Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Vitamin A - nejen pro náš zrak

Jan Caha
Jan Caha 1. 8. 2012
Vitamin A - nejen pro náš zrak

Možná si řeknete, proč právě vitamíny jsou neustále propírány a proč se máme jejich dávkováním a použtím zabývat. Právě proto, že mnoho lidí trpí avitaminózou minimálně jednoho z nich, která se poté projevuje zdravotními komplikacemi.

Vitamin A

Velmi známý vitamín, zejména u milovníků mrkve. Znáte to, jezte hodně mrkvičky, obsahuje beta-karoten, a ten je dobrý pro náš zrak. Beta-karoten však není tím hlavním, co v našem tele působí. Tedy ne napřímo. Podívejme se na hlavního činitele v rozvoji našeho zdraví, podívejme se na vitamín A.

Vitamin A se také jinak nazývá retinol. Jeho provitaminem je beta-karoten, který se v játrech působením enzymu karotenázy přeměňuje na vitamin A. Beta-karoten má asi třetinovou účinnost, je tedy nutno ho přijmout o něco více, abyste doplnili optimální dávku vitamínu A. Ještě dříve než začneme s vitamínem A odskočme si na chvilku právě k beta-karotenu a jeho funkci a využitelnosti v lidském organismu.

Beta-karoten

Beta-karoten je nejznámější z karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Lidský organizmus může beta-karoten přeměnit na vitamin A. Tato změna je řízena stavem vitaminu A v organizmu - pokud má organizmus dostatek vitaminu A, konverze beta-karotenu se snižuje. Z tohoto důvodu není možné se beta-karotenem jako zdrojem vitaminu A předávkovat.

Výskyt a zdroje

Karotenoidy jsou látky, které se vyskytují převážně v ovoci a zelenině a dávají jim typické žluté a oranžové zabarvení. Nejbohatšími zdroji beta-karotenu jsou mrkev, karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha. Karotenoidy se také vyskytují v živočišných zdrojích, např. dávají zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa.

Funkce beta-karotenu v organizmu

Beta-karoten působí jako antioxidant, pomáhá neutralizovat volné radikály. Výsledkem jejich negativního působení v lidském organizmu může být vznik některých onemocnění, např. kardiovaskulárních a nádorových onemocnění a různých degenerativních onemocnění včetně mentálních. Beta-karoten rovněž působí jako ochrana před škodlivým působením nadměrného slunečního záření.

Fukce vitamínu A v organismu

Vitamín A má v lidském roganismu mnoho velmi podstatných funkcí. Které to jsou? Vitamín A je důležitý pro dobrý zrak, jedním z prvních příznaků nedostatku vitaminu A je šeroslepost, při vážném nedostatku může dojít až k částečné, či úplné slepotě. Vitamin A je také důležitý pro správný růst a vývoj organizmu, a proto je zvlášť důležité, aby těhotné ženy měly dostatek (nikoliv nadbytek) tohoto vitaminu. Vitamin A se rovněž podílí na diferenciaci buněk. Při jeho nedostatku ztrácejí buňky svoji schopnost správné diferenciace a může dojít až ke karcinogenezi. Vitamin A se v lidském organizmu skladuje v játrech,což stačí na jeden až dva roky.

Nedostatek vitaminu A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indikace nedostatku vitamínu A u předškolních dětí (v %)

Projevy nedostatku

Pokud dávkujeme vitamín A nedostatečně nebo vůbec, projevuje se toto nedostatkem vitamínu, a to buď v lehké formě jako hypovitaminóza nebo v těžší jako avitaminóza. Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice, rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence u mužů, snížení imunity, sklon k zánětům a některé další poruchy. Tyto poruchy označujeme jako hypovitaminozu. K příznakům nedostatku vitamínu patří šeroslepost a bolest očí např. při přechodu ze tmy na světlo. Nebezpečný je však i přebytek tohoto vitamínu. Některá onemocnění mohou vyvolat nedostatek vitaminu A. Jedná se zejména o onemocnění jater a trávicího traktu, kdy dochází k poruše vstřebávání tohoto vitaminu.

Mezi symptomy avitaminózy A patří:

 • Ztráta chuti
 • Zpomalení nebo zastavení růstu
 • Šeroslepost
 • Porucha imunity
 • Vysychání sliznic

Mezi nejhorší důsledky nedostatku vitamínu A patří:

 • Poruchy tvorby kostí.
 • Nervové poruchy
 • Smrt

Doporučené dávky

Doporučená denní dávka pro zdravého dospělého je okolo 750 mikrogramů za den, což odpovídá asi 50g mrkve. Doporučená denní dávka pro dítě se pohybuje v rozmezí 300–400 mikrogramů, pro těhotné a kojící ženy pak asi 1200 mikrogra­mů denně. Užívání v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem, obecně se nedoporučuje (může poškodit nervový systém plodu). Přírodní provitamín A (beta-karoten) by měl být bez vedlejších účinků. Diabetes vyvolává potíže v přeměně betakarotenu na vitamín A.


Předávkování

Samozřejmostí při suplementaci vitamínem A může být i předávkování, to se projevuje taktéž mnoha zdravotními neduhy. Vitamín A je jedním z mála vitamínu, jež mohou způsobit hypervitaminózu, tedy onemocnění z nadbytku vitamínu. Ukládá se v játrech. V důsledku toho může předávkování způsobit osteoporózu i otravu. Což je v praxi naštěstí nereálné. Držte se doporučení při dávkování vitamínu.

Vitamíny v jakékoliv podobě jsou pro náš organismus nezbytností. Zvolte tedy takovou formu a prostředek, který vám napomůže suplementovat dostatečně a pod kontrolou. Při prvních příznacích nedostatku vitamínu se poraďte se svým lékařem, který by měli jistě avitaminózu poznat. Poté již vsázejte na svoje nově nabité zkušenosti.

Vejce
 

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________