Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Jak hubnout a zhubnout v práci?

Martina Vašáková
Martina Vašáková 7. 11. 2012
2
Jak hubnout a zhubnout v práci?

Ve snaze zhubnout často narážíme na různé překážky. Jednou z největších je nedostatek času pro zdravý pohyb či přípravu jídla. Je velká škoda, že právě kvůli práci nebo jinak vytíženému programu se často vzdáváme našich snů o zhubnutí několika kil. Když totiž přijdete domů po náročném dni, je velmi těžké přinutit se ještě posilovat či si jít na hodinu zaběhat. Pokud i vy trpíte tímto problémem, přinášíme Vám několik rad, jak skloubit svou práci se snahami zhubnout.

Hubnutí

Jak hubnout a zhubnout v práci?

Nejčastější případy přibrání na váze se týkají nepravidelnosti denního režimu a omezení sportovních aktivit. Obezita je civilizační chorobou, souvisí s hektickým životním stylem. Zkrátka se dnes neumíme zastavit. Říkáme, že se „nemáme čas ani najíst“ nebo „nemáme čas vyrazit si zaběhat.“ Stáváme se workoholiky, aniž bychom sami chtěli. Velmi důležité je tedy udělat si v práci pravidelnou přestávku na jídlo. Fabriky nebo velké firmy, mají většinou takové pauzy zavedené, pokud máte to štěstí, že je Vám v zaměstnání vymezen pravidelný čas na přestávku, využijte jí! Nastavením pravidelného rytmu se Vaše tělo nebude muset spoléhat na tukové zásoby, což znamená, že bude energii rovnou čerpat a zpracovávat a nikoli ukládat, výsledkem čehož je hubnutí. Pokud takové „nucené“ pauzy nastavené v zaměstnání nemáte, nejspíše máte v moci, udělat si je sami. I když máte hromadu papírování, nezapomeňte se nasvačit či naobědvat. Získáte novou chuť do práce a pomůžete svému tělu pokračovat v hubnoucím procesu. Pokud máte pocit, že Vám náročné zaměstnání stravování nedovoluje, přistaňte si dřív, doma se řádně nasnídejte, v polední pauze poobědvejte, a odpoledne si najděte alespoň deset minut na svačinu. Doma Vás pak bude čekat večeře, popř. i druhá večeře a Vaše denní stravování je v tu chvíli vyřešené. Takový režim je dostačující – pak už jen stačí volit na jednotlivé denní doby správné potraviny. Pokud nemáte čas ani na takový režim, je nejspíše něco špatně s Vaším zaměstnavatelem – nikdo Vás přeci nemůže nutit, abyste celý den hladověli! Jde tedy spíš o Vás přístup, nebojte se udělat si pauzu na zdravou svačinu nebo o ni požádat.

Samozřejmě je třeba říci, že některé profese jsou ke špatnému životnímu stylu náchylnější. Jsou to ženy úřednice, učitelky, podnikatelky, pokladní – které jsou v jednom kole a tvrdí, že nemají na přestávku čas. Dále lidé v pohostinstvích, kuchyních, fastfoodech, kteří se odbývají nekvalitním a rychlým jídlem. Patří sem i řidiči z povolání, obchodní cestující či záchranáři, což jsou profese, které se stravují právě v takových rychlých občerstveních, jídelnách se smaženými hotovkami nebo na benzinových pumpách, kde se prodávají bagety. Velkou skupinou, která trpí problémem špatného zdravotního stylu, jsou zaměstnanci směnového provozu, kteří mají nepravidelný spánek, stravu i pohyb. Neposlední skupinou, která je náchylná k příbytku na váze, jsou sportovci v důchodu.

Ztráta hmotnostiPokud máte běžnou pracovní dobu (zhruba od 8:00 – 17:00), je ideální nasnídat se doma, svačinu si dát kolem desáté v práci, kolem jedné hodiny zajít na oběd, ve čtyři si dát odpolední svačinu a v šest/sedm hodin večeři (režim je přibližný, odvíjí se především od hodiny Vaší polední pauzy). Pokud je problém Vašeho stravování především v místech, kam můžete chodit na oběd, řešení je nasnadě. Pokud je kolem Vašeho pracoviště jen samé rychlé občerstvení, nebo máte minimální množství času, který Vám dovoluje dát si pouze smaženou hotovku, nebuďte líní a uvařte si oběd doma, přineste si ho v krabičce do práce a tady už jen ohřejte v mikrovlnné troubě. Jestli je to pro Vás nepřípustná varianta, můžete zvolit donášku, nebo ve výše jmenovaných podnicích volit salátové bufety, bez kterých se už dnešní restaurace ale i fastfood neobejde. V práci nezapomínejte na pitný režim, pijte především čistou vodu, nebo kvalitní džusy (můžete ředit s vodou) či bylinkové čaje. Vyhněte se kávě, uměle slazeným ovocným šťávám a sladkým nápojům.

