje. Inulin, je pokud vím, rozpustná vláknina, které lze přisoudit prebiotické účinky (podpora správné funkce mikroflóry ve střevech). Měl by tedy dle mého názoru podpořit stravitelnost Re-Conu. Inulin se také používá jako nízkoenergetické sladidlo nejen v běžných potravinách ale pravidelně právě v doplňcích stravy.


Dalším bodem je vytýkaná absence kreatinu. Osobně vyznávám názor, že suplementace kreatin monohydrátem není závislá na denní době, kdy ho požijete. Jakmile si tělo projde prvotní fází nasycení, která by měla trvat okolo 2-4 dní (ani při ní není potřeba brát více jak 5g denně), tak tato zvýšená hladina by měla být, pakliže dodáváte denně pravidelně oněch 5g, i nadále stabilní. Nezáleží však na tom v jakou denní dobu a s čím kreatin požijete. S tím souvisí i ony „transportní systémy“ které pokládám také spíše za výmysl, než funkčně potvrzený fakt, ale to jsme již trochu někde jinde.


Abyste navíc plně využili funkci Re-Conu, je doporučován (láká mě dokonce použít slovo podmíněn) v kombinaci právě s před-tréninkovým přípravkem Assault stejného výrobce, který (mimo jiné) onu denní dávku 5g kreatinu obsahuje. Otázkou pak je, jestli skutečně suplementace 5g kreatinu po výkonu, když si dáte 5g před, má ony podpůrné regenerační účinky.


Já osobně jsem si vzal na zkoušku pouze malé balení Re-Conu v příchuti vodní meloun. Jeho chuť mi popravdě nepřišla nic moc, resp. čekal jsem od MusclePharm lepší práci potravinářů. Sladký je skutečně pořádně, ale stačí ho více naředit a je po problému. Nejinak tomu bylo i u Assaultu, ten mi ale přišel v příchuti mango/pomeranč daleko lepší jak melounový Re-Con. Je třeba ale dodat, že nejde o žádný nepitelný patok, což pořád bývá bohužel poměrně obvyklým jevem v segmentu těchto rozpustných suplementů podobných složením.


Co se týče rozpustnosti, jak už chválil Honza, ani já neměl problém. Veškeré látky jsou zpracované do velmi jemné sypké podoby, která pomáhá okamžitému a kvalitnímu rozpuštění.


K funkci Re-Conu mohu říct následující. Vzhledem k tomu, že se posilovna stala mou téměř (když čas dovolí) denní rutinou i moje tělo se tomuto režimu přizpůsobilo zrychlenou regenerací. Osobně ctím spíše teorie pozitivního vlivu častější svalové zátěže, než zařazení odpočinkových dnů/dne po každém výkonu. Při užívání Re-Conu jsem si však všiml jednoho pro mě překvapivého jevu a tím je jakoby zvýšená plnost a snad i objem svalů po tréninku. I mě samotnému to zní jako fantasmagorie, ale skutečně jsem si dle mých vlastních praktických zkušeností jist, že s Re-Conem mi vydrželo napumpování po tréninku daleko déle, než tomu bylo a je, bez něj.


Re-Con doporučuji hlavně skutečně výkonnostním sportovcům i lidem, kteří mají problémy s regenerací. Těm co nemají, doporučuji kombinaci s Assaultem, protože s tím se v posilovně dokážete zničit v takové míře, že budete za intenzivní po-tréninkovou výživu v podobě Re-Conu opravdu vděční.

MusclePharm Re-Con - recenze

Verdikt a závěr

Jak jsem již psal je docela těžké Re-con srovnávat, protože jednoduše není dostatek suplementů v kategorii komplexní po-tréninkové výživy. Rozhodně ho ale lze doporučit, obzvláště pokud cítíte zvýšenou potřebu regenerace. Stejně tak ho lze doporučit v případě, že nechcete řešit co, kdy a jak po tréninku užívat. Re-Con je dobře sestavený komplex účinných látek a živin, jejichž funkce podpory potréninkové regenerace je nezpochybnitelná.

Dodatek k verdiktu: Re-Con je také za současnou internetovou cenu ekonomicky výhodnou volbou, stejně jako jeho „brácha“ MusclePharm Assault. Sestavení tohoto komplexu zvlášť by vás jednak vyšlo dráž. Manipulace s tolika pixlami najednou není jednak nic pohodlného a dávkování budete bez použití laboratorní váhy jen těžko odměrkami/lžičkami měřit (hmotnost sypkých forem se může díky hustotě měnit, proto neznamená, že odměrka, která má v jednom přípravku 5g, má tu samou hmotnost v jiném).

autoři textu: Jan Kern a Michal Hubík

MusclePharm Re-Con - recenze

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
MusclePharm Re-Con

Složení: Slušně poskládaný komplex prokazatelně funkčních látek podporující regeneraci. K dokonalosti chybí jen kreatin pro podporu regenerace.

9/10

Chuť:

Ovocný punč drží výrobcem vysoce nastavený standard. Na přípravek podobného charakteru velmi dobrá chuť i vůně. Dle mého názoru je ale nutné ředění vyšším množstvím vody.

9/10
Stravitelnost: Bez připomínek. 10/10
Účinnost: O funkčnosti produktu není pochyb, ostatně je složený z jednotlivých složek určených k regeneraci ve funkčně ověřených dávkách již při základním dávkování doporučeném výrobcem. Jeho účinky však můžete i nemusíte přímo pocítit. 8/10
Efektivita: Re-con je ve svém určení efektivní zejména pro všechny s potřebou podpořit po-tréninkovou regeneraci. Má potenciál pomoci s častějším provozováním silových či jiných výkonnostních aktivit. Re-Con může pomoci růstu či udržení svalové hmoty v závislosti na specifickém stylu tréninku/aktivitě, stravě a vhodné doplňkové suplementaci. 9/10
Poměr cena/užitná hodnota: Vzhledem k vysokému obsahu účinných látek (7g glutaminu, 6g esenciálních aminokyselin, 6g BCAA, 3 zdroje specifických sacharidů) se jedná o ekonomické a ve své jednoduchosti pohodlné řešení po-tréninkové suplementace. 9/10
Celkem 9/10
silver award - musclepharm recon MusclePharm Re-Con - final verdict
VÝHODY A NEVÝHODY
MusclePharm Re-Con
Klady [ + ] Zápory [ - ]
+ stravitelnost - velmi sladký (je třeba ředit vyšším množstvím vody)
+ chuť - absence kreatinu, který by mohl pomoci k lepší regeneraci
+ rozpustnost  
+ slazen sukralózou  
+ vysoký obsah účinných látek  
+ dobrý poměr cena/úžitná hodnota  
Cena na internetu: 600g: 490,-Kč / 1200g: 779,- Kč

MusclePharm logo

Revasport.cz na aktin.cz

Děkujeme autorizovanému distributorovi pro střední Evropu - společnosti Revasport s.r.o. za zprostředkování produktu.

aktin.cz - internetový obchod se sportovní výživou, proteiny, spalovače tuků

Děkujeme našemu týmu partnerského eshopu za poskytnutí MusclePharm Re-Con k recenzi.

Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku