Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Strongman - "síla v osobnostech"

Jan Caha
Jan Caha 7. 10. 2012
Strongman - "síla v osobnostech"

Pokračování našeho seriálu článků, které pro vás připravil powerlifter a pořadatel siláckých soutěží Jiří Tkadlčík. Podívejte se společně s námi na nejznámější jména historie strongmanů.

Strongman - "síla v osobnostech"

Dnes se budeme zabývat velkými jmény v minulosti i současnosti Strongmanů. Na začátek je nutno říct, že velkolepých siláku bylo opravdu mnoho a vypíchnu jen ty, kteří byli nejimpozantnější, nejsilnější a nejcharizmatičtější. Proto se předem omlouvám, pokud se nedostane na vašeho oblíbence. Tak tedy pojďme od mého největšího oblíbence islanďana Jona Palla Sigmarsona.

Jon Pall Sigmarsson

Jon Pall SigmarssonTento Islanďan mě opravdu oslovil, a už od prvního zhlédnutí jeho dokumentu (který najdete i na youtube a jeho jméno je Larger then live)-se stal mým vzorem. Vyrůstal na drsném Islandu, zemi kde od pradávna žili Vikingové a kde se rodili, jen ti nejdrsnější a přežívali jen ti ještě drsnější. Dokument popisuje jeho život od dětství až po jeho smrt. Vřele doporučuji. Ale Jona si dnes nepřipomeneme, jen proto,že je mi sympatický,ale hlavně proto, že byl čtyřikrát nejsilnější muž světa a to v letech 1984, 1986, 1988 a 1990. V době své aktivní kariéry měl neskutečnou sílu, ale hlavně neskutečné srdce a vůli. Kde ostatní končili, on začínal. Nejen, že to byl strongman, ale také powerlifter a kulturista. Vyhrál islandské mistrovství a získal i Profi kartu, která mu umožnila vstup do profi soutěží v bodybuildingu.Této šance, ale nevyužil,protože ho pohltil právě Strongman.

Jon začínal s karatem, kde získal sportovní návyky a disciplínu. Už od mládí byl velice silný. Jezdil s otcem lovit tuleně , musel tahat velké sítě. Toto byla zřejmě příprava na silovou budoucnost Jona Palla. Mladý Jon brzy přesedlal z karate na powerlifting. Dodnes drží islandské rekordy (např. v benčpresu). Po powerlifterské průpravě Jon konečně zkusil strongmany! A vida, byl natolik dobrý, že rázem porážel všechny islanďany. Toto ho tak nakoplo, že začal makat ještě dvakrát tolik. Jeho extrémně těžké tréninky musely brzo přinést své ovoce a Jon slavil první titul Nejsilnějšího muže, kdy porazil v roce 1984 Abe Wonderse! Jon se stal miláčkem publika a jeho výroky jako: Nemá cenu žít, když nemůžete cvičit mrtvý tah, nebo Já nejsem Eskymák, já jsem VIKING!, se staly legendárními. Stejně jako Jonovi oslavy jeho úspěšných zdvihů, kdy si roztrhal triko, pózoval a řval Viking power! tento člověk bavil lidi, vzpomínám si na jednu exhibici, kdy šel s těžkými kufry,najednou se zastavil a začal se vybavovat s diváky a kufry neustále držel v rukou. Pak v klidu došel do cíle! Pak, ale přišlo něco, co nikdo nečekal. Jonovi prasklo srdce při tréninku mrtvého tahu! Jeho manželka popisoval, že Jon nevypadal několik měsíců,před smrtí vůbec dobře. Tato zpráva všechny zdrtila. Jon skonal ve věku 33let! Zanechal po sobě veliký odkaz a pro mnohé je velkým vzorem…Čest jeho památce.

Mariusz Pudzianowski

Dalším borcem našeho seznamu není nikdo jiný, nežli polský Dominator alias Mariusz Pudzianowski. Tento polský buldozer vynikal opravdu mocnou, až někdy nadlidskou silovou vytrvalostí. Jakmile se něco přenášelo na nejdelší vzdálenost, nebo se mělo provést co největší počet opakovaní daného cviku za jednu minutu, měla disciplína již předem známého vítěze. Byla to směsice buldočí  vytrvalosti, vysoké tolerance na bolest a nadlidského nasazení co z Pudziana dělalo vítěze strongmanských klání. Povedlo se mu vyhrát titul nejsilnějšího muže pětkrát! To zatím nikdo jiný nedokázal. První titul vyhrál v roce 2002. To už měl za sebou, ale sedmiletou boxerskou karieru a rovněž byl mistr Polska v benči. Za zmínku by stál jeho benč 205 kg ve věku 17ti let. Na první soutěži polského poháru zvítězil a bylo jasné, že se zrodila nová hvězda.

