Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Konec klasickým NO-čkům?

14. 8. 2012
Komentáře
Konec klasickým NO-čkům?

Nedávno se na amerických webech objevila informace o zakázání jedné z velmi populárních látek, použitých v předtréninkových suplementech. Jedná se o látku Geranium jinak známou také jako DMAA. Proč je tato látka nově zakázána v USA a jaké má působení na lidský organismus? Na to jsme se zeptali MUDr. Matěje Markvarta. Uvidíme, zda podobný krok, který musí nyní udělat američtí výrobci v odstranění látky ze svých produktů, budou muset provést i evropští producenti doplňkové výživy.

Konec klasickým NOčkům?

Co je Geranium a jak působí?

Geranium je latinské označení rodu rostlin, do něhož patří kakosty a pelargonie, z druhých jmenovaných se získává tzv. geraniový olej a geraniové silice, které se používají zejména ve výrobě masážních olejů a v aromaterapii. Z geraniového oleje se také získává látka zvaná 1,3‑dimethyamylamin, zkráceně DMAA, též označovaný jako geranamin.

DMAA působí jako vazokonstriktor (tj. snižuje průsvit cév), čehož je možno využít v lokální terapii např. rýmy (dekongesce), a uplatňuje se též jako stimulant – v organismu po systémovém podání uvolňuje noradrenalin (NA) a dále působí jako inhibitor reuptake NA, čímž dochází k zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence, zvýšení intenzity metabolismu a bdělosti, přičemž míra účinku je závislá na dávce.

DMAA - geraniumDMAA se dá označit za látku podobnou efedrinu a metamfetaminům a používá se, nebo spíše zneužívá příležitostně jako tzv. party drug (a právě toto zneužití odstartovalo proces, který vedl až k zákazu DMAA v USA). Ve sportu se používá v kombinaci s kofeinem buď v termogenních směsích k redukci tělesné hmotnosti nebo v pre‑workout produktech jako stimulans umožňující tvrdší trénink. Asi nejznámějším produktem obsahujícím DMAA je bezpochyby Jack3D, který je právě díky této látce vyřazen z použití v oblasti profesionálního sportu, kde je DMAA klasifikována jako látka dopingového charakteru a jako doping byla klasifikována právě proto, že působí přes vazokonstrikci (a pravděpodobně též přes uvolnění adrenalinu a noradrenalinu) zvýšení krevního tlaku, které může být pro organismus nebezpečné a to zvláště tehdy, je‑li tato látka zkombinována s kofeinem. Výrobci Jack3D se tento zákaz moc nelíbil a tak zasponzoroval studii, ve které vyšlo, že DMAA v množství odpovídajícím produktu Jack3d krevní tlak nezvyšuje. Klíčovým pojmem je tedy v bezpečnosti užívání dávka, protože byla provedena jiná studie, která prokázala, že DMAA tlak zvyšovat může a to právě v závislosti na dávce. Kde je tedy pravda?

DMAA sama o sobě a ve vysokých dávkách bezpochyby tlak zvyšuje a proto je snad její klasifikace jakožto doping oprávněná, je to látka, která v koncentracích výrazněji ovlivňujících výkon může negativně ovlivnit zdraví konzumenta. Ovšem v běžně dostupných přípravcích typu Jack3D je v množství neškodném a bezpečném, působí stimulačně bez znatelného ovlivnění kardiovaskulárního systému. Případné nežádoucí účinky hrozí u osob senzitivních ke stimulantům, u osob s preexistujícím onemocněním srdce a cév a pak při užívání vysokých dávek.

Co se první skupiny týče, tady je nežádoucí účinek dost široký pojem a skoro každý suplement stimulační povahy může nalačno či u senzitivních osob nežádoucí účinky charakteru závratí, nevolnosti, pocitu přebuzení či bušení srdce vyvolat a bývá to spíše reakce na kofein, který je v preworkoutech obsažen ve vyšší dávce.

Druhá riziková skupina zas pravděpodobně nebude chodit zvedat činky, a tak nebude mít ani důvod produkty s obsahem této látky užívat, neboť bodybuilding intenzivního charakteru je sám o sobě cvičení absolutně nevhodné pro srdce, které není stoprocentně fit, a tak leg press například dokáže být hypoteticky mnohem nebezpečnější, než kterýkoli výživový doplněk běžně dostupný na trhu, protože svalová kontrakce v jeho průběhu představuje obrovskou zátěž pro srdce z hlediska tlaku.

DMAA geranium

A nadměrná konzumace DMAA v kompozitních produktech také není příliš reálná, pokud uvážíme, že běžná dávka preworkoutu obsahuje 200‑300mg kofeinu, tak dříve, než by došlo k předávkování DMAA, dostavily by se nežádoucí účinky z nadměrného požití kofeinu, které po požití 1g kofeinu pociťuje 70‑80% respondentů.

Jakkoli je tedy běžná konzumace preworkoutů typu Jack3D z hlediska obsahu DMAA bezpečná, je nutno si uvědomit, že přece jen tento a jemu podobné produkty obsahují látku, která vyhovuje definici dopingu, tedy představuje zdravotní rizika pro sportovce, ačkoli v mnohem vyšší dávce a tudíž je pro profesionály zakázanou látkou oprávněně. Na druhou stranu celoplošný zákaz je svým způsobem nesmysl, i kofein je v mnoha sportech klasifikován jako doping a žádný celoplošný zákaz jej nepostihuje. Navíc v případě DMAA nebyly nežádoucí účinky vedoucí k těžkému poškození zdraví, případně smrti v souvislosti s užitím ve sportu spolehlivě prokázány.

Prozatím můžeme říct, že určitá část segentu z doplňkové výživy s označením NO bude jistě stažena z amerického trhu. Prozatím nemáme zprávy, zda podobný krok čeká i Evropu. Jistě však američtí výrobci nebudou zahálet a velmi rychle naleznou podobně účinnou látku s přinejmenším podobným působením.

MUDr. Matěj Markvart

Matěj Markvart

Vzdělání:
Lékařská fakulta MU, Brno
 
Pracovní zkušenosti
Od 9/2011 do 5/2012 sekundární lékař I. Ortopedické kliniky FNUSA
 
Zájmy a sporty
MTB (z pozice dříve aktivního závodníka i trenéra), bodybuilding, hokej, výživa a suplementace v silových a vytrvalostních sportech, fyzioterapie a rehabilitace sportovců, korektivní cvičení
Zdroj: Richard J. Bloomer, PhD; Innocence C. Harvey, BS; Tyler M. Farney, MS; Zach W. Bell, BS; and Robert E. Canale: Effects of 1,3‑Dimethylamylamine and Caffeine Alone or in Combination on Heart Rate and Blood Pressure in Healthy Men and Women https://physsportsmed.org, www.nutraingredients.com, http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!