Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Letní FIT trénink

4. 7. 2012
Komentáře
Letní FIT trénink

Léto je nezadržitelně zde a s ním i dilema tréninku a navštěvování fitness center v parných letních dnech. V následujícím fitness programu z naší dílny se dozvíte, jak co nejlépe využít prázdninový čas k tomu, aby váš trénink byl efektivní a vy jste cítili, že i v létě na pláži, máte nad ostatními necvičícími navrch.

Letní FIT trénink

Jistě to znáte, letní aktivity odvádí vaši pozornost od cvičení a vy nejste schopni najít tu pravou motivaci do cvičení. Nebo byste naopak chtěli trénovat, ale vaše posilovna je často přes týden zavřená a vy byste stejně rádi podpořili svoji muskulaturu. Jistě máte na výběr z mnoha sportovních aktivit, které slunečné dny nabízejí. Proč ale i přes to nezlepšit svoji kondici a neposunout hranice své postavy opět dále k vysněnému cíli. Jistě vás může těšit také fakt, že pokud vyrazíte na plovárnu, mezi další milovníky teplého počasí, bude vaše tělo nepřehlédnutelné a jistě upoutá pozornost mnoha sportuchtivých jedinců.

Letní tréninkZásady tréninku

Nyní již k samotnému tréninku. Ač bychom vám zde mohli uvést hlavní zásady tréninku z didaktického a sportovního hlediska, neuděláme tak. Důvod je prostý, v tomto okamžiku byste zaklapli počítač a se znechucením odešli na první zahrádku nedalekého restauračního zařízení. To není naším cílem. Proto vám předkládáme konkrétní zásady s vysvětlením, které můžete aplikovat do praxe.

Délka tréninku – je rozhodujícím činitelem úspěchu. V jednoduchosti můžeme říct, že čím déle trénujete, tím máte lepší výsledky. Vždy se však v časovém rozložení tréninku dostanete do bodu, kdy nastává pravý opak, a sice trénink ztrácí na efektivitě, vaše výkonnost jde dolů a stejně tak ochabuje, nebo spíše katabolizuje svalová hmota. Délka tréninku je taky velmi podstatně spjata s teplotou okolního prostředí. V jednoduchosti se dá říct, že pokud trénujete v teplotě prostředí do 25°C nemusíte za předpokladu dostatečného pitného režimu délku svého tréninku omezovat.  Pokud trénujete do 30 °C, již byste si měli svůj trénink přizpůsobit a nezůstávat v neklimatizované posilovně déle jak 60 min. Teplota nad 30 °C je již extrémní, proto v této době nepřesahujte i se strečinkovou fází 45 min. tréninku. Dostatečně hydratujte svůj organismus.

Intenzita tato tréninková veličina je v mnohých směrech opakem objemu. Jednoduše se nedá dostatečně efektivně trénovat intenzivně s vysokým objemem tréninkové práce. Toho využijte i v tréninku v teplém počasí. Délka tréninku se snižuje, o to však více může být intenzita vyšší. V krátkých trénincích se nebojte využít rychlejší tempo a kratší pauzy. Právě to zajistít dostatečný stimul k tomu, aby mohly vaše svaly růst. Pauzy 30 s.

Cviky – nespoléhejte na kladky nebo cviky při kterých se pouze lehce zapotíte. Vy jdete do posilovny s tím, že přijdete, potrénujete a jdete domů. Musíte tedy čas v posilovně strávený využít velmi efektivně. Právě toho dosáhnete kombinovanými cviky. Na následující dva měsíce se vám stanou modlou kombinované cviky, které budou zatěžovat hlavní svalové partie a vytíží co nejvíce motorických jednotek. Podívejte se tedy po své posilovně, kde máte stojan na dřepy, velké činky a jednoručky. Budete je potřebovat.

Plavání

¨

Frekvence tréninků – a na závěr to nejhlavnější a důležité. Trénovat v posilovně budete pouze dvakrát, maximálně třikrát v týdnu. Další dvě tréninkové jednotky budete věnovat činnostem spojeným s počasím a pobytem venku. Není co vymýšlet, sportovní aktivity venku se prostě nabízejí a vy se nebojte jich využít.

V teplých měsících samozřejmě nezapomínejte na dostatečnou hydrataci. Pijte, pijte a pijte. Přijměte více jak 40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Ideálně až k 6 l denně.

Letní FIT trénink

V následujícím přehledu naleznete dva tréninky. Ten první (trénink 1) provádějte 2‑3x týdně vždy s odstupem minimálně jednoho dne odpočinku nebo s mezitréninkem označeným jako trénink 2.

Trénink č. 1 je koncipován jako silový trénink, navštěvujte posilovnu 2‑3x týdně.

Trénink č. 1
Cvik a série Opakování
Shyby s vlastní vahou 3 10
Benchpress na šikmé lavici 3 8
Tlaky ve stoji 3 8
Biceps s velkou činkou 2 10
Tricepsové kliky na bradlech 2 10
Dřepy 4 12
Zakopávání 2 10
Zkracovačky 3 20

Trénink č. 2 je zaměřen na funkčnost svalů. Z následující nabídky si vyberte ty kombinace aktivit, které jsou vám nejbližší, provádějte je v daném čase. Tato aktivita by měla probíhat 2x týdně.

Trénink č. 2
Sportovní aktivita
Běh / plavání - (45 min.)
Cyklistika / veslování (60 min.)
Beach volejbal / rekreační plavání (90 min.)
Běh / tenis ( 45 a 120 min.)

S tímto tréninkem můžete svoje letní snažení posunout opět o něco dále. Proč stagnovat a potácet se v tradiční letní apatii. Pomocí předchozího tréninku se vám podaří zlepšit svoji výkonnost, i aktuální výkon. I letní měsíce mohou být pro vaše tělo posunem a jistě může mít i pozitivní vliv na vaši postavu.

Letní trénink americký fotbalistů

zdroj: youtube.com
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.