Pudzian měl jednu slabinu a to maximální statickou sílu. S borci jako Savickas,nebo Shaw se nemůže měřit. Proto nikdy nevyhrál soutěž Arnold  Classic. Avšak pohled na jeho asi 140 kilové vysekané tělo byl velice lákavé pro sponzory a Mariusz se stal polskou ikonou. Jeho slabina v maximální síle mu byla diváky odpuštěna. Opravdu impozantní bylo pozorovat jeho tréninkové nasazení. A strongman s tělem kulturisty začal točit tréninková videa, reklamy a stal se populárním na celém světě. I laická veřejnost začala znát jméno Pudzianowski. Po roce 2009 se Mariusz odebral do ringu a začal dělat K1. Což mu vyneslo ještě vyšší popularitu, než strongman. Pokud vás zajímají silové výkony v základních cvicích silového trojboje,tak Mariusz na svých stránkách uvádí:

 • Mrtvý tah: 415 kg
 • Dřep: 380 kg
 • Benchpress: 290 kg

Nakolik jsou tyto čísla pravdivá, nevím.

Mariusz Pudzianovski na WSM

 

Derek Poundstone

Tento chlapík z Ameriky, rovněž vyhrál hned svoji první soutěž ve světě strongmanů. Ale to trochu předbíhám, před strongmany následoval powerlifting a v tom nebyl Derek vůbec špatným závodníkem. Jeho juniorské výkony jako benchpress 195 kg a deadlift 310 kg (vše samozřejmě raw-tedy bez dresu) se zapsaly jako americké rekordy v asociaci ADAU. Pak následovala strongman éra,která trvá doteď.Derek zatím nevyhrál soutěž WSM-tedy závod o nejsilnějšího muže.Nebylo by to proto, že by na to neměl. Ale jednou mu to překazil Mariusz a pak už jen vážná zranění. Tady musím vyzdvihnout Derekovu silnou stránku a to houževnatost. Ani po tom nejtěžším zranění se nevzdal a vždycky povstal jako Fénix, téměř z popela. Když si v roce 2009 utrhnul kvadriaceps mnozí by to zabalili, ale Derek se vrátil a vyhrál americké mistrovství. Taková je jeho vůle. Přitom popisoval,že bolest z tohoto zranění byla až nesnesitelná a že všechna předešla zranění byla opravdová legrace. Měl už vyhřeznutou ploténku, natrhnutý prsní sval a vždycky se scénář opakoval! Jedno z nejhorších zranění se mu stalo při mrtvém tahu s 365 kily na počet opakování, kdy se ozvala rána a Derekovi prasknula ploténka a téměř ochrnul. Odmítnul, ale operaci a začal pomalu, ale jistě nabírat formu a dokonce se zúčastnil benchpressové soutěže.

O Derekovi je známo, také to, že velice plánuje svoje tréninky a přemýšlí téměř nad každým opakováním. Vymýšlí zlepšováky, jak ve strongman nářadí, tak i v tréninku. Další jeho raritou je trénink, kdy učí tělo zvládat bolest. Jede spousty opakování s těžkou vahou základních cviků, až za hranice selhání. Snaží se potlačit ochranné reakce těla, kdy tělo při velkém vypětí vypne. Je to nebezpečné, rozhodně vám to nedoporučuji, ale Derek s tím slaví jeden úspěch za druhým. Na konci zmíním, že Derek vážící asi 150 kg vysekaných svalů a měřící 185 cm je opravdu pan strongman a co se týče vůle, síly a kondice je v současné době (pokud není zraněný) nejlepší! Na závěr, pro pochopení jeho filozofie jeden citát o Derekovi: "Derek to nedělá proto, aby byl dobrý, ale proto, aby byl nejlepší.

Derek Poundstone - trénink před WSM


Zydrunas Savickas

Předchozí borci našeho seznamu byli spíš lehcí atleti, oproti tomuto litevskému řízkovi. Zydrunas má kolem 180 kg. Čím je ale, tak specifický a proč je v našem seznamu? Já vám to hned povím. Neviděl jsem nikdy člověka, co by měl větší statickou sílu. Nejtěžší váhy jsou pro něj třešničkou na dortu, které zvládá s gracií. Dokonce i při tréninku jeho obrovské zátěže vypadají ladně a jakoby s rezervou. Drží několik světových rekordů, např. zdvih 215 kg logliftu, kdy tuto váhu dal velice lehce a další váhu nešel, snad aby se šetřil. O tomto hromotlukovi toho není příliš známo, nenatáčí tréninková videa,t éměř o sobě nedává vědět, ale pak přijde na závody a vyrazí všem dech. Vyhraje tento borec titul nejsilnějšího muže planety i letos? No uvidíme. Ještě zmíním jeho rekord v mrtvém tahu 430 kg, jednalo se o zdvih bez dresu, pouze s opaskem a trhačkami. Tak co líbí se vám brutální litevská síla v nejhrubější podobě?

