Šárka Dědková: Litry potu, dlaně do krve. I tak vypadá příprava…

Šárka Dědková: Litry potu, dlaně do krve. I tak vypadá příprava…

Zkusila něco nového – do přípravy zařadila Crossfit a naordinovala si dřinu, kterou zatím nepoznala. Šárka Dědková bojovala s nedostatkem motivace a vyřešila to novým tréninkovým prvkem. „Heslem crossfitu je „Tvůj trénink je má rozcvička“. Velmi rychle jsem pochopila, že to není jen heslo,“ směje se členka Aminostar Profi Teamu, která i přes enormní tréninkovou námahu našla novou cestu, která ji baví. „Uspět na Aminostar Natural Cupu bude těžké, letošní rok je pro mě složitý po zdravotní i osobní stránce. Snad ale bude výsledek motivující,“ přeje si Šárka před sobotní pohárovkou.

Šárka Dědková: Litry potu, dlaně do krve. I tak vypadá příprava…

Šárko, jaká je tedy tvoje aktuální forma?

Musím říct, že příprava na podzimní soutěže je pro mě velmi náročná, únava z jara je stále znát a vzhledem k malé pauze mezi závody nebyl prostor na regeneraci. Forma není adekvátní vynaloženému úsilí, a to je vždy velmi demotivující… Zároveň si ale uvědomuji, že mám závazky ke sponzorům (mezi hlavní patří Aminostar) a také můj slib, že se na podzim objevím na podiu, platí.

Jak vypadá tvůj trénink v posledním týdnu před soutěží?

Moje poslední fáze tréninku začala v neděli, až do středy jedu dvoufázově, víceméně je trénink založený na aerobní zátěži.

Jaká byla celková příprava před podzimní pohárovou soutěží? Jak dlouhou dobu zabrala?

Z přípravy jsem letos prakticky nevyšla, od září bylo nutné nekompromisně zařadit dvoufázové tréninky 5-6x týdně. Využívám kruhových intenzivních tréninků v kombinaci s aerobní zátěží - nejvíce běh, skákání přes švihadlo, jumping. Také bylo potřeba upravit opět stravu - změna sacharidových vln, snížení bílkovin.

Šárka DědkováByly nějaké změny v přípravě oproti jarní části sezony nebo předchozím letům?

Změny nastaly teprve nedávno a musím říct, že mi ukázaly zcela jinou cestu tréninku. Cvičím téměř celý život, ale v poslední době jsem odcházela z tréninku velmi nespokojená - bez motivace a té správné předzávodní dravosti… Přemýšlela jsem, co by mě z této nepříliš šťastné situace dostalo a můj trenér Honza Caha (člen Aminostar Profi Teamu) se zmínil o Crossfitu se slovy „zkus to, ale prý je to tvrdé“. Aniž bych tušila, co mě čeká, jsem se rozhodla zkusit to a s odhodláním sobě vlastním jsem šla do toho. Předesílám, že heslem tohoto sportovního zaměření je „Tvůj trénink je má rozcvička“. Velmi rychle jsem pochopila, že to není jen heslo (smích).

Jak sis na nové tempo a zátěž zvykala?

Po první části prvního tréninku, kdy už jsem byla na pokraji sil, mi trenér říká „tak jdeme něco dělat!“ Málem jsem omdlela (smích). A šlo se na hlavní část… Desítky kliků, shybů, dřepů, výskoků, se zátěží i bez... Litry potu, dlaně do krve. Ale já se nechci nechat porazit, nechci říct, že už nemůžu. Nechci, aby byl někdo lepší a tak skousnu zuby a makám… U prvního tréninku jsem si sáhla skutečně na dno, úplně mě to ale pohltilo, našla jsem „cestu“. Trénink od tréninku se cítím lépe, každý trénink je zcela jiný, rutinu zde nehledejte. Najednou jsem začala mít pocit, že doposud jsem jen odpočívala, navíc crossfit je týmová záležitost a když vás někdo „hecuje“, to se jinak trénuje! Opět jsem se posunula o stupeň výš v tréninku, a kdo ví, zda časem od fitness neuteču právě ke crossfitu, kde se hodnotí výkon a ne vzhled (úsměv).

Šlo se vůbec připravit bez problémů? Když jsi mluvila o létu a době po mistrovství světa, bylo to hodně o zdravotních komplikacích…

Smířila jsem se s tím, že letošní rok je pro mě ve znamení komplikací - jak po stránce zdravotní, tak po stránce osobní. Rok 2012 je pro mě osobní zkouškou a je jen na mě, jak v ní obstojím. Zdravotní komplikace mě neopouští a momentálně asi nejzásadnějším problémem jsou bolesti zad. Každé ráno vstávám s tím, že se nemůžu přes bolest ani opřít o ruce… Není to nic moc, ale zatím vždy vstanu, rozhýbu se a jako robot splním své povinnosti, práci, tréninky a počítám dny, kdy už přijde volno a konečně si trošku odpočinu (smích).

Na jaké doplňky (a proč) se spoléháš?

V přípravě jsem vsadila jako obvykle na BCAA Extreme Pure od Aminostaru pro ochranu svalové hmoty. Letos jsem nově zařadila HMB (beta-hydroxy-methyl-butyrate), které si nemůžu vynachválit. Je znatelný nárůst síly, svalové hmoty a úbytek podkožního tuku. Pochopitelně používám spalovače tuku a sázím hlavně na FatZero CLA, který pomáhá spalovat tuk a zároveň ochraňuje svalovou hmotu. Dále zařazuji FatZero Synephrine Plus v kombinaci s kofeinem (FatZero Fat Mobilizator), což považuji za základ pří rýsování.

Jaké jsou tvé cíle pro letošní Aminostar Natural Cup ve Znojmě?

Vzhledem k tomu, co jsem řekla o přípravě, bych byla ráda, aby mi vyšla obstojná forma, za kterou se nebudu muset stydět a výsledek byl natolik motivující, aby vize na jaro 2013 byla jasná. Mám už nějaké plány a myslím, že velmi zajímavé…

Chystáš se na následné mistrovství Evropy v Maďarsku nebo na Olympii do USA?

Ameriku jsem bohužel pro letošek vzdala, pro takový závod si představuji formu zcela někde jinde, než bych letos byla schopná dosáhnout. Do Maďarska se chystám a pevně věřím, že štěstí a zdraví přemluvím, aby už konečně stály na mé straně!

Aminostar

Těšte se na další rozhovor před podzimní pohárovou soutěží – s Davidem Pospíchalem, úřadujícím mistrem světa a členem Aminostar Profi Teamu. Přečíst si už můžete rozhovor s Tomášem Ďuráněm - zde.

  •