Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Glukosamin pro vaše klouby

24. 8. 2012
Komentáře
Glukosamin pro vaše klouby

Glukosamin sulfát se zařadil po bok MSM, chondroitinu  a želatiny k jedněm z nejvyužívanějších látek k ochraně kloubů. Podívejte se společně s námi, jak působí na váš organismus a jak jej využít ve svůj prospěch ve sportovní praxi. Glukosamin se nám představuje.

Glukosamin pro vaše klouby

Glukosamin je látka tělu vlastní, nachází se v něm tedy v relativně vysokém množství. Vzniká z glukózy náhradou jedné hydroxylové skupiny. Ta se v klasickém Fischerově vzorci označuje zkratkou -OH. Jak již víme hlavní vlastností glukosaminu je jeho schopnost nebo vlastnost, pozitivně ovlivňovat kvalitu kloubní chrupavky. V současné době je součástí většiny komerčních přípravků proti artróze. Glukosamin dokáže pozitivně ovlivňovat rovnováhu metabolických dějů probíhajících v kloubní chrupavce. Komerčně dostupný glukosamin je dostupný ve fromě solí, a to buď jako sulfát (chondoitin sulfát) a nebo jako chlorid. Více vědeckých studií bylo prováděno právě na chondroitin ve formě sulfátu. U něj jsou prokázané pozitivní účinky  a vliv na kloubní chrupavku. U glukosamin chloridu tyto pozitivní účinky nejsou prozatím prokázané.

Klouby

Působení glukosaminu na lidský organismus jsme si již částečně popsali. Podívejme se na něj ale blíže. Z vědeckých studií víme, že glukosamin sulfát má ochranný vliv proti poruchám kloubů a je výběrově používán lékaři pro svůj silný léčivý účinek při příznacích artritidy. O artritidě pojednává tabulka níže. Glukosamin sulfát má taky svou roli při tvorbě nehtů, šlach, kůže, očí, kostí, vaziva, srdečních chlopní a při sekreci slizu v zažívacím, dýchacím a močovém ústrojí. Zlepšuje také funkci lymfatického systému. Glukosamin sulfát je prakticky bez vedlejších účinků a nejsou známy žádné kontraindikace při jeho používání. Glukosamin sulfát je získáván z korýšů a měkkýšů a silně pročišťován. Doporučené dávky se pohybují v rozmezí 1000 - 3000 mg denně podle podmínek a stavu příjemce. Je také vhodná kombinace s chondroitinem.

Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením, postihuje však i ostatní orgány. Závažnost spočívá v tom, že nejen snižuje kvalitu života nemocných, ale zkracuje délku jejich života v průměru o 6 – 7 let. Výskyt onemocnění je poměrně častý, postihuje asi 1 % populace, často se projevuje již v mladém věku. Na vzniku a rozvoji onemocnění se podílejí imunopatogenní mechanizmy. Neznámý antigen podněcuje tvorbu protilátek (např. revmatoidní faktor), které poškozují primárně měkké tkáně kloubu (synoviální membránu, šlachy, svaly). Začátek může být plíživý nebo akutní. V počátku bývá postižen jeden kloub nebo i více kloubů současně.

Vědecké publikace:

V letech 2001 a 2002 publikovali Bruyere a Pavelka v časopisech Lancet a Archives of Internal Medicine dvě nezávislé studie zkoumající vliv léčby glukosamidem na vznik a rozvoj osteoartritidy. Autoři obou studií poté provedli dodatečnou analýzu kombinovaných výsledků u žen v menopauze. Při zahájení a ukončení sledování byla na rentgenových snímcích změřena šíře kloubní štěrbiny. V kontrolní skupině žen užívajících placebo došlo v průběhu studie k zúžení kloubní štěrbiny o průměrně 0,33 mm. U žen, které užívaly glukosamin v dávce 1500 mg jednou denně k zúžení nedošlo.

Doporučená dávka:

Doporučená dávka potvrzená vědeckými studiemi glukosamin sulfátu je 1500 mg denně po dobu nejméně 2 měsíců. Po této době je možné udělat přestávku, účinek obvykle několik týdnů přetrvává. Přestávka v užívání však není nutná a zvlastní zkušenosti i zkušenosti klientů doporučuji používat gulkosamin sulfát, společně s chondroitinem po delší dobu. Můžete zvolit i některý ze želatinových doplňků stravy.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe

fitness trenér - licence B
poradce pro výživu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s.
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.