Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Otoky nohou

7. 5. 2010
Komentáře
Otoky nohou

Otoky nohou – ano, opravdu se jedná o závažný problém, se kterým se setkává mnoho žen dnes a denně. Bojí se ukazovat svoje nohy a ukrývají je i přes parná dusna v dlouhých kalhotách. Ale opravdu je nutné tuto nepříjemnou chorobu takto zakrývat a nechat si jí znepříjemňovat život, nebo můžeme najít řešení? A pomoci tak zvláště ženám na cestě za jejich vysněnou postavou? Pojďme se podívat dále.

otoky nohouMnoho žen po celý život a zvláště pak v letních vedrech trápí otoky končetin. Objem kotníků se viditelně zvětší a někdy otoky zasahují až k prstům u nohou a postupují směrem nahoru k lýtkům. Uznávám pro mnoho žen je tento stav frustrující, jak ale vůbec tento problém vzniká?

Příčin může být mnoho, včetně projevů závažných onemocnění srdce, ledvin či hormonálních změn. Tyto otoky postihují zpravidla symetricky obě končetiny, a to bez doprovodných kožních změn. V tomto případě pacient musí být pod pozorným dohledem lékaře. Nejčastěji však jde o problém v žilním systému.

Až 40 % žen trápí křečové žíly neboli varixy. Nevzhledné žilní útvary v podkoží. Za horkého počasí však mohou nohy otéci i docela zdravým lidem, kteří dříve problémy neměli. Ohroženi jsou hlavně jedinci s nadváhou nebo ti, kteří bez pohybu dlouhou dobu stojí nebo sedí. Ne nadarmo se nazývá „nemocí prodavaček“. Zvláště rizikové jsou pak dlouhé cesty autobusem nebo letadlem.

Co tyto otoky způsobuje?

Jedná se o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky, bolest nebo pocit tíhy, tzv. „olověné nohy“. Otoky vzniklé snížením žilního nebo mízního odtoku postihují většinou pouze jednu končetinu a jsou následně provázeny kožními změnami. Měly bychom si také uvědomit, že nežádoucí vliv na stav našich nohou má také těsná a neprodyšná obuv.

otoky nohouJak otokům nohou předcházet?


Pokud je to možné, snažte se držet nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama. Vhodná je úlevová poloha ve formě lehu na zádech a vyzvednutí nohou nad tělo. Zkuste se aspoň každé dvě hodiny dle možností protáhnout a projít. Chůze podpoří krevní oběh v končetinách a tzv. svalová pumpa popožene krev zůstávající v dolních končetinách opět směrem k srdci.

Proti otékání nohou existují i jednoduché cviky jako např. opakované ohýbání nohou v kolenou – extenze kvadricepsů, kroužení kotníky a skrčování prstů, opakované zatínání a uvolňování lýtkového svalu. Zde pozor na křečové stavy, jistě nejsou nic příjemného.

Další možností jak zmírnit či odstranit otoky nohou jsou různé rehabilitační a regenerační postupy. Zde se jedná hlavně o masáže, a to jak manuální tak přístrojové. Velkou oblibu si nalezla také hydroterapie dříve provozovaná pouze v lázeňských zařízeních a rehabilitačních pracovištích. Dnes však již jsou tyto přístroje natolik dostupné, že vám mohou pomoci po vložení malých finančních prostředků i doma.

Pomoci může také střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách. Věřte, že i pár jednoduchých cviků pomůže zmírnit bolest a povzbudit krevní oběh nohou. Druhou zásadní věcí je dodržování pitného režimu, a to zvláště v letních měsících. Svou aktuální potřebu tekutin můžete vypočítat, jako svoji tělesnou hmotnost vynásobenou 40x. Vyjde vám tak číslo v ml/den. To je právě ten objem tekutiny, který byste měli přijmout. Dostatečný přísun tekutin pomáhá snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Nejvhodnějšími nápoji, které můžete použít ve svém pitném režimu, jsou lehce mineralizované vody, čistá voda z kohoutku, vývary, různé čaje. Rozhodně se však vyhýbejte tvrdému alkoholu, pivu a přemíře kávy!

Pro zmírnění otoků se v poslední době stále častěji osvědčují kombinované enzymové preparáty, které patří k vůbec nejúčinnějším protiotokovým lékům. K dostání jsou jak volně prodejné léky, tak po konzultaci s lékařem i léky na předpis. S užíváním je dobré začít již v ranném stádiu otoku a pokračovat až do jejich úplného vymizení. Pokud jsou však otoky příliš velké a nekonzultovali jste je dříve s lékařem, bude rozumné ho urychleně navštívit a vyloučit tak závažnější stavy vašeho organismu.

Otoky nohou jsou závažným problémem, o tom není sporu. Doufám, že jsem vám alespoň v krátkosti nastínil jejich problematiku a snad i pomohl s řešením těm, kteří již otoky trpí a snáší tak svůj osud v této nepříjemné nemoci.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!