Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Strongman - "síla kam se podíváš"

Aktin Redakce
Aktin Redakce 24. 9. 2012
Strongman - "síla kam se podíváš"

První část našeho nového seriálu s Jirkou Tkadlčíkem. Úspěšným strongmanem a powerlifterem v jedné osobě. Zasvětí vás do tajů strongmanských disciplín a vy se tak budete moci seznámit se stále oblíbenějším sportem.

Strongman - "síla kam se podíváš"

Začněme hezky od začátku, tedy nejinak než historií. Vím, že by vás mohla velmi nudit a v podstatě ji ani nepotřebujete, proto jí nebudu ani věnovat příliš pozornosti, ale nutnost je nutnost a pro kompletnost našich informací je historie přeci jen důležitá.

Strongman

Jak vznikl strongman?

Historie „strongmanství“ sahá poměrně daleko do historie a je spojena spíše s určitou formou zábavy a show. Nejstarší historie siláckých kousků se datuje asi 150 let zpátky. Jednalo se o cirkusové siláky, kteří při exhibicích prováděli kousky, při kterých se tajil dech, a našli si velkou diváckou oblibu. Jedním z nejznámějších siláků té doby je Louis Cyr. Tento kanadský obr, udivoval publikum např. zdvihy obrovských jednoruček nad hlavu, nebo zdvihem balvanů, avšak přesná čísla jeho činů zůstávají neznámá. Dalším, kulturistům velmi známým strongmanem, byl Eugen Sandow. Mimo jiné také předchůdce a zakladatel kulturistiky. Se založením strongmanských klání se pojí jedna velmi významná otázka. Kdo je vlastně nejsilnější sportovec, z jakého odvětví?  Jsou to snad vzpěrači, zápasníci, kulturisté, powerlifteři ,anebo třeba ragbisté? Na tuto otázku není lehká odpověď. Částečně i kvůli tomuto sporu vznikly strongman soutěže. Jak totiž lépe porovnat sílu než při zvedání netradiční a sakra těžkých břemen?


Tuto věc rozlouskli až dva skotové David Webster a Douglas Edmunds, kteří uspořádali první ročník WSM-Worlds strongest man. První ročník této soutěže se konal v roce 1977 pod společností CBS, od té doby se koná pravidelně a je jakýmsi Mistrovstvím světa ve strongman soutěžích.  Vítězem této soutěže není pouze ten, kdo má největší statickou sílu, ale opravdový vítěz musí mít obrovskou dynamickou sílu, také silovou vytrvalost. Musí mít obrovskou toleranci na svalovou bolest a také nesmí chybět kondice, rychlost a srdce bojovníka. Pokud toto všechno předvedete, máte téměř jisté vítězství. Dnes se již siláci specializují a uzpůsobují svůj trénink tak, aby na soutěžích uspěli. A my tu máme v podstatě nový extrémně náročný sport, ve kterém se každý rok navyšují náklady a zvyšují váhy. Například to, co se zvedalo před 20 lety, je pouhá rozehřívací váha pro dnešní borce. Už není zase takový problém i u nás vidět borce jak převrací pneumatiku, zvedaní loglift, nebo nosí těžké, mnohdy až zatraceně těžké kufry. Váhy jsou mnohdy stejné jako na WSM před 20lety,a to je obrovský postup této soutěžní disciplíny,co myslíte?

Nejprestižnější soutěže strongmanů

Nejprestižnější soutěž je stále WSM, na kterou se opravdu nedostane každý.Panuje zde přísná kvalifikace, která zabere několik dní. Jen hrstka vyvolených se podívá do hlavní soutěže. Zde má nejvíc titulů (5) nejsilnějšího muže polský Dominator a v dnešní době zápasník Mariusz Pudzianowski. O něm se však dočtete až v dalším článku.

Další světově uznávané soutěže jsou Fortisimus a Arnold classic.
Arnold Clasic je co se týče zátěží opravdu brutální. Je zde kladen velký důraz na maximální sílu. Zátěže použité na této soutěži jsou opravdu na hraně lidských možností např. zdvihy 110 kilové jednoručky,nebo zdvih téměř 250 kilového atlasova kamene vzbuzuje přinejmenším obdiv. Zisk titulu na Arnold Classic je podobně jako v kulturistickém světě velmi prestižní záležitostí.

Fortissimus je kanadská soutěž, kde se pořadatel pokusil o návrat ke kořenům strongman disciplín. Tím,ale nemám na mysli,že by váhy nějak klesly,nebo byli menší. Bohužel soutěž se již tři roky nekonala, snad se pořadatelé umoudří a v roce 2013 se budeme těšit z dalšího ročníku této velkolepé show.

