Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

CROSSFIT - "tvůj trénink je moje rozcvička" (I.)

21. 11. 2012
Komentáře
CROSSFIT - "tvůj trénink je moje rozcvička" (I.)

Rozhovor s předsedou mezinárodní crossfitové organizace Jaroslavem Kratinou a jedním z duchovních otců crossfitu v Brně Vladimírem Brzokoupilem. Jak jinak, než o CROSSFIT - novém a velmi dynamickém soutěžním sportu.

Ještě než začneme, dovolím si pouze jednu malou technickou poznámku. Jaroslav Kratina je původem ze Slovenska, celý rozhovor z jeho strany tedy byl veden ve slovenském jazyce a poté přepsán do češtiny. V tomto případě jsme bohužel nemohli zanechat autenticitu rozhovoru. Jistě však věřím, že i tak vám dokážu přenést atmosféru a ideu tréninku a soutěžní disciplíny zvané CROSSFIT. Pro lepší rozlišení jsme oddělili odpovědi podle jmen. Cross - X - fit

Crossfit – „tvůj trénink, je moje rozcvička“

Můžeš  mně Crossfit představit a zároveň našim čtenářům? Zkus nás na to trochu nalákat.

Jaro: Crossfit můžu popsat jako variabilitu cvičení a nějakých komplexních cvičení, které vychází ze základů. Je tam základní lokomoční pohyb, základní přenášení břemena. Jsou tam základní atletické prvky, weightlifting a gymnastika. Z toho se vyvíjí crossfit. Patří k tomu, ale i cyklistika, plavání, veslování a všechny tyto aktivity. V crossfitu se nachází taková rovnováha mezi sickness - choroba a lifestylem - zdravím. Přesně tam do toho středu mezi ně, je ideální se dostat. Běžná populace, která chodí do fitka, si řekne, dnes je mi dobře a odcvičí si. Ti jsou v tom středu. Pokud náhodou onemocní, padnou doleva k sickness. My chceme zvyšovat výkonnost, kondici a obratnost a dostaneme se až k tomu, že už jsme trénovaní jedinci. Tam když se mi stane něco, tak se dostanu maximálně do fitness. Spadnu kondičně, ale vždy budu v pořádku zdravotně, a o tom je celý crossfit. Já jsem si tady donesl všechny věci, poznámky. Tady vidíš (ukazujíc papír s poznámkami), že je to o fyzice a o všem, tady z toho školení. A my se snažíme představit ten zdravý koncept celého crossfitu, zde v Brně.

Vláďa: Já bych k tomu možná doplnit, že do 90 % cviků v crossfitu je zapojené celé tělo. Není to nijak izolováno. Prostě člověk vždycky má nějaké cviky, kdy se určité části nezapojují, třeba klik. Ale u většiny jsou to velké partie, jako stehna, záda, ramena. Prostě celé tělo funguje. U crossfitu nemůže být člověk pouze silový typ a nebo pouze vytrvalostní typ. Je to kombinace obou. Pokud je člověk vyloženě veliký, narostlý, tak se poměrně rychle zadýchá. Samozřejmě pokud je hubený, štíhlý a má velkou fyzičku, tak je potřeba aby tam měl i nějakou sílu. Pokud se tedy chce zúčastňovat i soutěží. Na začátek samozřejmě člověk nemusí mít, čistě jen fyzičku nebo sílu. Právě to spojení se mi na tom líbí.

Takže se to dá shrnout jako takový životní styl…

Jaro: Doslova. Pokud se zeptáš lidí, kteří začali s námi trénovat. Vláďa je jasným příkladem toho, že to dělal na určité úrovni. Ale přičichl si soutěžení a najednou ho to úplně změnilo. Můžeme tedy říct, že je to životní styl.

Odkud crossfit vůbec pochází?

Jaro: Je to Austrálie a Amerika. Hasiči si vyměnili zkušenosti. Je to taková průprava do práce.

Je to tedy mladá disciplína?

Jaro: Můžeme říct, že stylem crossfit pracuje celý lidský život. Jako sport s určitou komercí se to ale dostalo do povědomí zhruba před čtyřmi lety.

CrossfitTy jsi vzpomenul jedno slovo nebo spíše název, a to bylo Brno, kde působíte. Předpokládám ale, že nechcete působit pouze v Brně, nebo ano?