 

Zydrunas Savickas - legend


Youko Ahola

Finský buldog, pitbul, buldozer prostě Youko. Tento subtilní strongman (váha asi 120 kg a výška 185 cm) se stal nejmenším mužem, co kdy vyhrál WSM. Nebyl sice žádný hromotluk, ale jeho maximální nasazení na závodech i v tréninku mu vyneslo přezdívku pitbul. Legendární je jeho tréninkové video, kde jede mrtvé tahy s 360 kg a při druhém opakování se mu nekontrolovatelně spustí krev z nosu, normální člověk by osu položil, ale Youko ne! Pokračuje a za doslova stříkání krve z nosu drtí třetí opakování, které se mu nepovede dotáhnout. Takový byl i na závodech, doslova udivoval kondicí a tolerancí na bolest.  Dalším jeho dominantním znakem byla velice rychlá regenerace. Po soutěži býval brzy odpočinut a mohl zase trénovat. Takto mohl vyhrávat víc a víc soutěží. Rovněž se rád řídil podle hesla těžko na cvičišti,lehko na bojišti. Jeho tréninky bylo vždy těžší než závody. Na závodech se zvedal 110 kilový atlas a Youko na tréninku házel 140kilový do stejné výšky! Proto mu soutěž přišla jako lehčí trénink a mohl se vyřadit a leckdy doslova soupeře zesměšnit svým výkonem. Charakteristické bylo, že když se k vám Youko otočil zády okamžitě vám spadla brada, protože tak rozvinuté trapézy a vzpřimovače se opravdu jen tak nevidí, hned vám bylo jasné, čím že ty břemena tahá. Youko má na youtube krásné video, kde vyučuje techniku jednotlivých disciplín a popisuje svoji přípravu. Nebojte, je sice finsky, ale jsou tam anglické titulky.

 

Youko Ahola na WSM

 

Mikhail Koklyaev

Jedná se o zřejmě nejvšestrannějšího borce našeho seznamu. Pro Míšu není problém zvednout 195 kilové Apolonovo soukolí, což je mimochodem světový rekord, stejně jako zazpívat ruskou národní písničku a k tomu se doprovázet na harmoniku. Skutečně hraje moc pěkně. Míša začal jako vzpěrač, kde má za sebou hvězdnou kariéru. Je to mistr sportu, vítěz ruského šampionátu (bodejť by ne jeho rekordy jsou 210 kg na trhu a 245 kg na nadhozu). Letos dokonce přerušil strongman trénink, aby se kvalifikoval na olympiádu. Asi by se mu to i povedlo, ale zranil se. Natrhnul si kvadriaceps. A roční tréninková dřina přišla nazmar! To ho ale nezlomilo a po doléčení zranění už byl Míša vidět, jak trénuje s nelidsky těžkými kufry a zase je šťastný se těžkými kovovými věcmi pevně v jeho pažích. Nicméně zpět do jeho mládí. Míša nebyl jenom dobrý vzpěrač, ale rovněž i powerlifter. Závodil jen raw a nebyl pro něj problém potáhnout 420 kg, dřepat kolem 350 kg v seriích, v benči jsem viděl video, kde zdolal 245 kg, ale jako by to jednou nestačilo, přidal ještě 2 opakování! Zpátky k tomu hlavnímu, tedy ke strongmanům. Míša nikdy nevyhrál WSM,jeho nejlepší umístění bylo třetí místo v roce 2010. Kdy předvedl fenomenální výkon, ale na zlato to nestačilo. Míša je držitelem spoustu rekordů jak již jsem zmínil např. na Apolonově soukolí, nebo v Tire deadliftu (mrtvý tah s trhačkami a místo kotoučů se zvedají pneumatiky s ocelovými disky). Sám jsem zvědavý, co tento ruský bohatýr v budoucnu předvede. Mám pocit,že jednou to WSM vyhrát musí!

Mikhail Koklyaev na Arnold Classic 2006

 

V příštím díle se podíváme již podrobněji na jednotlivé disciplíny strongmanských závodů. Těšte se na další pokračování.
 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________