WSM - výsledky
Rok Vítěz 2. místo 3. místo
2011 United States Brian Shaw Lithuania Žydrūnas Savickas United Kingdom Terry Hollands
2010 Lithuania Žydrūnas Savickas United States Brian Shaw Russia Mikhail Koklyaev
2009 Lithuania Žydrūnas Savickas Poland Mariusz Pudzianowski United States Brian Shaw
2008 Poland Mariusz Pudzianowski United States Derek Poundstone United States Dave Ostlund
2007 Poland Mariusz Pudzianowski Poland Sebastian Wenta United Kingdom Terry Hollands
2006 United States Phil Pfister Poland Mariusz Pudzianowski United States Don Pope
2005 Poland Mariusz Pudzianowski United States Jesse Marunde Canada Dominic Filiou
2004 Ukraine Vasyl Virastyuk Lithuania Žydrūnas Savickas Sweden Magnus Samuelsson
2003 Poland Mariusz Pudzianowski Lithuania Žydrūnas Savickas Ukraine Vasyl Virastyuk
2002 Poland Mariusz Pudzianowski Lithuania Žydrūnas Savickas Latvia Raimonds Bergmanis
2001 Norway Svend Karlsen Sweden Magnus Samuelsson Finland Janne Virtanen
2000 Finland Janne Virtanen Norway Svend Karlsen Sweden Magnus Samuelsson
1999 Finland Jouko Ahola Finland Janne Virtanen Norway Svend Karlsen
1998 Sweden Magnus Samuelsson Finland Jouko Ahola Netherlands Wout Zijlstra
1997 Finland Jouko Ahola Denmark Flemming Rasmussen Sweden Magnus Samuelsson
1996 Iceland Magnús Ver Magnússon Finland Riku Kiri South Africa Gerrit Badenhorst
1995 Iceland Magnús Ver Magnússon South Africa Gerrit Badenhorst Finland Marko Varalahti
1994 Iceland Magnús Ver Magnússon Austria Manfred Hoeberl Finland Riku Kiri
1993 United Kingdom Gary Taylor Iceland Magnús Ver Magnússon Finland Riku Kiri
1992 Netherlands Ted van der Parre Iceland Magnús Ver Magnússon United Kingdom Jamie Reeves
1991 Iceland Magnús Ver Magnússon Denmark Henning Thorsen United Kingdom Gary Taylor
1990 Iceland Jón Páll Sigmarsson United States O.D. Wilson Finland Ilkka Nummisto
1989 United Kingdom Jamie Reeves Netherlands Ab Wolders Iceland Jón Páll Sigmarsson
1988 Iceland Jón Páll Sigmarsson United States Bill Kazmaier United Kingdom Jamie Reeves
1986 Iceland Jón Páll Sigmarsson United Kingdom Geoff Capes Netherlands Ab Wolders
1985 United Kingdom Geoff Capes Iceland Jón Páll Sigmarsson Netherlands Cees de Vreugd
1984 Iceland Jón Páll Sigmarsson Netherlands Ab Wolders United Kingdom Geoff Capes
1983 United Kingdom Geoff Capes Iceland Jón Páll Sigmarsson Netherlands Simon Wulfse
1982 United States Bill Kazmaier Canada Tom Magee United States John Gamble
1981 United States Bill Kazmaier United Kingdom Geoff Capes United States Dave Waddington
1980 United States Bill Kazmaier Sweden Lars Hedlund United Kingdom Geoff Capes
1979 United States Don Reinhoudt Sweden Lars Hedlund United States Bill Kazmaier
1978 United States Bruce Wilhelm United States Don Reinhoudt Sweden Lars Hedlund
1977 United States Bruce Wilhelm United States Bob Young United States Ken Patera

Strongman v České republice

U nás jsou v podstatě dvě divize jedna profi a druhá amatérská. Tyto dvě divize se od sebe liší zejména ve velikosti závaží a samozřejmě četností závodů.
Profesionální divize je součástí Evropského poháru. Zúčastňuji se jí borci, jak už název napovídá, z evropských zemí. Velký podíl zde mají Češi, Slováci, Maďaři a také ukrajinští závodníci jako je například letošní lídr toho klání - Ilya Ilin, má na svém kontě již velkou řádku vítězství. V profesionální divizi je méně závodníků a současným nejlepším Čechem je OBROVITÝ Jan Šalata z Teplic.