Důležité je nenechat se odradit od svých kolegů, kteří se stravují jinak, špatně, a Vaší snahu změnit životní styl nechápou. V tomto ohledu musíte být tvrdí. Je to přece Vaše rozhodnutí, neberte si jejich urážky osobně, oni mohou jen závidět, až za pár měsíců uvidí Vaše skvělé výsledky. Mimoto posmívání od hloupých kolegů, že s nimi nechcete jít do McDonaldu, bude trvat prvních 14dní, poté už budou brát Vaše nové stravovací návyky automaticky.

Dalším bodem hubnutí v práci je odolat automatům se sladkostmi, bagetami, ale i sladkými nápoji. To vyřešíte zkrátka tím, že si svačinu přinesete z domova. Den předem si zkrátka naplánujete, že si k první svačině dáte jablko, k druhé jogurt, a až budete mít tyto dvě položky v práci, přece je raději sníte, než abyste si koupili něco v automatu a jablko pak opět nesli domů. Ano, další nutností je mít pevnou vůli, vědět, že jablko Vám sníst stačí a nepotřebujete další sušenku z automatu. Motivace a vůle při hubnutí je ale kapitola sama o sobě, pokud ji nemáte, nemůžete zhubnout. Pak je Vaše stěžování na nedostatek času při práci pouze výmluvou, proč nehubnete a ne skutečným problémem.

Tolik k jídelníčku. Pokud je problémem při práci strava, můžete ji jednoduše vyřešit donáškou z domova. Dnes už je to běžné, sami si připravíte to, na co máte chuť, co je zdravé, pro Váš redukční jídelníček vhodné a navíc tak ušetříte i peníze. Pro hubnutí je ale nezbytný i pohyb. I tady platí, že je rozhodující Vaše vůle. I profesionálním sportovcům se někdy „nechce,“ ale jdou. Tak do toho jděte i vy! Poradit, kdy cvičit při práci, je obtížné, protože to je velmi individuální. Někomu vyhovuje cvičit spíše ráno, nastartuje se do práce, není ospalý, ale aktivní, vitální a fit. Druhý však raději cvičí večer, protože se ráno cvičit nepřinutí a večer už je hezky rozhýbaný z celého dne. To je tedy jeden aspekt toho, jakou denní dobu si vybrat. Dále hraje roli pracovní doba. Pokud pracujete od 8:00 do 17:00, nemáte problém vstát o hodinu dřív ani cvičit až po práci. Jestliže však pracujete od 5:00, zřejmě nebudete mít příliš chuť cvičit ráno. Nejproblematičtější skupinou jsou asi ti z vás, kteří do práce dojíždějí i několik hodin – jezdí brzo ráno, vrací se večer a čas na sport jako by se vytratil. Přinuťte se cvičit ráno nebo večer alespoň dva dny v týdnu a přidejte alespoň jeden den o víkendu. 3x v týdnu zdravý pohyb je pro redukci váhy základ. To platí i pro pracovníky 12hodinové, krátký-dlouhý, nebo směnný provoz. Alespoň dva dny z Vašeho náročného pracovního týdne se přinuťte do sportu, který Vás baví. Střídejte přitom aerobní aktivitu a posilování.

Další složkou je pohyb a malé posilování v práci. Podle Vašich pracovních možností Vás jistě napadne, co mám na mysli. Jedná se o různé cvičení na židli v kanceláři, o pár dřepů při chodivé práci apod. Protáhněte si záda, zkoušejte zatahovat hýžďové a břišní svalstvo a opět povolovat, předkopávejte nohy, kružte jimi pod stolem apod. Choďte domů z práce pěšky, nejezděte výtahem. Využijte každého možného pohybu.

Při každé práci je možné hubnout. Záleží jen na Vaší sebekontrole a pevné vůli. Vždy se dá najít cesta, jak skloubit zdravou stravu, pohyb a Vaší práci. Jen se nevzdávejte takovou cestu hledat. Vaše tělo by mělo být Váš život spíše, než práce.

Na závěr tedy ještě shrnutí, jak skloubit hubnutí a práci:

 • Najděte ve svém stravování a pohybu pravidelnost
 • Naplánujte si svačiny, oběd i večeři – kdy, kde, co
 • Pokud Vám nevyhovuje místní kantýna či fastfoody, jednoduše si jídlo noste z domova
 • Hodně pijte
 • Odolejte automatům se sladkostmi, svačiny si připravte dříve, ať je nemusíte navštěvovat
 • Nenechte se odradit od kolegů, kteří budou udiveni změnou vašich stravovacích návyků
 • Nezapomínejte na pohyb – zvolte si předem vhodnou dobu, kdy budete cvičit (den i čas) – přinuťte se alespoň 3x týdně do zdravého pohybu – aerobní aktivity a posilování
 • Zkuste udělat pár cviků při práci – protáhnout si svaly, udělat pár dřepů, chodit po schodech
 • Pokud je to možné, choďte to práce pěšky

Hubnutí na pacovišti videa - trénink

zdroj: youtube.com

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
1
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________