Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Vitamin A - nejen pro náš zrak

1. 8. 2012
Komentáře
Vitamin A - nejen pro náš zrak

Možná si řeknete, proč právě vitamíny jsou neustále propírány a proč se máme jejich dávkováním a použtím zabývat. Právě proto, že mnoho lidí trpí avitaminózou minimálně jednoho z nich, která se poté projevuje zdravotními komplikacemi.

Vitamin A

Velmi známý vitamín, zejména u milovníků mrkve. Znáte to, jezte hodně mrkvičky, obsahuje beta‑karoten, a ten je dobrý pro náš zrak. Beta‑karoten však není tím hlavním, co v našem tele působí. Tedy ne napřímo. Podívejme se na hlavního činitele v rozvoji našeho zdraví, podívejme se na vitamín A.

Vitamin A se také jinak nazývá retinol. Jeho provitaminem je beta‑karoten, který se v játrech působením enzymu karotenázy přeměňuje na vitamin A. Beta‑karoten má asi třetinovou účinnost, je tedy nutno ho přijmout o něco více, abyste doplnili optimální dávku vitamínu A. Ještě dříve než začneme s vitamínem A odskočme si na chvilku právě k beta‑karotenu a jeho funkci a využitelnosti v lidském organismu.

Beta‑karoten

Beta‑karoten je nejznámější z karotenoidů, které mají aktivitu provitaminu A. Lidský organizmus může beta‑karoten přeměnit na vitamin A. Tato změna je řízena stavem vitaminu A v organizmu - pokud má organizmus dostatek vitaminu A, konverze beta‑karotenu se snižuje. Z tohoto důvodu není možné se beta‑karotenem jako zdrojem vitaminu A předávkovat.

Výskyt a zdroje

Karotenoidy jsou látky, které se vyskytují převážně v ovoci a zelenině a dávají jim typické žluté a oranžové zabarvení. Nejbohatšími zdroji beta‑karotenu jsou mrkev, karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha. Karotenoidy se také vyskytují v živočišných zdrojích, např. dávají zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa.

Funkce beta‑karotenu v organizmu

Beta‑karoten působí jako antioxidant, pomáhá neutralizovat volné radikály. Výsledkem jejich negativního působení v lidském organizmu může být vznik některých onemocnění, např. kardiovaskulárních a nádorových onemocnění a různých degenerativních onemocnění včetně mentálních. Beta‑karoten rovněž působí jako ochrana před škodlivým působením nadměrného slunečního záření.

Fukce vitamínu A v organismu

Vitamín A má v lidském roganismu mnoho velmi podstatných funkcí. Které to jsou? Vitamín A je důležitý pro dobrý zrak, jedním z prvních příznaků nedostatku vitaminu A je šeroslepost, při vážném nedostatku může dojít až k částečné, či úplné slepotě. Vitamin A je také důležitý pro správný růst a vývoj organizmu, a proto je zvlášť důležité, aby těhotné ženy měly dostatek (nikoliv nadbytek) tohoto vitaminu. Vitamin A se rovněž podílí na diferenciaci buněk. Při jeho nedostatku ztrácejí buňky svoji schopnost správné diferenciace a může dojít až ke karcinogenezi. Vitamin A se v lidském organizmu skladuje v játrech,což stačí na jeden až dva roky.

Nedostatek vitaminu A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indikace nedostatku vitamínu A u předškolních dětí (v %)

Projevy nedostatku

Pokud dávkujeme vitamín A nedostatečně nebo vůbec, projevuje se toto nedostatkem vitamínu, a to buď v lehké formě jako hypovitaminóza nebo v těžší jako avitaminóza. Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice, rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence u mužů, snížení imunity, sklon k zánětům a některé další poruchy. Tyto poruchy označujeme jako hypovitaminozu. K příznakům nedostatku vitamínu patří šeroslepost a bolest očí např. při přechodu ze tmy na světlo. Nebezpečný je však i přebytek tohoto vitamínu. Některá onemocnění mohou vyvolat nedostatek vitaminu A. Jedná se zejména o onemocnění jater a trávicího traktu, kdy dochází k poruše vstřebávání tohoto vitaminu.

Mezi symptomy avitaminózy A patří:

  • Ztráta chuti
  • Zpomalení nebo zastavení růstu
  • Šeroslepost
  • Porucha imunity
  • Vysychání sliznic

Mezi nejhorší důsledky nedostatku vitamínu A patří:

  • Poruchy tvorby kostí.
  • Nervové poruchy
  • Smrt

Doporučené dávky

Doporučená denní dávka pro zdravého dospělého je okolo 750 mikrogramů za den, což odpovídá asi 50g mrkve. Doporučená denní dávka pro dítě se pohybuje v rozmezí 300–400 mikrogramů, pro těhotné a kojící ženy pak asi 1200 mikrogra­mů denně. Užívání v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem, obecně se nedoporučuje (může poškodit nervový systém plodu). Přírodní provitamín A (beta‑karoten) by měl být bez vedlejších účinků. Diabetes vyvolává potíže v přeměně betakarotenu na vitamín A.


Předávkování

Samozřejmostí při suplementaci vitamínem A může být i předávkování, to se projevuje taktéž mnoha zdravotními neduhy. Vitamín A je jedním z mála vitamínu, jež mohou způsobit hypervitaminózu, tedy onemocnění z nadbytku vitamínu. Ukládá se v játrech. V důsledku toho může předávkování způsobit osteoporózu i otravu. Což je v praxi naštěstí nereálné. Držte se doporučení při dávkování vitamínu.

Vitamíny v jakékoliv podobě jsou pro náš organismus nezbytností. Zvolte tedy takovou formu a prostředek, který vám napomůže suplementovat dostatečně a pod kontrolou. Při prvních příznacích nedostatku vitamínu se poraďte se svým lékařem, který by měli jistě avitaminózu poznat. Poté již vsázejte na svoje nově nabité zkušenosti.

Vejce
 

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.