Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Kalanetika - komplexně za zdravým tělem

Martina Vašáková
Martina Vašáková před 9 lety
Kalanetika - komplexně za zdravým tělem

Kalanetika je nenáročné cvičení zaručující celkové posílení a protažení celého těla, vyrovnání svalových dysbalancí, rehabilitaci bolestivých kloubů, zádového svalstva a páteře. Kalanetika se uvádí jako jediné cvičení, které může cvičit opravdu každý, neboť tělu pouze prospívá.

Kalanetika

Kalanetika je klidné cvičení, které zaručuje zpevnění, vytvarování a protažení celého těla. Díky této aktivitě se vyrovnávají svalové dysbalance a tělo se drží ve správném postoji. Kalanetika se cvičí ve statických polohách. Základem je opakování pohybů s malým rozsahem. Svaly se stahují a protahují zároveň, čímž se zvyšuje svalová pružnost a síla. Kalanetika se soustředí na všechny svaly těla, necvičí pouze jeden, ale vždy jednotlivé svalové skupiny postupně. Tím se stává účinným nástrojem pro citlivé vnímání svého těla, pro pochopení práce jednotlivých svalů. Díky lekcím kalanetiky se tak můžete naučit své tělo účinně ovládat ke správnému fungování i ve chvílích, kdy zrovna necvičíte.

Přesto, že byla kalanetika dříve hojně vyhledávanou aktivitou, dnes ji zastiňuje aerobik, pilates či power jóga. Oproti nim je kalanetika pomalejší a skládá se z malých plynulých pohybů, které se mnohokrát opakují. Není tu žádná choreografie a cviky jsou většinou jednoduché, ale vyžadují dokonalé provedení. I kalanetika má své různé variace jako např. slow body.

Proč si vybrat kalanetiku?

 • Zpevnění, formování a protažení celého těla
 • Vyrovnání svalových dysbalancí
 • Pomáhá při potížích se zádovým svalstvem, páteří a klouby
 • Spalování kalorií – redukce váhy
 • Zvyšování svalové pružnosti, síly, vytrvalosti
 • Pomalé, klidné cvičení vhodné pro všechny (dokonce i pro těhotné)
 • Nenáročné jak na kondici, tak na potřeby (stačí pouze pohodlné oblečení), jediným cvičebním nástrojem je vaše tělo
 • Pomáhá vnímat a umět pracovat se všemi svaly těla

Kalanetika je vhodná pro muže i ženy, každého věku a každé kondice. Jelikož není složitá, je dokonce vhodná i pro lidi špatné tělesné kondice nebo seniory. Návštěvník lekce by se měl připravit na to, že kalanetika je pomalé a klidné cvičení, které se často označuje za formu relaxace. Je proto vhodné pro ty, kteří mají problémy s klouby, nebo mají zranění či citlivost jiné tělesné partie, a tak potřebují bezpečnější cvičení pro svůj pohybový aparát. Navíc se může kalanetika cvičit i v těhotenství, kdy pomáhá zpevňovat svaly, které usnadňují porod.  Existují i speciální hodiny kalanetiky určené přímo pro těhotné ženy. Samozřejmostí je konzultovat cvičení s lékařem. Kalanetika je údajně jediným cvičením, které může cvičit opravdu kdokoliv, protože tělu pouze prospívá (ostatní sporty jsou např. náročné pro ty, co mají problémy se srdcem, klouby, pro těhotné ženy apod.).

Kalanetika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak vypadají lekce kalanetiky?

Lekce probíhají při pomalé relaxační hudbě, která se dokonale hodí k postupným pohybům, které tělo při lekci vykonává. Někdy se ale cvičí i při tichu a lektoři nabádají řídit se pouze rytmem svého srdce. Počet cvičenců na kalanetice je často omezen, což zaručuje individuální přístup lektora ke každému zájemci. Skupina tu jako při ostatních lekcích nemá funkci vzájemné podpory a vyrovnání výkonů jejích jednotlivých členů. Naopak, každý cvičenec se nemá nechat skupinou mást a může cvičit svým tempem. Stejně tak nemusí nikdo vykonávat cvičení v takové poloze, která je mu nepříjemná. Kdykoli je také povolený odpočinek, který si každý stanovuje individuálně. Lekce, trvající asi hodinu, se člení do tří fází. Hodina začíná asi 15ti minutovým protažením celého těla a uvolněním především krční páteře. Hlavní část je zaměřená na formování postavy. Cviky se provádějí buď vleže na podložce, nebo ve stoje. Posilují se dolní končetiny (často za pomocí pohybů pánve), břišní svalstvo, hýždě, horní končetiny i prsní a zádové svalstvo. Aktivita se obohacuje cvičením s různými overbally, židlemi apod., v základě ale jako nástroj postačí pouze tělo cvičence. Posledních 10minut slouží pro relaxaci a důkladné protažení každého svalu. Mezi jednotlivé fáze bývají zakomponovány i rehabilitační cviky, některá centra ale vypisují lekce rehabilitační kalanetiky zvlášť.

Ke cvičení potřebujete pouze pohodlné oblečení, popř. láhev vody. Boty představují zbytečnou zátěž, cvičí se proto buď v lehkých balerínách, ponožkách nebo zkrátka naboso. Využijete také cvičební podložku, kterou vám ale v mnoha centrech půjčí sami instruktoři.

Kalanetika

 

Sestřih lekce KALANETIKY

 

zdroj: youtube.com

Přidej se k 29 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________