Amatérská divize je složena z několika borců z ČR, zde byl letos nejlepším Čechem suveréní Pavel Zadražil. Ten vyhrál všech 10závodů. Přičemž členská základna amatérské divize čítá asi 30 členů, kteří se pravidelně zúčastňují většiny klání. Možná se vám nezdá slovo amatérská, budete si možná myslet, že to může ozkoušet každý. Ozkoušet jistě ano, ale abyste uspěli, musíte být schopni převracet 600 kg pneumatiku, zvedat nad hlavu 125 kilovou nápravu, nebo tahat 10 tunový kamion. Tak co zkusíte to příští rok?

strongman


Jak vypadá takový strongman závod?

Pojďme se ale podívat již na strongman závod. Jak vypadá? Většinou se jedná o závod složený z šesti disciplín. Věřte, že někdy je to opravdu až až. Bývá pravidlem, že disciplíny jsou opravdu pestré a každý závod je tedy originální a jinak poskládaný. Pravidla si určuje každý pořadatel sám, rovněž i složení disciplín. Samozřejmě jsou některé disciplíny, které se vyskytují téměř pořád. Třeba takový evergreen je obracení obří pneumatiky. Je to divácky atraktivní disciplína a bývá téměř na každém závodě. Ale pozor, zde je opět krásná rozmanitost, každá guma má jiný vzorek, je jinak těžká a tím její krása nekončí. Další klasikou na závodech jsou kufry, neboli farmers walk.  Jedná se o disciplínu prověřující úchop a celkovou sílu trupu. Úkolem strongmana je přenést na určitou vzdálenost pár kufrů, kovadlin nebo třeba jen kmenů s úchyty. Váha je rozmanitá, dnes se běžně běhá s váhami od 120 do 200 kg v každé ruce! Odměnou jsou strhané mozoly, totální selhání dechu a také točení hlavy. Jo a abych nezapomněl, také ten neskutečný pocit že jste donesli 300 kg vlastníma ruka přes cílovou pásku. Další disciplínou, jenž se objevuje poměrně pravidelně je zdvih klády nad hlavu neboli log lift: zde zapojíte ramena a ukáže se, jakou máte tlakovou sílu. Klády jsou dřevěné i kovové. Váhy se pohybují od 100 kg nahoru. V této disciplíně se dělá i samostatné mistrovství světa, které s přehledem vyhrál Litevec Savickas,kdy snadno vytlačil 212,5kg! Někdy je u nás k vidění i benchpress s logliftem,ale tato disciplína,dle mě nepatří do strongman repertoáru a byla zařazena na několika soutěžích kvůli pestrosti.
Další častou používanou disciplínou je Axel přes, zvedá se kovová náprava o hmotnosti nejčastěji 120 kg(samozřejmě i více) není to tak jednoduché, osa má průměr jako plechovka coca coly. To značně ztěžuje disciplínu a prověří prsty hlavně krátkoprstých lidí. Je zde povoleno přemístění přes opasek, závodník chytne osu jednou rukou nadhmatem a druhou pohmatem a vytáhne osu na opasek,zde prohodí ruce a přemístí na hrudník, odtud osu vyrazí do napnutých paží.
Zřejmě nejznámější disciplína pro laika je tahání automobilů, nejčastěji s vahou kolem 10 tun a více. Zde se pěkně zakyselí nohy závodníků. A tato disciplína bývá velice efektní.
Krásná disciplína je rovněž atlas stone, zvedaní kulatého nesmyslu do různé výšky. Věřte, že kameny dokážou doslova strhat kůži i na těch nejmocnějších předkloktích. Zvedaná zátěž je velice rozmanitá. Záleží, do jaké výšky máte kamen vhodit. Za solidní výkon se v českých zemích považuje zdvih kamene o hmotnosti 150kg.
Poměrně bolestivou a nezaměnitelnou disciplínou je Super Yoke. Přenášení jařma o poněkud větší hmotnosti (od 250 kg až po nekřesťanských 450kg) na vzdálenost asi 20 metrů. Tato disciplína vás hezky rozhoupe, musíte srovnat krok a pak teprve doufat,že vás váha nerozmačká a vy trať ujdete a to prosím pěkně v solidním čase.


Toto je výčet základních disciplín. Samozřejmě existují spousty modifikací, nebo jak bych to řekl krajových specifikací. V podstatě se disciplíny pořád obměňují a vymýšlení se nové.
Celkové pořadí na daném závodě se logicky sestaví ze všech disciplín a vítězem je ten,který má nejvíce bodů.Většinou vyhrává závodník,který má všechny disciplíny srovnané a v podstatě nemá slabinu ani vyloženě silnou stránku. Tímto výčtem však náš seriál nekončí. Jsme na začátku a y se můžete těšit na podstatné rozšíření vašich vědomostí o strongmanech neboť ti mají budoucnost.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________