Jaro: V Brně budeme mít základnu našich crossfitových fellas. Lidí, kteří chtějí makat. A budeme postupně budovat náš tým. Druhá je tu komerční stránka, kde budeme chtít jít i do dalších částí určitě, je to vlastně součástí crossfitové federace, kterou připravujeme. Je zde deset zakládajících členů. Chceme to udělat a připravit tak, společně s různými akcemi, aby to lidé chápali jako, nechci to tak nazvat, ale jako novodobé gladiátorské hry.

Ale klidně to tak nazvi. Já se k té federaci ještě vrátím. Ty jsi mluvil o soutěžním sportu. Kdy se crossfit stal soutěžním sportem? Co se v něm pořádá? Jaké jsou úrovně (MS, ME, Světové hry…)? Má crossfit šanci dostat se na Olympijské hry?

Jaro: Určitě je možnost, já tomu věřím, že v blízké budoucnosti se může crossfit dostat na Olympiádu. Protože jak jsem vzpomenul na začátku. V crossfitu musíš být všestranný sportovec. Pokud máš kondičku a nemáš nějaké silové nadání, tak bude problém v tom, že nezvládneš silové disciplíny. Vždy se soutěž skládá z různých částí. Je to kondiční část, je tam silová část a potom je tam nějaké překážková dráha, nějaká akrobacie a finále. Když se to dostane do toho finálového woodu, v tom je ta krása, když je tam hodně nějakých přemístění a máš sílu, najednou zjistíš, že jsi před svým soupeřem, co měl lepší kondici. A toto je na tom sportu nádherné, že nejsi pouze jednosměrně zatížený.

Vláďa: Nevím co dodat. Mně se líbí, že je to celé propojené i s atletickými prvky. Když máš na závodech nějakou překážkovou dráhou, kdy může člověk ukázat svoji obratnost. Nemůže se vyloženě vydat jedním směrem, ve smyslu, když dojde na soutěž někdo vycvičený urostlý, tak zvedne hodně, má sílu. Udělá některé silové disciplíny, ale na druhou stranu, nikdy se nedostane na takou hmotnost, kterou by jiní nezvládli. Je to 40‑60 kg. Takže musí být všestranný.

Kdy se v tom vlastně začalo soutěžit?

Jaro: V době, kdy se do crossfit zapojila společnost Rebook. A začalo se to komercionalizovat. Chytili se tam jedinci, kteří viděli, že je to hezké na pohled. Začalo se to medializovat a šlo to více směrem komerce. Ano, je to hezké dělat sám pro sebe. Ale když se to dá dělat i na té profesionální úrovni, tak proč ne.

Vláďa: Co se týká tady v ČR, tak první závody byly 1. 9. To bylo v Ústí nad Orlicí, a druhé závody ty byly v Hradci Králové. To bylo 6. 10. Takže u nás je to úplně na začátku, úplně v plenkách.

A ve světě?

Jaro: Pravidelně jsou turnaje. Nyní jsme měli možnost nedávno sledovat ne eurosportu Evropa vs. Amerika. Tam to bylo lehce znevýhodněné, protože tam dali pouze silové disciplíny. Tam Evropa celkem dostala na zadek. Když se podíváte, tak jeden z těch Američanů dá nad hlavu 330 lb. V trhu. Oni mají styl tréninku, že tuto disciplínu zvládnou za 2:38, když my to máme za 5:30. Tak si to asi umíte představit, jaký je to rozdíl. Právě to je na tom to krásné, že člověk odběhne stovku do 12 sec. A teď přijde a hodí nad hlavu 300 lb v trhu. To je úplně nádherné. Anebo přijde na kruhy, a udělá vzpor bez problému. Je to velmi hezké na pohled.

MS nebo ME, chystá se, nebo ne?

Chystá se, to je právě to, proč vzniká crossfitová federace. Abychom řešili právě toto. Každý ze zakládajících klubů v ČR chce udělat jeden event. To je zatím v plánu. Plus jeden takový finálový, který bude velkolepý, a chceme na to nalákat lidi. Ve federaci jsou Češi, Slováci, Poláci se k nám chtějí přidat a ozývají se lidé z Rumunska. Konkrétně člověk, který zakládal crossfit v Rumunsku. Zatím je to ale vše ve fázi výstavby.

OK, federaci zatím nechme.

A nechme i tento rozhovor, příště se podíváme do Brna. Právě zde vznikla základna crossfitu se spoustou nadšenců, kteří tak říkajíc dřou na to, aby se stali jednou z nejlepších skupin v ČR.

Brněnská Cross - X - fit

Cross X fit Brno

Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.